Jesienią zrobisz przelew, znający tylko numer telefonu. Przeczytaj jak?

Man hands touching smart phone with green tree background

Przelewy na numer telefonu pojawią się jeszcze w tym roku we wszystkich bankach oferujących usługę Blik. Będą działały w trybie natychmiastowym w oparciu o platformę Express Elixir.
Taką deklarację złożył podczas wczorajszej konferencji I Banking Profitability Forum Dariusz Mazurkiewicz, wieceprezes Polskiego Standardu Płatności. Oznacza to, że przykładowo klient mBanku będzie mógł ekspresowo przelać pieniądze do klienta BZ WBK znając jedynie jego numer telefonu. Taką usługę, ale wyłącznie dla swoich klientów, udostępnia dziś PKO Bank Polski w ramach platformy IKO.

Dariusz Mazurkiewicz, wiceprezes PSP, podczas konferencji I Banking Profitability Forum

Od strony technicznej obsługę zleceń będzie obsługiwał system Express Elixir opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Dziś za pomocą tej platformy możemy realizować przelewy ekspresowe między bankami na standardowe numery rachunków. Są one droższe niż zwykły przelew – kosztują około 5 zł. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowało zlecenie przelewu na numer telefonu. Użytkownik kilku aplikacji mobilnych banków PSP będzie mógł zdefiniować, który rachunek będzie domyślnie powiązany z numerem komórki.

Cały czas trwają prace nad wdrożeniem do Blika technologii zbliżeniowej. O tym, że PSP ma takie plany pisaliśmy na naszych łamach już jakiś czas temu. Docelowo kod Blik byłby przekazywany do terminala zbliżeniowo, więc płatność mogłaby wyglądać tak samo jak zwykłą kartą zbliżeniową lub kartą HCE od Visy czy MasterCarda. Płatności Blik NFC będzie można realizować w terminalach eService czy First Data.

Wiceprezes Mazurkiewicz mówił też o tym, że Blik powinien pojawić się wkrótce w kolejnych miejscach ułatwiających drobne rozliczenia. W tym kontekście na slajdzie prezentacji pojawiło się m.in. zdjęcie parkometrów. Dziś jedyną bezgotówkową formą płatności w parkometrach (nie wszystkich) są karty płatnicze.