Jak wybrać dobry ekspres na kapsułki? Czy da się zrobić mrożoną kawę w takim ekspresie?

Wielbiciele kawy na szybko je uwielbiają, za to bariści mają do nich sceptyczne podejście. O czym mowa?

Jak wybrać dobry ekspres na kapsułki? Czy da się zrobić mrożoną kawę w takim ekspresie?

Oczywiście o ekspresach do kawy na kapsułki! Kto będzie zadowolony z tego typu ekspresu ciśnieniowego, a kto nie? Na co zwrócić uwagę wyruszając na zakupy? Jakie funkcje i akcesoria do ekspresu są rzeczywiście przydatne? I najbardziej kontrowersyjne – czy ekspres na kapsułki jest w stanie przygotować dla nas mrożoną kawę?

Spis treści:

1. Kto będzie zadowolony z ekspresu na kapsułki?
2. Ekspres do kawy na kapsułki – jakie ma wady?
3. Ekspres na kapsułki – najważniejsze parametry
4. Dodatkowe akcesoria i przydatne funkcje
5. Mrożona kawa – czy da się ją zrobić w ekspresie?

Kto będzie zadowolony z ekspresu na kapsułki?

Podstawową zaletą ekspresów kapsułkowych jest ich atrakcyjna cena i bardzo prosta obsługa. Jeżeli mamy ochotę na naszą ulubioną kawę, to wystarczy, że umieścimy specjalną kapsułkę w otworze ekspresu i naciśniemy przycisk. Po chwili otrzymamy filiżankę pełną aromatycznego napoju. Każda kapsułka zawiera odpowiednią ilość kawy oraz dodatków (np. mleka czy cukru), które są potrzebne do przygotowania gotowego napoju. To jednak nie wszystko! Jeżeli zaopatrzymy się w odpowiednie kapsułki, to oprócz kilkunastu rodzajów kawy, ekspres przygotuje dla nas również gorącą czekoladę oraz herbatę. Przed zakupem danej maszyny sprawdźmy, czy kawa oferowana przez producenta nam smakuje oraz jakie rodzaje napojów mamy do wyboru.
Kawa w kapsułkach to dobra opcja dla osób, które ciągle gdzieś się spieszą i nie mają czasu dla urządzeń, które wymagają skomplikowanej obsługi lub szczególnej konserwacji. Inne ekspresy ciśnieniowe wymagają od nas większego zaangażowania niż ekspresy kapsułkowe. Jeżeli na dodatek wybierzemy model samoczyszczący, to utrzymanie w czystości naszej maszyny będzie bardzo proste. Ekspres będzie sam usuwał zużyte kapsułki oraz przepłukiwał się po każdym użyciu. Wiele maszyn jest również wyposażona w system eco, który pozwala nam na oszczędzanie energii. Jeżeli nie będziemy już korzystać z ekspresu, to urządzenie wyłączy się samoistnie.
Ekspresy kapsułkowe zostały zaprojektowane z myślą o osobach dynamicznych i szukających najprostszych rozwiązań. Jeżeli nie interesuje nas sam proces parzenia kawy oraz nie chcemy marnować czasu na mielenie i odmierzanie kawy, to taka maszyna spełni nasze oczekiwania.

Chcesz wiedzieć, jak najlepsza kawa trafia na półki sklepowe, a potem do naszych ekspresów?

Zajrzyj tutaj http://nespresso.com/pl/pl/coffee-expertise.

Ekspres do kawy na kapsułki – jakie ma wady?

