Jak właściwie dobrać okna?

Okna to nie tylko ozdoba i naturalne źródło światła. W domu od ich kształtu, wielkości i wysokości zależą wygoda i uroda większości wnętrz.
Okna to nie tylko ozdoba i naturalne źródło światła. W domu od ich kształtu, wielkości i wysokości zależą wygoda i uroda większości wnętrz. Okna o nietypowych kształtach są często niezbędne przy adaptacji zabytkowego budynku. Jego elewacja może nie pasować do typowych prostokątnych okien produkowanych masowo. Budynek mający kilkadziesiąt lat bardzo często potrzebuje okien charakterystycznych dla danej epoki i stylu architektonicznego. Podobnie gdy budujemy budynek o stylowym kształcie.

Okna nietypowe to propozycja dla osób potrzebujących okien na miarę. Producenci oferujący okna na rynku dopasują wygląd i parametry użytkowe okna do naszych potrzeb. Doświadczona firma może wykonać okna w dowolnym, nie przeczącym zasadom geometrii, kształcie. Mogą mieć kształt koła, trapezu, łuku a nawet serca czy człowieka. Wykonają je z odpowiedniego materiału, zabarwią na dowolny kolor, dobiorą szklenie i okucia.
Pamiętajmy, aby kupić dobre okna w nietypowym kształcie powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły oferty. Przygotujmy sobie zatem zestawienie wszystkich potrzebnych parametrów okien, tj. wymiary, wyposażenia, dodatkowe wymagania i poprośmy producentów i dystrybutorów o przygotowanie oferty dostosowanej do naszych wymagań. Warto sprawdzić również czy w cenę okien wliczony jest transport i ich montaż, ponieważ może okazać się, że to samo okno w pobliskim sklepie będzie co prawda droższe, ale za ich montaż już nic nie zapłacimy.

Skrzydło
Okno dla większości z nas to tylko rama, szyba, zawiasy i klamka. Jednak jak się okazuje jego konstrukcja nie jest aż tak prosta.
Każde okno, nawet to nietypowe składa ze skrzydła, które montuje się w części ruchomej i ościeżnicy. Okno może mieć jedno lub nawet kilka skrzydeł. W zależności od sposobu ich otwierania nazywa się je rozwieralnymi, otwieralnymi, uchylno-rozwieralnymi. Ponadto dostępne są jeszcze okna ze skrzydłami przesuwnymi, składanymi, obrotowymi lub tylko uchylnymi jednak w Polsce, w budownictwie mieszkalnym są one nadal mało popularne.
Musimy wiedzieć, że nie wszystkie okna domu muszą się otwierać. Zwłaszcza jeśli pokusimy się o umieszczenie okien o nietypowym kształcie ich otwarcie może okazać się niewygodne. Jeśli ponadto dostęp do nich możliwy jest z tarasu lub balkonu, co umożliwi ich mycie z zewnątrz, warto zaoszczędzić kilka złotych i wybrać okna nieotwieralne. Należy przy tym pamiętać, że okna takie mają zwykle cieńszą niż okna otwieralne ramę. W wypadku umieszczenia różnych rodzajów okien obok siebie może to dać nieestetyczny wygląd ściany. Warto zamówić wtedy okna o poszerzonej ramie.

Szyba
Najważniejszym elementem okna jest jego szyba. To od niej zależy, czy w naszym domu będzie ciepło, jasno, cicho i bezpiecznie. Większość producentów oferuje okna wyposażone w jednokomorowe szyby zespolone. Oznacza to, że w oknie znajdują się co najmniej dwie, trwale połączone szyby, których przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest powietrzem lub gazem. Można jednak zamówić okna z szybami dwukomorowymi. Są one jednak znacznie cięższe i grubsze od jednokomorowych, co powoduje konieczność wykonania solidniejszych ram i ościeżnic, a więc wzrost kosztów. Ponadto możemy zamówić szyby antywłamaniowe, absorpcyjne lub refleksyjne. Jednak przy takim zamówieniu również musimy się liczyć z większym wydatkiem.

Uszczelki
Niezależnie od kształtu okna, jednym z jej elementów są uszczelki. Wykonuje się je z elastycznych i wytrzymałych na zmiany warunków atmosferycznych tworzyw, np.: ze sztucznego kauczuku. Zabezpieczają m.in. przed hałasem i kurzem. Najczęściej produkuje się je w kolorze czarnym lub szarym. Warto wiedzieć, że czarna uszczelka optycznie zmniejsza okno, a czasami może nawet barwić ramy.

Okucia
Są to elementy łączące skrzydło z ościeżnicą. Coś na wzór dawnych zawiasów, jednak obecnie spełniają one znacznie więcej funkcji. Umożliwiają nie tylko otwieranie i zamykanie okna, ale też jego uchylenie do wietrzenia, a także rozszczelnienie tzw. mikrowentylację. Powszechnym rodzajem okuć są okucia obwodowe. Oznacza to, że gdy zamkniemy okno, będzie ono mocowało ramę w ościeżnicy w kilku równomiernie rozłożonych miejscach, w odległości nie większej nić 60 cm. Zapobiegnie to jego odkształceniom i zagwarantuje jego szczelne zamknięcie. Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu mieszkania przed kradzieżą możemy zamówić okucia antywłamaniowe.
Ramy
Nie musimy ograniczać się tylko do białego koloru ram. Teraz możemy wybierać wśród niespożytej ilości barw i powłok. Wszystko zależy od tego z jakiego materiału wykonane zostały okna. Na rynku dostępne są okna drewniane, tworzywowe oraz aluminiowe. Rodzaj powłoki będzie decydował o łatwości ich naprawy oraz częstotliwości ich odnowy.

Szczebliny
Coraz rzadziej spotyka się okna ze szczeblinami konstrukcyjnymi, dzielącymi okno na mniejsze szyby. Wyparły je okna ze szczeblinami jedynie imitującymi taki podział. Nakleja się je na szyby od zewnątrz, umieszcza pomiędzy szybami lub zawiesza na odrębnych okuciach. Koszt jaki będziemy musieli ponieść za szczebliny, zaleźy od ich rodzaju i ilości.
Okna o nietypowym kształcie robione są na indywidualne zamówienie, a to oznacza, że mogą mieć nieco dłuższy termin realizacji. Warto jednak poczekać, ponieważ w efekcie otrzymujemy produkt dokładnie taki jaki sobie zaplanowaliśmy.
Okna o niestandardowym kształcie to nie tylko ciekawy wygląd budynku z zewnątrz. Również we wnętrzu odczujemy różnicę. Okrągłe okno w łazience nada pomieszczeniu przytulny charakter. Nie bójmy się więc eksperymentować.

Beata Skrzypiec
architekt