
Istnieje wiele czynników zewnętrznych, które mają negatywny wpływ na witalność i zdrowy wzrost włosów. Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ, gdyż genetyka też ma znaczenie, jednak warto zadbać o redukcję negatywnych czynników, które zależą od nas. Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, powinnyśmy unikać czynników, które przyspieszają proces ich starzenia. Czego unikać? Jak odpowiednio zadbać o włosy?
Jaki wpływ na włosy ma stres?
Włosy to najczulszy barometr zdrowia, który odzwierciedla stan organizmu. Ich kondycja sygnalizuje niedobory witamin i minerałów oraz niski poziom żelaza. Przewlekły stres wpływa na rozregulowanie procesów hormonalnych, immunologicznych oraz neuronalnych. Odbija się to na wyglądzie włosów, przyspiesza proces ich starzenia oraz wypadania. Naukowcy z Uniwersytetu w Harwardzie potwierdzili, że silny stres wpływa na szybsze siwienie włosów.
–Przeżywanie silnego i przewlekłego stresu może spowodować przedwczesne przejście włosów w fazę spoczynku, przyczyniać się do zapalenia mieszków włosowych i osłabienia struktury włosa. U niektórych osób może nawet wystąpić łysienie spowodowane stresem, przybierające różne formy, mogą to być ogniska całkowitego wyłysienia, jak w przypadku łysienia plackowatego, jak również równomierne, ale mocno zauważalne zmniejszenie się gęstości całej fryzury, jak w przypadku łysienia telogenowego – tłumaczy trycholog Anna Mackojć.

Czy palenie papierosów wpływa na włosy?
Palenie papierosów oddziałuje negatywnie na kondycję włosów. Nikotyna sprawia, że cebulki są niedostatecznie odżywione, wynika to z wywołanego przez nią skurczu naczyń krwionośnych, który zmniejsza uwalnianie tlenu w tkankach. Skutkiem jest poważne osłabienie włosów oraz intensyfikacja procesu ich wypadania. Dodatkowo palenie papierosów negatywnie oddziałuje na starzenie się włosów oraz ich bieżącą kondycję. Składniki smoliste zawarte w dymie tytoniowym osadzają się na włosach wysuszając je. W efekcie skutki odczuwają nie tylko osoby palące, ale również przebywające w ich towarzystwie.

Jak uboga dieta oddziałuje na witalność włosów?
Dieta ma wpływ na starzenie się włosów, a w efekcie na utratę ich gęstości. Wszystkie składniki dostarczane organizmowi potencjalnie oddziałują na zdrowie oraz kondycję włosów. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej ilości takich aminokwasów, które nie mogą być wytwarzane w organizmie. Wynika to z budowy włosa, którego głównym składnikiem jest keratyna, czyli białko zbudowane z aminokwasów. Negatywne następstwa wynikają również z niedoborów wapna, żelaza i magnezu. Powinniśmy decydować się na posiłki bogate m.in. w witaminy A, B6, B12, D, E oraz K. Dieta powinna być zbilansowana, dzięki czemu włosy będą odżywione od środka i odpowiednio nawilżone.
