Jesienne przypadłości. Jak wyleczyć ból gardła?

Powrót do szkoły i pracy po wakacjach, niższe temperatury oraz zmienna pogoda sprawiają, że jesień niezmiennie kojarzy się z sezonem infekcji.

Jesienne przypadłości. Jak wyleczyć ból gardła?

Choć wiele osób stara się podnosić swoją odporność, to czasem szczególnie w dużych skupiskach ludzi nietrudno o przeziębienie czy grypę. Jednym z pierwszych objawów bywa zazwyczaj ból gardła. Jest to dolegliwość nieprzyjemna i warto pamiętać, że można ją skutecznie złagodzić. Z drugiej strony bardzo często ból gardła bywa tylko zapowiedzią poważniejszych problemów zdrowotnych.

1. Jak radzić sobie z bólem gardła?
2. Co wywołuje ból gardła?
3. Sposoby na bolące gardło
4. Domowe metody
Jak radzić sobie z bólem gardła?

Bólowi gardła często towarzyszą takie objawy jak drapanie, pieczenie czy też trudność w przełykaniu. Jest dolegliwością, która skutecznie utrudnia funkcjonowanie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Poza tym choć kojarzy się zazwyczaj z anginą i przeziębieniem, to może być ważnym symptomem innych problemów. Z uczuciem suchości w gardle, trudnościami w mówieniu czy też obrzękiem i zapaleniem błon śluzowych można spróbować poradzić sobie domowymi sposobami, ale trzeba pamiętać, że przy przedłużającej się reakcji bólowej warto skorzystać z porady lekarza. Ból gardła może być zarówno zwykłą infekcją, ale może mieć też poważniejsze przyczyny.

Co wywołuje ból gardła?

Najczęściej ból gardła jest jednym z pierwszych objawów infekcji wirusowej, zapalenia bakteryjnego czy anginy. Poza tym towarzyszy mononukleozie zakaźnej, błonicy, ospie czy odrze. Ból może być reakcją również na problemy przemiany materii i wynikać na przykład z przebywania w zanieczyszczonych pomieszczeniach lub być efektem palenia papierosów.

Sposoby na bolące gardło

Największym problemem wielu osób jest pytanie, po jakie środki sięgnąć w przypadku bólu gardła. Z jednej strony wiadomo, że ten rodzaj infekcji z czasem sam ustąpi, ale warto zadbać o własny komfort i łagodzić nieprzyjemne objawy. Sprawdzi się na przykład herbata z miodem, cytryną i sokiem malinowym, napary z rumianku, lipy czy czarnego bzu, które mają właściwości antyseptyczne i rozgrzewające.
W przypadku bólu gardła trzeba spożywać bardzo dużo płynów, by stale nawilżać podrażnioną błonę śluzową. Sprawdzają się również tradycyjne płukanki. Warto zastosować napar z rumianku, szałwii, kory dębu. Wiele osób sięga również po roztwór wody z solą lub sodą.
Poza tym popularne są różnego rodzaju pastylki do ssania, które łagodzą ból. Te sposoby sprawdzają się oczywiście przy pierwszych objawach i lekkiej chrypce. Przy poważnej infekcji czy anginie koniecznie trzeba zasięgnąć porady lekarza.

Domowe sposoby na ból gardła

Wielu osobom ból gardła kojarzy się z zapaleniem krtani i chrypką. Często jest to przypadłość osób, które pracują głosem i mocno eksploatują gardło. Odpowiednie nawilżanie podczas mówienia oraz szczególna troska o aparat mowy są bardzo ważne.
Warto również łagodzić objawy chrypki i bólu. Znanym od wieków sposobem jest na przykład nagrzewanie gardła okładem z ziemniaków. Wystarczy je ugotować, rozgnieść widelcem i papkę owiniętą w lniany ręcznik przyłożyć do gardła. Taki okład należy owinąć ręcznikiem i pozostawić na szyi aż do momentu, gdy ziemniaki wystygną. W nowocześniejszej wersji mamy oczywiście okłady termiczne, które bez problemu można kupić.
Poza tym warto pamiętać o tym, że ból gardła może być jednoznacznym sygnałem, że wysuszamy zbyt mocno błony śluzowe. Wynika to ze sposobu życia, z częstego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz oczywiście z zanieczyszczenia powietrza, na przykład smogu. Sezon na infekcje zbiega się w Polsce z rozpoczynającym się sezonem grzewczym, a tym samym z większą ilością szkodliwych substancji w powietrzu. Poza tym wysuszona błona śluzowa gardła jest bardziej podatna na infekcje. Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna mieścić się w przedziale 40-60%. Warto również regularnie wietrzyć pomieszczenia, choć gdy mieszkasz w okolicy, w której jest bardzo zanieczyszczone powietrze, sprawdź jego jakość przed otwarciem okna.

Źródło:
https://drmax.pl/blog-porady/czym-jest-angina-ropna-ostre-zapalenie-migdalkow-i-gardla-pod-lupa/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostre_zapalenie_gard%C5%82a