Jak wybrać krem przeciwsłoneczny?

Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB jest najwłaściwsza, kiedy będziemy przebywać dużo czasu na powietrzu lub kiedy wybieramy się na plażę.

Jak wybrać krem przeciwsłoneczny?

Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB jest najwłaściwsza, kiedy będziemy przebywać dużo czasu na powietrzu lub kiedy wybieramy się na plażę. Aby jednak wszystko było odpowiednie to trzeba wcześniej zapoznać się z różnorodnymi rodzajami kremów przeciwsłonecznych i wyselekcjonować te odpowiadające naszej skórze oraz indywidualnym potrzebom.

Standardowe opcje, na które zwracamy uwagę

Na opakowaniu pierwsze co widać to oznaczenie SPF, a te warto dopasować wedle tego, jaką mamy karnację. Zatem im jest ona ciemniejsza to tym mniejszy filtr można dobrać, a im wyższy współczynnik SPF, to tym mniej promieniowania UVB będzie przepuszczane. Istnieje także podział na kremy przeciwsłoneczne odpowiednie dla dzieci oraz dla dorosłych lub do skóry wrażliwej. Wszystko zależy także od tego jaki rodzaj filtrów wyszukamy. Mogą być one:

  • chemiczne (organiczne) – są to najczęściej substancje takie jak: Benzophenone-3 (Oxybenzone) i Ethylhexyl Methoxycinnamate, przenikają one wgłąb skóry i nieraz wpływają na układ hormonalny, a także powodują uczulenia skóry;
  • mineralne (nieorganiczne) – przeznaczone dla dzieci i nie wytwarzające alergii skórnych; ochrona przed promieniowaniem jest fotostabilna i dopóki krem przeciwsłoneczny jest na skórze to można mówić o jej właściwym zabezpieczeniu.

Krem przeciwsłoneczny zawierający filtry chemiczne jest bardziej popularny i często znajdziemy go we wszystkich drogeriach. Z kolei krem posiadający w składzie filtry mineralne dostępny jest w aptekach. Każdy z nas wie, jaką ma skórę i jaką ochronę chce uzyskać, wobec tego taki krem przeciwsłoneczny należy wybrać. Dzięki wielu opcjom, dla każdego znajdzie się stosowny produkt, który zabezpieczy skórę na określony czas. Czy to zatem SPF 30 lub SPF 50 da większą ochronę i jest najbardziej odpowiedni dla dzieci oraz do skóry wrażliwej, tak SPF 15 wystarczy dla osób z ciemniejszym fototypem.

Jak często smarować się kremem przeciwsłonecznym?

Jeśli będziemy przebywać na terenie o dużym nasłonecznieniu, a nawet w przypadku jeśli są chmury to pamiętajmy, aby ponawiać aplikację kremu przeciwsłonecznego co 2 godziny. Co więcej, aby ochrona była skuteczna to ważna jest tutaj także ilość kremu, jaki będzie potrzebny do pokrycia całego ciała, a jest to mniej więcej objętość piłeczki golfowej. Ciekawostką jest także to, że po kontakcie z wodą lub też w przypadku pocierania skóry trzeba powtórzyć smarowanie ciała nawet jeśli wybraliśmy krem wodoodporny.

Zawsze w czas

Pamiętajmy, aby często sięgać po kremy przeciwsłoneczne, które zmniejszą ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych czy też rumienia. Dodatkowo zabezpieczmy ciało zakładając przewiewne ubrania, okulary z filtrem, kapelusze i czapki. Do pełni zadowolenia warto unikać wyjścia na słońce w porę największego promieniowania słonecznego.

Źródło: https://mozgi.pl/jak-wybrac-krem-przeciwsloneczny-F564

Mózgi.pl to serwis, który dostarcza informacji na temat zdrowia, urody, żywienia i diety. Artykuły w serwisie opierają się na publikacjach naukowych (przy każdej informacji znajduje się jej źródło), a jednocześnie są napisane w bardzo przystępny i przejrzysty sposób. Co więcej, każdy czytelnik może zgłosić propozycję tematu do zbadania przez Researcherów serwisu.

Wpis znaleziono dzięki:

- Krem przeciwsłoneczny

- Poparzenia słoneczne

- Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB