Jak wybrać nawilżacz i oczyszczacz powietrza dla alergika?

Niejednokrotnie udowodniono już, że nawilżacze i oczyszczacze powietrza świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, z których korzystają alergicy.

Jak wybrać nawilżacz i oczyszczacz powietrza dla alergika?

Takie osoby zwykle czują się w nich lepiej, ponieważ powietrze jest czyste, a oddychanie w takich warunkach staje się dużo bardziej komfortowe. Sprawdź, jaki sprzęt dla alergików wybrać.

Alergia to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Potrafi ona skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i sprawić wiele dyskomfortu, ponieważ wiele alergenów unosi się wokół nas. Do tego dochodzi coraz częściej występujący i przedostający się do mieszkań smog. Właśnie dlatego alergikom w dzisiejszych czasach poleca się nawilżacze i oczyszczacze powietrza. Co wybrać, aby być zadowolonym?

Nawilżacze powietrza

Nawilżacze powietrza potrafią utrzymać jego odpowiednią wilgotność, dzięki czemu ani nasze błony śluzowe, ani skóra nie przesuszają się tak bardzo. Jest to szczególnie istotne w sezonie zimowym, gdy dogrzewamy mieszkania. Lepszej jakości nawilżacze neutralizują także kurz, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia, utrudniające oddychanie i zaostrzające objawy u alergików (również te skórne).

Dzięki temu nawilżacze powietrza mogą pomóc podczas farmakoterapii, w czasie ustania najcięższych objawów alergii. Na rynku znajdziemy nawilżacze powietrza w kilku różnych kategoriach. Są np. grzejnikowe o ograniczonym zasięgu działania, elektroniczne i bardziej zaawansowane z funkcją jonizacji oraz lepszego oczyszczania powietrza. Najbardziej popularne modele jonizujące to wersje ultradźwiękowe, które zużywają stosunkowo mało energii.

Jak wybrać nawilżacz i oczyszczacz powietrza dla alergika?

Oczyszczacze powietrza

Nieco bardziej skomplikowanym technologicznie urządzeniem jest oczyszczacz powietrza, który zazwyczaj stawiamy na podłodze czy szafce. Jego zadaniem jest nieustanne filtrowanie powietrza i usuwanie z niego możliwych zanieczyszczeń. Oczyszczacz powietrza najpierw zasysa je za pomocą specjalnego wentylatora, następnie filtruje, a potem wydmuchuje wolne od zanieczyszczeń z powrotem do pomieszczenia. Niektóre modele do oczyszczania powietrza wykorzystują jonizację, inne z kolei promieniowanie UV lub filtry fotokatalityczne.

Oczyszczacz powietrza dla alergika powinien posiadać przede wszystkim dobrej jakości filtr. To on w największym stopniu decyduje, ile zanieczyszczeń zostaje wyłapanych z powietrza. Istnieje kilka rodzajów filtrów, jak np. filtry węglowe, wykorzystujące specjalny rodzaj węgla aktywnego, który pochłania związki lotne, dlatego dobrze nadają się też do usuwania z pomieszczenia dymu papierosowego po rodzinnym spotkaniu. Urządzenia z filtrami wodnymi natomiast, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują wodę jako naturalne sito dla zanieczyszczeń. Większość wysokiej klasy oczyszczaczy powietrza usuwa istotne dla alergików substancje jak choćby:

  • kurz,
  • pleśń,
  • roztocza,
  • grzyby,
  • wirusy,
  • pierwotniaki,
  • dym papierosowy.

Najlepszy oczyszczacz powietrza

Jak wybrać świetny sprzęt? Najlepiej kierować się jakością i marką, wśród których jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest firma Dyson. Dlaczego? Oczyszczacze powietrza dla alergika Dyson potrafią usunąć gazy oraz 99,95% alergenów i substancji zanieczyszczających z powietrza. Zdrowotne działanie dla alergików łączą ze sporą funkcjonalnością i oryginalnym designem.

Na rynku istnieją już wielofunkcyjne urządzenia, które oczyszczają, grzeją i chłodzą powietrze, pracując strumieniowo, dzięki czemu ich działanie ogarnia całe pomieszczenie. Wykorzystują one filtry węglowe (grafitowe), których technologia pozwala na wyłapanie szkodliwych gazów, taki jak formaldehyd, czyli jeden z trujących składników smogu. Pozwalają nam więc skutecznie chronić się także przed smogiem w naszym własnym, prywatnym, domowym zaciszu. Warto więc zainwestować w taki model, który pozwoli na zachowanie zdrowia jak najdłużej.