Wcale nie musi tak być! Odpowiednio dobrana dieta to taka, której stosowanie jest dla Ciebie przyjemnością, a nie drogą przez mękę – tylko w ten sposób uzyskasz długotrwałe efekty i wymarzoną sylwetkę. Jak jednak sprawić, żeby dieta była jednocześnie zdrowa i przyjemna, a odpowiednia masa ciała pozostała z Tobą na długo? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć!
Zdrowe nawyki żywieniowe na co dzień
Jak się zdrowo odżywiać? Takie pytanie zadaje sobie wiele z nas, marzymy przecież o pięknej sylwetce i dobrym zdrowiu. Oczywiście, mówiąc o zdrowym odżywianiu należy podkreślić pewne podstawowe zasady: taka dieta powinna opierać się na świeżych warzywach i owocach, a także pełnoziarnistych produktach zbożowych, półtłustym i chudym nabiale, rybach, chudym mięsie i zdrowych źródłach tłuszczu – np. orzechach czy olejach roślinnych. O ile na papierze wygląda to całkiem prosto, w praktyce potrafi być jednak trudne w realizacji, zwłaszcza jeżeli nasza dotychczasowa dieta jest zupełnym przeciwieństwem tzw. „zdrowej diety”. Jak więc przezwyciężyć trudności? Kluczem są tutaj zdrowe nawyki żywieniowe – czyli pewne zachowania związane chociażby z wyborem żywności, jej przygotowaniem, czy porami posiłków. Warto podkreślić, że tylko dzięki zmianie nawyków jesteśmy w stanie osiągnąć długotrwały efekt i uniknąć efektu „jojo”. Dlaczego? Pamiętaj, że nawet najlepszy plan żywieniowy pójdzie na marne, jeżeli po zakończeniu diety i współpracy z dietetykiem wrócisz do starych zwyczajów. Właśnie dlatego, dobre nawyki są kluczem do sukcesu – to dzięki nim zdrowa dieta stanie się dla Ciebie czymś naturalnym i niewymagającym mnóstwa wyrzeczeń. Decydując się na współpracę z konkretnym specjalistą, zwróć więc uwagę na to, abyście wspólnie pracowali nie tylko nad pomocą „doraźną”, ale także długoterminową zmianą nawyków żywieniowych.
Spersonalizowana dieta online
Czy dieta to czas samych wyrzeczeń i coś nieprzyjemnego? Absolutnie nie! Pamiętaj, że dobry plan diety powinien uwzględniać Twoje preferencje żywieniowe, plan dnia, a także umiejętności kulinarne. Jeżeli nie lubisz szpinaku, a sam zapach brokułu przyprawia Cię o mdłości, nie powinny się one znaleźć w ułożonym dla Ciebie jadłospisie –zamiast nich, Twój plan żywienia może zawierać inne warzywa! Co ważne, obecnie nie musisz już zapisywać się na stacjonarną wizytę u dietetyka, a świetnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych jest dieta online. Dzięki tej opcji, nie musisz tracić czasu na dojazdy, ani dostosowywać się do ograniczonych godzin grafiku specjalisty.
Wykwalifikowany dietetyk online przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad żywieniowy, a następnie ułoży indywidualny jadłospis oraz zalecenia żywieniowe. Ponadto, prowadzące konsultacje online Centrum Respo to także szybki kontakt z dietetykiem, który odpowie na pytania i wątpliwości dotyczące otrzymanej diety. Na https://centrumrespo.pl/dieta-online/ znajdziesz szczegóły współpracy z podopiecznymi i ich metamorfozy. Pamiętaj, że responsywna, spersonalizowana dieta online może być kluczem zarówno do wymarzonej sylwetki, jak i przyjemności płynącej ze zdrowego stylu życia!
Odpowiedni bilans kaloryczny
Bilans kaloryczny – pojęcie to z pewnością jest Ci znane, zwłaszcza jeśli masz za sobą próby przejścia na dietę. Co ono oznacza? I jak obliczyć bilans kaloryczny? Bilans kaloryczny, to nic innego jak różnica w ilości kalorii przyjętych z pożywieniem oraz kalorii zużytych przez organizm w danym dniu.
Przykładowo, jeżeli wartość energetyczna Twojej diety wyniesie w danym dniu 2500 kcal, zaś ilość energii zużytej – 2300 kcal, bilans będzie wynosił + 200 kcal (tzw. bilans dodatni). Co to oznacza w praktyce? Dodatni bilans energetyczny to niestety podstawa gromadzenia nadmiarowych kilogramów – niewykorzystana przez organizm energia jest odkładana w postaci tkanki tłuszczowej, a masa ciała rośnie. Właśnie dlatego, podstawą diet odchudzających jest tzw. ujemny bilans kaloryczny – czyli przewaga energii zużywanej nad energią dostarczaną z pożywieniem. Aby ułożyć jadłospis
odpowiadający zasadom ujemnego bilansu energetycznego, należy wiedzieć ile mniej więcej wynosi nasz dzienny wydatek energetyczny. Wartość ta jest obliczana przy pomocy specjalnych wzorów, które biorą pod uwagę czynniki takie jak wiek, wzrost, masa ciała, płeć czy aktywność fizyczna. Wynikiem przeprowadzonych obliczeń może być np. informacja, że dzienne zapotrzebowanie Twojego organizmu na energię wynosi 2800 kcal. W takiej sytuacji, aby uzyskać bilans energetyczny ujemny, jadłospis powinien dostarczać ok. 2300-2400 kcal – to właśnie dzięki takiej różnicy, Twój organizm będzie pozbywał się mniej więcej 0,5 kg masy ciała tygodniowo.
Częsta aktywność fizyczna
Bardzo ważnym elementem stylu życia, mającym wpływ zarówno na utrzymanie pożądanej masy ciała, jak i jej redukcję jest aktywność fizyczna. Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna? Po pierwsze, zwiększa wydatek energetyczny organizmu – jeżeli przy siedzącym trybie życia Twój organizm potrzebuje np. 2400 kcal, przy zwiększonej aktywności fizycznej ilość ta będzie większa, dzięki czemu łatwiej będzie Ci uzyskać ujemny bilans energetyczny. Aktywność fizyczna to jednak nie tylko sposób na zużycie nadmiaru kalorii – jest ona również konieczna do rozwoju tkanki mięśniowej. Dlaczego to tak ważne? Tkanka mięśniowa zużywa duże ilości energii, wpływa więc na przyspieszenie przemiany aterii i, dzięki temu, utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Warto również podkreślić, że aktywność fizyczna a zdrowie to szerokie i złożone zagadnienie. Odpowiednia porcja ruchu wpływa nie tylko na wygląd sylwetki – jest ona także ważnym czynnikiem obniżającym ryzyko niektórych nowotworów, chorób serca, czy cukrzycy, a także wielu innych, powszechnych schorzeń. Jak widzisz, powiedzenie „ruch to zdrowie” jest jak najbardziej zgodne z prawdą, zaś połączenie aktywności fizycznej ze zbilansowaną, responsywną dietą stanowi prawdziwy klucz do wymarzonej masy ciała!
Artykuł sponsorowany