Jaki odcień białego wybrać i z czym go połączyć?

Kolor uniwersalny, który powiększa, rozjaśnia i odświeża wnętrze. Biały, bo o nim mowa, sprawia, że pomieszczenie nabiera harmonii i prostoty. W zależności od tego, czy biel potraktujemy jako dodatek, czy jako główny motyw w aranżacji, osiągniemy odmienne efekty. Jak urządzić mieszkanie stylowo, a nie jedynie sterylnie? Czy z białym można przesadzić? Oraz jak stworzyć niepowtarzalną aranżację za pomocą tego koloru?

Jaki odcień białego wybrać i z czym go połączyć?

Biel pasuje do każdego wnętrza, a w zależności od tego, jaki wybierzemy ton, odcień, fakturę oraz połączenie z innymi kolorami, możemy osiągnąć efekt nawiązujący do stylu skandynawskiego, minimalistycznego, rustykalnego, angielskiego, glamour czy klasycznego. Kolor biały również świetnie rozjaśnia i powiększa pomieszczenie, może stać się tłem dla innych kolorów albo grać główną rolę we wnętrzu – wszystko zależy od naszej inwencji.

Jaką biel wybrać?

Jaki odcień białego wybrać i z czym go połączyć?Przed wyborem mebli czy dodatków w kolorze białym warto pamiętać, że kolor ten występuje w wielu różnych odcieniach oraz tonach. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na tonacje – barwy występują w tonach ciepłych i zimnych.

Jaki odcień białego wybrać i z czym go połączyć?

Ciepła biel to odcień łagodny, lepiej załamuje światło oraz tworzy przytulne wnętrze. Warto wybrać ciepłe tony, jeśli pozostałe kolory w pomieszczeniu również są ciepłe. Zimna biel to kolor wyrazistszy i surowszy. Również w tym wypadku warto wybrać zimną biel, jeśli pozostałe kolory w pokoju są zimne.

Nie należy mieszać ciepłej i zimnej bieli. Barwy te gryzą się ze sobą i wyglądają niespójnie.

Jaki odcień białego wybrać i z czym go połączyć?

Poza tonem kolorystycznym biel może też mieć różne odcienie. Najpopularniejsze to: najjaśniejszy biały, alabastrowy, mleczny, porcelanowy, perłowy czy kolor kości słoniowej. Nie zawsze ten sam rodzaj białego występuje pod powyższymi nazwami, więc warto sprawdzić, w jaki odcień wpada wybrana przez nas barwa, tzn. jakiego koloru poświatę w niej widzimy np. czy jest to żółty, różowy, niebieski itd.

Choć biały jest kolorem neutralnym i idealnie współgra z wszystkimi kolorami tęczy, to jednak z pewnymi barwami czy materiałami tworzy szczególnie eleganckie połączenie.

Połączenie bieli i naturalnego drewna

Zestawienie białego z naturalnym drewnem sprawi, że stylizacja będzie ponadczasowa i nieskazitelna. Dlaczego? Wszystko za sprawą drewna, które wprowadza do pomieszczenia przytulną, domową atmosferę oraz ociepla nawet najbardziej surowe wnętrze.

Jaki odcień białego wybrać i z czym go połączyć?

Z drugiej strony biały jest kolorem kojarzonym z chłodem, prostotą, a czasem nawet sterylnością. Połączenie tych dwóch żywiołów równoważy się we wnętrzu.

W praktyce duet ten można przemycić na:

Białym stole lub komodzie z blatem wykonanym z naturalnego drewna;
białych ścianach i ciemnej, drewnianej podłodze;
szafie z częścią elementów drewnianych i częścią w kolorze białym.

Kontrast bieli i czerni

Biało-czarne wnętrza to nieśmiertelna klasyka, którą można wykorzystać w aranżacji każdego pomieszczenia. Dzięki temu duetowi wnętrze nabierze elegancji.

Jaki odcień białego wybrać i z czym go połączyć?

Warto pamiętać, że w tego typu aranżacjach kluczowe znaczenie mają odpowiednie proporcje pomiędzy tymi dwoma kolorami. Czarny nie powinien przytłaczać całego pomieszczenia. W tym połączeniu można również wykorzystać różne odcienie bieli i czerni oraz odmienne faktury czy wzory materiałów.

Połączenie bieli i innych jasnych odcieni

Biel można bez obaw łączyć z beżem, szarością, kolorem kremowym oraz innymi odcieniami białego, o ile tonacja kolorystyczna jest taka sama. Takie zestawienia będą łagodne i subtelne, a dzięki meblom takim jak sofa Chesterfield lub Katrina czy elegancka ława – wpiszą się w styl glamour.

Kolor biały na tle cegły

Ściana wykonana z cegły jest mocnym akcentem dekoracyjnym we wnętrzu. Z jednej strony wybija się na pierwszy plan, a z drugiej – stojące przed nią jasne meble i dekoracje zostają dodatkowo podkreślone. Dlatego białe dodatki świetnie sprawdzą się na tle cegły. Osoby, które nie przepadają za czerwonym kolorem oryginalnej cegły, zawsze mogą wybrać te pomalowane na biało.

Jaki odcień białego wybrać i z czym go połączyć?

Biały w połączeniu z intensywnymi kolorami

Na białym tle można wyeksponować meble i dodatki w intensywnych kolorach np. fioletowym, granatowym czy czerwonym. Ważne jednak, aby mocne odcienie występowały maksymalnie na dwóch elementach – mogą to być np. sukienki na krzesła w jadalni, kanapa w salonie czy dekoracyjne poduszki i dywan w sypialni.

Biel to kolor, z którym można eksperymentować, połączyć z różnymi fakturami, wzorami, odcieniami i stworzyć wiele kompletnie innych stylizacji. Również w zależności od tego, czy potraktujemy biały jako główny kolor, czy jako dodatek, wnętrze nabierze odmiennego charakteru.

Źródło: Dekoria.pl