Ekspresy kapsułkowe, pomimo wielu zalet, nie są jednak urządzeniami dla każdego. Osoby, które cenią w kawie aromat świeżo mielonych ziaren, nie będą zadowolone z tego typu maszyn. W każdej kapsułce znajdziemy już wcześnie rozdrobnioną kawę, która niestety podczas tego procesu traci część swojego aromatu i smaku. Najlepszej jakości napar przygotujemy w ekspresie automatycznym lub kolbowym. Jednak nie możemy narzekać na ten fakt. Cały zamysł ekspresów kapsułkowych opiera się na minimalizacji czasu przygotowania tego aromatycznego napoju. Jeżeli zależy nam na piciu swojej ulubionej kawy, możemy zawsze wyposażyć się w kapsułki, które sami napełniamy zmielonymi ziarnami. Tylko w takim razie, po co nam ekspres, który ma za zadanie skrócić czas przygotowywania kawy? W takim przypadku lepiej jest zainwestować po prostu w ekspres automatyczny.
Wadą ekspresów tego typu są paradoksalnie same kawy w kapsułkach. Decydując się na konkretny model, musimy wcześniej sprawdzić, czy kawa danego producenta nam po prostu smakuje. Jeśli tak nie jest, to nie ma sensu męczyć się z kapsułkami, których nie będziemy lubić. Czy jest jakiś sposób, aby wybrać wymarzony ekspres, nawet jeśli smak kawy tego producenta do końca nam nie odpowiada? Rozwiązaniem może być wcześniejsze sprawdzenie, czy istnieją zamienniki, które będą pasować do upatrzonej maszyny.
Kto jeszcze nie będzie zadowolony z ekspresu na kapsułki? Znawcy kawy oraz zawodowi bariści. Tego typu urządzenia są skierowane dla kawowych laików, dla których delikatne straty smaku i aromatu nie są szczególnie ważne. Jeżeli chcemy cieszyć się szybką i smaczną kawą oraz nie mamy ochoty na żmudną naukę obsługi skomplikowanego ekspresu, to maszyna kapsułkowa będzie dla nas doskonałym wyborem.

Ekspres na kapsułki – najważniejsze parametry

Jeżeli wiemy już, że zakup ekspresu kapsułkowego będzie dobrym wyborem, to teraz czekają nas zakupy. Na rynku znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju urządzeń, które różnią się między sobą wieloma parametrami. Jak spośród takiego wyboru zdecydować się na najlepszy ekspres do kawy na kapsułki?
Pierwszym krokiem przed zakupami będzie przede wszystkim określenie najważniejszych parametrów, jakie musi posiadać nasza maszyna. Zacznijmy od ciśnienia i mocy. Nigdy nie decydujmy się na ekspresy ze zbyt niskim ciśnieniem, bo nie przygotują dla nas zbyt dobrej kawy. Optymalną wartością jest 9 barów lub nawet więcej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku mocy. Aby nasza kawa parzyła się szybko i przy użyciu stabilnego ciśnienia potrzebujemy dużej mocy. Określmy sobie budżet na zakup ekspresu kapsułkowego i za tę cenę szukajmy maszyny, o jak największej mocy i ciśnieniu.
Kolejną ważną sprawą podczas zakupów jest sprawdzenie, jak duży zbiornik posiada nasz wymarzony ekspres kapsułkowy. Najlepiej zdecydować się na urządzenie wyposażone w jak największy zbiornik. Dlaczego to takie ważne? Za mały pojemnik na wodę jest kłopotliwy, bo trzeba do niego często dolewać wody i przepłukiwać cały ekspres przed ponownym użyciem. Urządzenia przygotowujące kawę z jednej kapsułki w tym samym czasie są zwykle wyposażone w zbiornik o pojemności od 0,5 do maksymalnie 1,3 l. Jeżeli to dla nas za mało, możemy rozejrzeć się za maszyną, która potrafi zaparzyć dwie kawy naraz.
Pamiętajmy również, że podczas przygotowywania napoju część wody wyparowuje pod wpływem wysokiej temperatury w dyszy parowej. Jeżeli mamy zamiar częstować naszych gości kawą, to nie wybierajmy najmniejszych modeli przeznaczonych dla jednej osoby. Korzystając z takiego urządzenia zamęczymy się, przygotowując kawę dla naszych przyjaciół.
Ekspresy kapsułkowe wysokiej jakości możemy znaleźć na https://www.nespresso.com/pl/pl/machinelistblock.

