Jak zapobiegać rozdwajającym się końcówkom włosów?

Piękne, długie włosy, a końce postrzępione? Brzmi znajomo? Rozdwajające się końcówki to problem wielu kobiet. Codzienne czesanie suszenie, wycieranie, koloryzacja czy niekorzystne warunki atmosferyczne, negatywnie wpływają na łuski włosowe, które są zewnętrzną osłoną włosa. Oddziaływanie tych czynników znacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia końcówek naszych włosów. Na szczęście na strzępiące się włosy są sposoby!

Jak zapobiegać rozdwajającym się końcówkom włosów?
Jak zapobiegać rozdwajającym się końcówkom włosów?

O budowie włosa słów parę

Włos ludzki zbudowany jest z dwóch części. Jedna to korzeń, który tkwi głęboko w skórze. Druga to trzon włosa, który wyrasta na powierzchnię skóry. Część wyrastająca ponad powierzchnię skóry składa się z trzech warstw, są to: substancja rdzenna, warstwa korowa oraz łuski włosowe, których podstawową funkcją jest ochrona włosa przed czynnikami środowiskowymi. Łuski przylegają do powierzchni włosa, a gdy włos rośnie, ulegają naturalnemu procesowi niszczenia. Rozdwajanie końcówek to częściowe lub całościowe utracenie łusek włosowych. Włos, którego łuska została uszkodzona staje się łamliwy i strzępi się. Rozdwojone końcówki oznaczają po prostu zniszczoną łuskę włosową.

Ostre cięcie? Niekoniecznie!

Istnieją różne teorie dotyczące pielęgnacji rozdwajających się włosów. Najczęstsza rada to ścięcie włosów powyżej miejsca, gdzie zaczynają się one rozdwajać. Jednak można tego uniknąć! O tym jak właściwe pielęgnować włosy, by zachwycały zdrowym wyglądem mówi ekspert hiszpańskiej marki profesjonalnych kosmetyków Montibello. Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji włosów. Przede wszystkim przybory do czesania (grzebienie, szczotki) muszą być dostosowane do rodzajów naszych włosów. Również kosmetyki, których używamy na co dzień, powinny być odpowiednio do nich dobrane. Tak, aby za każdym razem, kiedy je stosujemy wzmacniały i regenerowały złożoną strukturę włosa – radzi Jarosław Ciesiółka wieloletni ekspert fryzjerski Montibello.

Codzienna pielęgnacja końcówek

Regularne stosowanie kosmetyków przeznaczonych do włosów zniszczonych z pewnością ułatwi nam ich codzienną pielęgnację – przede wszystkim intensywnie je odżywi i zregeneruje. Przykładowo, marka Montibello ma swojej bogatej ofercie kosmetyków do włosów produkty takie jak np. Repair Active z linii NaturTech, które zapewnią włosom „pielęgnację naprawczą”. Inne szampony, odżywki, maski i balsamy pielęgnujące Montibello z tej samej serii, a także krem na końcówki z systemem amino-ceramidowym zapewnią właściwe odżywienie włosom suchym i zniszczonym. Rozdwojone włosy natomiast odżywi i zregeneruje krem Montibello Sealed Ends przeznaczony specjalnie do delikatnych i łamliwych końcówek. Krem z powodzeniem uszczelnia rozdwojone końce oraz przywraca im spoiwo międzykomórkowe, a także naprawa barierę lipidową włókien włosowych.