Jak wybrać telewizor do sypialni?

Powroty z pracy bywają trudne. Wówczas jedyną rzeczą, o której rzeczywiście się marzy jest wygodne łóżko i seans filmowy. W dobie XXI wieku kino domowe z powodzeniem zastępuję duże ekrany kinowe.

Jak wybrać telewizor do sypialni?
Jak wybrać telewizor do sypialni?

Popularne platformy streamingowe dają możliwość śledzenia na bieżąco prawdziwych 'świeżynek’, ale i kultowych filmów. Dzięki temu bez wychodzenia z domu, leżąc w łóżku, można celebrować każdy wieczór z miską popcornu lub ulubionych przekąsek. Punktem szczególnie ważnym w tego rodzaju domowych seansach telewizyjnych jest oczywiście odpowiedni telewizor. Wybierając model do sypialni, należy kierować się nieco innymi czynnikami, aniżeli w przypadku telewizora do salonu. Na co zatem zwrócić uwagę podczas zakupu tv, który ma stanąć w centrum sypialni?

1. W jakich przypadkach warto zainwestować w telewizor w sypialni?
2. Które parametry telewizora do sypialni należy wziąć pod uwagę podczas zakupu?
a) Przekątna i rozmiar
b) Technologie
c) Sposób montażu

W jakich przypadkach warto zainwestować w telewizor w sypialni?

Telewizor w sypialni jest nie tylko wygodnym rozwiązaniem, ale w niektórych przypadkach wręcz jedynym, który pozwoli cieszyć się swobodą wyboru ulubionego filmu lub serialu. Osoby, które należą do grona 'nocnych Marków’ doceniają komfort oglądania tv w sypialni lub grania w gry komputerowe do wczesnych godzin porannych bez ingerencji i niezadowolenia ze strony pozostałych członków rodziny. Możliwość oglądania telewizora w łóżku sprawdza się również w przypadku dużych rodzin. Wielu rodziców, wychowujących młodych, zbuntowanych nastolatków, niejednokrotnie może mieć problem z akceptacją ich gustów filmowych. W takich sytuacjach tv w sypialni pozwoli im cieszyć się spokojnym wieczorem z ulubionym serialem bez zbędnych kłótni o przysłowiowego pilota.

Które parametry telewizora do sypialni należy wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Przeglądając ofertę sklepów jak ten https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe,_LG.bhtml podczas zakupu telewizora do sypialni, warto ustalić podstawowe parametry technologiczne sprzętu. Jak to już zostało podkreślone, tv do tego pomieszczenia powinien posiadać zdecydowanie inne atrybuty technologiczne niż model, który ma stanąć w centralnym punkcie salonu. Pod uwagę należy wziąć zarówno wielkość wnętrza, odległość zagłówka łóżka od miejsca, gdzie ma stanąć sprzęt, a także kąt oglądania z poziomu materaca.

Przekątna i rozmiar

Zdaje się, że najbardziej istotną cechą telewizora do sypialni jest odległość między zagłówkiem łóżka a ścianą, przy której zazwyczaj się go montuje. Najbardziej popularnym wyznacznikiem w ustaleniu odpowiedniego parametru przekątnej sprzętu jest założenie, że na każde 10 cm odległości od górnej części łóżka, przypada 1” ekranu. Kierując się tą regułą można założyć, że w przypadku odległości 4 m, dobrym rozwiązaniem będzie telewizor 40”. Oczywiście nie zawsze jest konieczność skrupulatnego pobierania pomiarów. Równie dobrze, mając świadomość niewielkiej sypialni, można przyjąć, że do wnętrza ograniczonego powierzchniowo, idealnie sprawdzą się telewizory ok. 32” lub 40”, które posiada w swoje ofercie marka Samsung. Należy do nich m.in. model Samsung UE32T5302CK – 32”. Wyposażony on został w technologię Full HD oraz technologię obrazu LED i popularną funkcję Smart TV. Mając natomiast dużą sypialnię, nie ma ograniczeń co do wielkości sprzętu. Bez problemu można zainwestować w model 50”, a na nawet 75” jak np. ten, który proponuje firma Samsung: Samsung QLED 75” – 4K z funkcją Smart TV.

Technologie

Równie istotnym parametrem, o którym warto pamiętać jest matryca. Wśród najczęściej wybieranych pojawia się zarówno LED, jak i OLED czy QLED. W przypadku sypialni można oczywiście pójść na pewne odstępstwa jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu. Natomiast gdy dla kogoś ten atrybut tv jest szczególnie ważny, bo chce czuć komfort oglądania niezależnie od tego, gdzie decyduje się to robić, warto jednak postawić na bardziej nowoczesne technologie. Modele OLED gwarantują głęboką czerń oraz kontrast na bardzo wysokim poziomie. QLED zaś jak w przypadku modelu, który proponuje marka Samsung w sprzęcie Samsung QLED 43” – 4K – Smart TV, zapewnia wysoką jasność obrazu.

Sposób montażu

Montaż telewizora w sypialni standardowo opiera się na dwóch kierunkach. Po pierwsze, można zdecydować się na klasyczne rozwiązanie, czyli postawić sprzęt na komodzie RTV lub stoliku. Ulokowanie go w takiej postaci jest jak najbardziej poprawne, choć wówczas należy się liczyć z faktem, że może pojawić się konieczność pochylania głowy ku klatce piersiowej podczas seansu, co nie dla wszystkich będzie naturalną, komfortową pozycją. Alternatywnie warto przemyśleć montaż tv na ścianie. Większość nowoczesnych modeli posiada specjalny uchwyt, umożliwiający przymocowanie telewizora w ten sposób, a nawet na suficie. Najważniejsze jest dostosowanie lokalizacji sprzętu do własnych potrzeb.
Rynek telewizorów jest bez wątpienia bardzo szeroki. Dlatego też wybór odpowiedniego modelu do sypialni, biorąc pod uwagę tak dużą ich dostępność, może być kłopotliwy. W związku z tym najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dookreślenie konkretnych, indywidualnych potrzeb i skorzystanie z pomocy specjalistów, których nie brakuje w najlepszych sklepach, oferujących sprzęt AGD w tym tv oraz audio.

Artykuł partnera