Załóżmy, że jesteśmy gospodarzami. Spotykamy się przy świątecznym stole z dalszą rodziną, mającą zupełnie inne poglądy na większość zapalnych tematów, jakimi teraz żyje nasz kraj. Co robić, by przetrwać wspólną kolację wigilijną?
Pytaj, nie zakładaj
W tym roku obostrzenia zakładają zaproszenie jedynie pięciu dodatkowych osób spoza najbliższej rodziny. To świetny pretekst, by dobrać wigilijnych gości, tak żeby do stołu zasiedli ludzie, którzy są sobie jak najbardziej życzliwi. Nie zakładaj, że wszyscy zaproszeni przygotują jakąś wigilijną potrawę. Zadzwoń i zapytaj każdego z osobna co przyniesie. Jeśli po drugiej stronie zapadnie cisza – warto zaproponować coś z wcześniej przygotowanej listy. Dowiedz się, jaki nastrój ma twój gość, co ostatnio robił i zrób notatki, które wykorzystasz podczas kolacji. Powiedz, kto będzie na spotkaniu i zapytaj koło kogo dana osoba chciałaby usiąść.
Przygotuj się
Poproś gości o zakopanie wojennych toporów na czas spotkania. Uprzedź ich, że rozmowy na tematy sporne będą ucinane i wyjaśnij, że stół wigilijny to nie arena walki. Warto nie włączać tego dnia telewizora i unikać tematów związanych z polityką. Przygotuj dzieciom osobny pokój, w którym będą mogły spędzić czas po posiłku. Dobrym pomysłem będzie przewietrzenie domu. Zadbaj o swoje potrzeby i nie krzątaj się przez cały czas. Postaw na podział zadań, zrób to tak, by każdy z gospodarzy mógł też odpocząć. Przygotuj dwa plany osiągnięcia celu – czyli zachowania miłej atmosfery od początku do końca.
Uwaga i empatia są priorytetem
Patrz na gości przez różowe okulary. Poszukaj zalet w każdym, nawet tym, którzy mocno dali się we znaki. Jeśli to zadanie będzie zbyt trudne – pomyśl, że widzisz kogoś po raz ostatni (w tym roku) i zależy ci na tym, by dobrze się u ciebie czuł. Spróbuj zrozumieć, że twoim gościom także zależy na miłym wieczorze. Jeśli nie – ich strata – nie denerwuj się tym zbytnio. Licz w myślach do dziesięciu i wyćwicz sztuczny uśmiech.
Unikaj siedmiu grzechów głównych
- Pycha – bierz pod uwagę ustępstwa.
- Chciwość – ustal, czy potrzebujesz, czy chcesz.
- Obżarstwo – nie jedz więcej, niż możesz przełknąć.
- Pożądanie – nie dąż za wszelką cenę do wyniku.
- Gniew – panuj nad emocjami.
- Zazdrość – poznaj źródło swojej siły i słabości, wyczuj także innych.
- Lenistwo – przygotuj się, odrób pracę domową.
Bądź prawdziwym gospodarzem
Niech twoi goście czują się zaopiekowani. Pilnuj się ustalonego planu i kontroluj bieg wydarzeń. Z uwagą wypełniaj poszczególne punkty spotkania. Zacznij od kolacji, smakowania potraw, potem kolędowanie i rozpakowywanie prezentów. Każdy gość powinien czuć się ważny i potrzebny. Dystansuj się od złośliwości – wpuszczaj jednym uchem i wypuszczaj drugim. Jeśli rozmowa zejdzie na niebezpieczne tematy – nie bój się przerwać – w tej sytuacji świetnie sprawdzi się jakiś żart, a jak to nie pomoże – zawsze możesz niechcący zbić jakąś niepotrzebną szklankę i narobić trochę hałasu. Wujek awanturnik niech pomoże ci posprzątać, w ten sposób rozładowując swoją energię.
Określ swój punkt krytyczny
Jeśli zaobserwujesz, że dochodzicie do tzw. ściany – wprowadź w życie plan B. Jeśli tego nie zrobisz, kolacja wigilijna znów skończy się awanturą i łzami kuzynki. Przypomnij, że spotkaliście się po to, by wspólnie świętować, a nie krzyczeć na siebie. Jeśli towarzyszą wam małe dzieci, które nie potrafią usiedzieć przy stole – zaproponuj wspólne zabawy takie jak opowiadanie historii, śpiewanie kolęd lub innych piosenek czy grę w kalambury. Jeżeli masz możliwość, wyślij dzieci do innego pokoju i poświęć im trochę czasu. Wymyśl zabawę, którą będą mogli kontynuować same.
Uważaj na końcówkę!
Kontroluj spotkanie do samego końca. Nie spiesz się. Unikaj alkoholu. Określ godzinę
końca spotkania i poinformuj swoich gości, gdy ten czas będzie się zbliżał. Możesz to zrobić wprost, jeśli sprawa będzie jasna dla wszystkich już podczas przygotowań, lub użyć chwytów takich jak sprzątanie ze stołu, przygotowywanie dzieci do snu czy okazywanie znaków, że spotkanie weszło w fazę końcową i czas się pożegnać. Odprowadź swoich gości i życz im wszystkiego dobrego na Nowy Rok. Gdy wyjdą, możesz odetchnąć z ulgą.