Jak zaaranżować domową galerię?

Chciałabyś wyeksponować swoje ulubione fotografie, ale nie masz pomysłu jak? Prezentujemy kilka inspiracji!

Jak zaaranżować domową galerię. Foto. pixabay

Właśnie wprowadziłaś się do nowego mieszkania i zaczynasz nowy etap w swoim życiu, ale jest jedna rzecz, która nie daje Ci spokoju. Wstajesz codziennie rano, przechodzisz przez salon, a one wciąż tam są – puste ściany. Głowisz się już od tygodnia co z tym zrobić, rozważasz różne opcje- lustro, obraz, plakat, może jakieś zdjęcie… A co powiesz na całą galerię zdjęć? Warto zrobić aranżację złożoną z ulubionych fotografii, zwłaszcza jeśli masz do dyspozycji dużo wolnego miejsca.

Sentyment czy sztuka?

Przed zakupem ramek i projektowaniem kompozycji powinniśmy zastanowić się nad myślą przewodnią naszej galerii. Ostateczny wybór zależy oczywiście od zainteresowań – możemy wybrać zdjęcia naszych bliskich lub fotografie spełniające funkcję czysto estetyczną. Świetnym pomysłem jest połączenie obu tych opcji. Misz-masz sentymentu i sztuki będzie najbardziej personalny i stanie się niejako naszą wizytówką – pokaże kim jesteśmy, czym się interesujemy i co jest dla nas ważne. Tak zorganizowana galeria nie tylko cieszy oko, ale jest również kroniką życia rodzinnego, a jej aranżacja świetną okazją do integracji.

Jak zaaranżować domową galerię. Foto. pixabay

Oczekiwania vs. kompozycja

Określenie oczekiwań jest niezwykle ważne w projektowaniu funkcjonalnego wnętrza. Ułożenie zdjęć pełni ogromną rolę w odbiorze galerii, a dodatkowo może w sprytny sposób manipulować przestrzenią. Chcesz podwyższyć optycznie pomieszczenie? Zrób kompozycję pionową. Marzysz o galerii w krótkim korytarzyku? Żaden problem, zdjęcia ułożone w poziomą sekwencję nie tylko dobrze się prezentują, ale także sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe.
Jeśli galeria ma pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną, najlepiej sprawdzi się kompozycja zamknięta lub symetryczna – zaplanowana od początku do końca, z możliwością wymiany zawartości ram. Nie będzie odciągać uwagi od umieszczonych w niej dzieł i stworzy galeryjny charakter. Do zdjęć rodzinnych lepiej wykorzystać kompozycję otwartą, która pozwoli na dodawanie kolejnych elementów, a tym samym powiększać rodzinne archiwum. Takie ułożenie sprawi, że wnętrze będzie jeszcze bardziej przytulne.

Jak zaaranżować domową galerię. Foto. Instagram @sobie_wnetrza

Jak dobrać ramki?

Kształt i kolor ramki zależy od ogólnego konceptu, ale również od tego co przedstawia zdjęcie. Dobrze dobrana rama wzmocni przekaz zdjęcia, a także podsyci barwy. Oprawa powinna korespondować z tym, co przedstawione – za pomocą wzornictwa lub odcienia. Podobne kolory ramy i zdjęcia zwiększają nasycenie obrazu, a czerń podbija kontrast. Analogicznie – jeśli chcemy „ugrzecznić” zdjęcie, zdecydujmy się na klasyczną i neutralną biel. Rynek wnętrzarski wprost pęka w szwach od ogromnej ilości opcji. Jeśli nie jesteśmy miłośnikami nowoczesnego wzornictwa i wolimy rzeczy „z duszą”, skierujmy swoje kroki do antykwariatów lub na targi staroci. W takich miejscach możemy znaleźć prawdziwe perełki,  a ich różnorodność wykorzystać w otwartej kompozycji, dodając nutkę eklektyzmu.
W kwestii ram możemy sobie pozwolić na szaleństwo, jednak pamiętajmy, by oprawa nie przyćmiła fotografii – jeżeli na zdjęciu dominują geometryczne wzory i statyczne kompozycje, ograniczmy się do klasycznej ramy, która będzie swego rodzaju przedłużeniem kadru.

Jak zaaranżować domową galerię. Foto. unsplash
Jak zaaranżować domową galerię. Foto. Instagram @macelina_fotografuje_

A może inaczej…

Dla miłośników nietypowych rozwiązań rekomendujemy wiszącą galerię zdjęć. Do jej wykonania będzie potrzebna linka lub sznurek, np. jutowy, a także spinacze – kolorowe, drewniane, zgodne z Twoją wizją artystyczną. Taką kompozycję można umieścić bezpośrednio na ścianie, na firance lub zawiesić w ramie.
Jeśli lubicie podróże, umieszczenie fotograficznej mapy świata na ścianie będzie strzałem w dziesiątkę! W centralnym punkcie ściany umieść mapę, możesz skorzystać z gotowych szablonów lub użyć klasycznej papierowej wersji, następnie powieś wokół niej zdjęcia. Poszczególne klatki wato połączyć nitką z konkretną lokalizacją.

Jak zaaranżować domową galerię. Foto. Instagram @anetha.home
Jak zaaranżować domową galerię. Foto. Instagram @paula_jagodzinska

Anita Bożek

Wpis znaleziono dzięki:

- Galeria zdjęć

- Dekorowanie ścian

- Aranżacja wnętrza