Dodatkowe akcesoria i przydatne funkcje

Oprócz podstawowych parametrów ekspresy kapsułkowe mogą mieć również wiele przydatnych funkcji dodatkowych i różnych akcesoriów. Jeżeli lubimy białe kawy, ale nie zadowala nas mleko w proszku, sprawdźmy, czy wybrany przez nas model posiada dyszę do spieniania mleka. Na rynku znajdziemy kapsułki, z których przygotujemy mleczne kawy za jednym naciśnięciem przycisku, ale bazują one właśnie na mleku w proszku. Jeśli wolimy dodatek świeżego mleka, nie zapomnijmy sprawdzić, czy będziemy mogli je spienić w naszym wymarzonym ekspresie.
Kolejną ważną sprawą są wbudowane systemy automatycznego czyszczenia, które wykonają za nas większość prac związanych z utrzymaniem ekspresu w czystości. Urządzenie powinno również posiadać automatyczne alarmy, które dadzą nam znać, gdy zbiornik na wodę się opróżni lub ekspres będzie wymagał odkamienienia. Sprawdźmy, czy maszyna jest wyposażona we wbudowany filtr do wody. Obojętnie jak dobrą kawę wybierzemy, woda i tak zawsze będzie podstawą naszego napoju. Jeśli jest słabej jakości, odczujemy to w smaku kawy. Przydatne dodatki to też regulacja mocy i ilości parzonej kawy, ruchoma podstawka oraz możliwość przygotowywania innych napojów niż kawa (zarówno ciepłych, jak i zimnych).
Podczas zakupów nie zapomnijmy również o jakości wykonania produktu oraz designie. Dobry ekspres powinien posiadać metalową obudowę, być intuicyjny w obsłudze i przede wszystkim cichy. Nikt nie ma ochoty słuchać nieznośnego hałasu urządzenia, kiedy czeka na poranną porcję kawy. Zwróćmy również uwagę, czy wybrany model po prostu nam się podoba. Odpowiednia kolorystyka i wzornictwo pozwoli nam dopasować urządzenie do wystroju naszej kuchni. Nie ukrywajmy też, że zwykle chętniej korzystamy z rzeczy, które po prostu nam się podobają, niż z takich, które są toporne i nieatrakcyjne.

Mrożona kawa – czy da się ją zrobić w ekspresie?

Kiedy wiemy już jaki ekspres kapsułowy będzie dla nas idealny, pozostaje nam tylko jedno pytanie. Czy ekspresy na kapsułki mogą przygotować dla nas mrożoną kawę? Na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się oczywista, ale nie dajmy się zwieść pozorom! Na rynku znajdziemy tylko jedno urządzenie, które posiada specjalne kapsułki pozwalające przygotować w ekspresie cappuccino z lodem. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy takich kapsułek, a mamy ochotę na kawę na zimno? Wystarczy nam trochę sprytu!
Jeżeli mamy ochotę na zimną, słodką kawę spróbujmy ją zrobić ze zwykłych kapsułek. Będzie nam potrzebna kapsułka z dobrą kawą espresso, zimne mleko, lody waniliowe oraz kostki lodu. Kawę zaparzamy tak jak zawsze, po czym mieszamy ją z lodami waniliowymi i kostkami lodu. Uwieńczeniem całego przepisu jest nałożenie na górę kawy zimnej mlecznej pianki. Zainteresował Cię ten napój? Dokładny przepis na mrożoną kawę waniliową znajdziemy na https://www.nespresso.com/recipes/pl/pl/067ICE-mrozona-kawa-waniliowa.html.
Kawa mrożona to nie tylko słodki napój z lodami. Możemy również zdecydować się na bardziej klasyczną wersję tego zimnego smakołyku. Przygotowywanie kawy rozpoczynamy od wsypania cukru do wysokiej szklanki, a następnie zaparzamy dobrą kawę. Do gotowego naparu dodajemy kostki lodu, zimne mleko i wszystko dokładnie mieszamy. Czym byłaby kawa bez mlecznej pianki? Robimy ją za pomocą dyszy do mleka i wlewamy powoli do kawy. Górę możemy udekorować w różny sposób w zależności, jakie smaki najbardziej lubimy. Dokładną instrukcję jak przygotować zimne caffe latte znajdziemy na https://www.youtube.com/watch?v=G6vgh8bovVc.

Wpis znaleziono dzięki:

- Kawa latte

- Kawa mrożona

- Ekspres na kapsułki