Jak zaprojektować funkcjonalną garderobę? Podpowiadamy!

Zależy Ci na wygodnym przechowywaniu ubrań? Zaprojektuj własną garderobę! Zainspiruj się poradami doświadczonych projektantów. Zadbaj o funkcjonalny układ wnętrza i odpowiednią wentylację. Sprawdź, gdzie ułożyć odzież, biżuterię, buty i torebki. Postaw na sprawdzone rozwiązania i zobacz, jak możesz funkcjonalnie zaprojektować wnętrze.

Jak zaprojektować funkcjonalną garderobę? Podpowiadamy!

Gdzie warto stworzyć garderobę?

O zaletach posiadania garderoby nie trzeba nikogo przekonywać. To świetny sposób na uporządkowanie przestrzeni i szybkie odnajdowanie potrzebnych rzeczy. Odpowiednio rozmieszczone półki, drążki i szuflady zapewniają możliwość segregacji ubrań oraz sprzyjają zachowaniu ich w świetnym stanie. Dla osób budujących nowe domy projekt garderoby zaczyna już być standardem. Na szczęście da się również urządzić ją w starszych budynkach. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce.

Gdzie przechowywać swoje ubrania? Projektanci polecają wydzielenie przestrzeni w pobliżu sypialni lub łazienki. Powinna to być strefa prywatna, do której mają dostęp wyłącznie mieszkańcy, warto zatem oddalić ją od salonu. Co ciekawe, dzięki garderobie można chronić wnętrza przed utratą ciepła oraz stworzyć barierę akustyczną. Właśnie dlatego świetnie sprawdzi się pomiędzy dwoma sypialniami, na przykład jedną należącą do rodziców, a drugą do dzieci. Jeśli chcesz skorzystać z właściwości termoizolacyjnych tego pomieszczenia, umieść je od ściany zewnętrznej.

Jaki jest optymalny metraż garderoby? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb mieszkańców. Projektując dom, musisz zachować odpowiednie proporcje. Zastanów się, ile przestrzeni potrzebujesz na pokój gościnny, kuchnię, łazienkę, gabinet i sypialnię. Następnie wydziel około 3 lub 4 metrów kwadratowych na pomieszczenie gospodarcze do przechowywania odzieży.

Wnętrze garderoby – co powinno się w niej znaleźć, aby była funkcjonalna?

Marzysz o posegregowanych, łatwych do odnalezienia ubraniach, butach i dodatkach? Szczególną uwagę zwróć na wyposażenie swojej garderoby. Warto inwestować w wysokiej jakości meble. Możesz zamówić szafy na wymiar, które zostaną idealnie dopasowane do określonej przestrzeni. Ta opcja szczególnie polecana jest w przypadku wnętrza o niewielkim metrażu, gdzie ważne jest dobre zagospodarowanie każdego metra kwadratowego. Regały pod sam sufit zagwarantują dodatkowe miejsce do przechowywania. W garderobianym wyposażeniu powinny znaleźć się między innymi:

  • drążki i wieszaki do powieszenia koszul, sukienek, spódnic, płaszczy, żakietów,
  • półki na T-shirty, bluzki, swetry, spodnie, piżamy,
  • pudełka na biżuterię i drobiazgi,
  • kosze na zapasowe ręczniki i pościel,
  • regały na szpilki, adidasy, kozaki i inne obuwie.

Ponadto ważne jest odpowiednie oświetlenie. W garderobie nie ma okien, więc konieczne jest zamontowanie dobrych źródeł światła. Dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład listwy ledowe, które można zamocować bezpośrednio na półkach. Ułatwiają odnajdowanie poszukiwanej odzieży i dodatków. U góry przyda się lampa sufitowa. Wybieraj żarówki o żółtej barwie światła, ponieważ jest ona najbardziej naturalna. Zimny odcień wyostrza kolory oraz miewa niekorzystny wpływ na wygląd sylwetki.

Jeśli Twoja garderoba jest przestronna i pomieścisz w niej coś więcej od półek, drążków i pudełek na akcesoria, możesz ustawić w niej tapicerowaną ławeczkę lub krzesło. Ważnym elementem wyposażenia jest lustro. Gdzie je powiesić? Najczęściej projektanci sugerują montaż dużego lustra na ścianie. Każda garderoba jest odbiciem gustu jej użytkowników. Jeśli nosisz dużo sukienek lub eleganckich koszul, zwiększ liczbę drążków. Miłośnicy kolekcji obuwia powinni natomiast uwzględnić odrębny regał na buty.

Jak zaprojektować funkcjonalną garderobę? Podpowiadamy!

Czy wentylacja w garderobie jest potrzebna?

Pamiętaj o przepisach prawa budowlanego. Wskazują, że wszystkie pomieszczenia bez okien muszą zostać podłączone do kanałów wentylacyjnych. To dość praktyczne rozwiązanie, ponieważ ubrania przechowywane we wnętrzu bez dostępu do świeżego powietrza mogłyby po jakimś czasie zacząć pachnieć stęchlizną. Odpowiednie wentylowanie garderoby zapobiega kondensacji pary wodnej i zawilgoceniu składowanych przedmiotów. Nie zasłaniaj kratki wentylacyjnej szafami. Dla efektywnego działania musi być w pełni odkryta. Dobrym rozwiązaniem jest projektowanie wnętrz we współpracy z biurem architektonicznym, które zna obowiązujące w Polsce przepisy oraz ma wiedzę w zakresie kwestii technicznych. Sprawną realizację projektu umożliwia nadzór autorski. Optymalny strumień powietrza usuwanego i napływającego do garderoby wynosi około 15 metrów sześciennych na godzinę. Drzwi powinny zawierać otwory wentylacyjne lub podcięcie, które pozostawia szczelinę o wysokości 2,5 cm pomiędzy skrzydłem a posadzką.

Chcesz, aby Twoje ubrania ładnie pachniały? Możesz zdecydować się na zakup specjalnych zawieszek zapachowych. Istnieją również domowe sposoby, na przykład układanie kostek mydła lub woreczków wypełnionych miętą, goździkami lub lawendą na półkach. Pachnące akcesoria stanowią też ważny element walki z molami. Te uciążliwe owady żerują na naturalnych tkaninach, takich jak wełna, futra, jedwab. Można odstraszyć je intensywnymi zapachami. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są elektryczne wkłady do gniazdka, które pod wpływem ciepła wydzielają przyjemne, odświeżające powietrze wonie.

Czy warto robić garderobę przy łazience?

Zastanawiasz się nad umieszczeniem garderoby przy łazience? To dobry pomysł, ponieważ dzięki temu każdego ranka będziesz mieć szybki dostęp do swoich ubrań. Wystarczy kilka kroków, by po wzięciu prysznica znaleźć się wśród półek z odzieżą. Jest jednak kilka kwestii, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jedną z nich jest wcześniej wspomniana wentylacja. Łazienka to miejsce, w którym występuje dużo wilgoci, powinna być wentylowana równie starannie, jak garderoba. Optymalny przepływ powietrza jest podstawą. Należy też wyraźnie oddzielić łazienkową przestrzeń od tej garderobianej. Niech będą to dwa, przylegające do siebie pomieszczenia, nie półotwarta przestrzeń.

Wydzielanie stref użytkowych to jeden z elementów profesjonalnego projektowania wnętrz. Człowiek potrzebuje dobrej organizacji domu, dzięki której uzyskuje poczucie spokoju i harmonii. W prywatnej części mieszkania uwzględnia się sypialnię i łazienkę. To miejsca oddalone od pokoju gościnnego i spojrzeń gości. Gwarantują większą intymność. Właśnie dlatego świetnie sprawdzają się do ulokowania pomieszczenia gospodarczego, w którym przechowywane są rzeczy o charakterze osobistym.

Co, poza ubraniami i obuwiem, można umieścić w swojej garderobie? Niekiedy użytkownicy pozostawiają tam także domowe akcesoria. Szczególnie w niewielkich mieszkaniach, gdzie trudno znaleźć miejsce do rozlokowania wszystkich potrzebnych przedmiotów, między odzieżą znajdują się przedmioty niepowiązane z modą. Może to być na przykład odkurzacz, zestaw narzędzi, latarki lub środki czystości. Jeśli Twoja garderoba znajduje się blisko łazienki, dobrą opcją jest przeznaczenie jednej z półek na kosmetyki. Przechowuj w niej na przykład swoje perfumy, które nie mogą mieć kontaktu z wilgocią oraz powinny znajdować się z dala od światła dziennego. Wiele pań umieszcza tam także zapasowe balsamy do ciała, kosmetyki do makijażu, mydła i żele pod prysznic. Pamiętaj jednak, by zadbać o porządek i unikać chaosu. Wszystkie przedmioty starannie segreguj w wyznaczonych do tego strefach, na przykład w koszach, zamykanych szafkach i szufladach. Co pewien czas kontroluj zawartość pomieszczenia i pozbywaj się z niego niepotrzebnych rzeczy.

Nie wiesz, jak dobrze zaplanować garderobę? Zgłoś się do Studio Motiv!

Chcesz opracować idealny projekt garderoby, ale brakuje Ci pomysłów i wiedzy technicznej? Skontaktuj się z pracownikami Studio Motiv. Doświadczeni architekci pomogą Ci dobrać odpowiednie wyposażenie oraz zaplanować funkcjonalny układ przestrzeni. Zadbają o zgodną z przepisami prawa budowlanego wentylację i doradzą, jak wystrzegać się stęchlizny i moli ubraniowych. Przygotuj wstępną wizualizację wnętrza i ciesz się wygodnym, stylowym miejscem do przechowywania ubrań.

Artykuł partnera