Jiřina Nowakowska – Założycielka i właścicielka Studia Tańca TAP & JAZZ

Motto życiowe: "Nadaj życiu rytm!"

Jiřina Nowakowska
Jiřina Nowakowska

Kobieta sukcesu

Jiřina Nowakowska – tancerz, choreograf, pedagog, teatrolog, sędzia tańca sportowego. Niekwestionowany ekspert w dziedzinie stepowania w kraju. Tap dance czyli stepowanie przywiozła z czeskiej Pragi, gdzie była asystentką w Studio Franka Towena.

O firmie

Studio tańca Tap & Jazz Dance Jiřiny Nowakowskiej to pierwsza profesjonalna szkoła stepowania w Polsce – w Warszawie. Istnieje od 1991 roku.

Studio ma swoją siedzibę na ulicy Długiej 9 w Warszawie, w gmachu ZSSZ nr 105. Specjalnością Studia jest technika tap dance (stepowanie). Założycielem i głównym instruktorem Studia jest mgr Jiřina Nowakowska. Asystentem Studia jest Karolina Nowakowska, aktorka, tancerka, piosenkarka.

W ciągu swojej wieloletniej działalności Jiřina Nowakowska wykształciła setki osób. Wśród nich jest wielu, którzy zdobyli liczne tytuły mistrzowskie w Polsce i za granicą, jak również wielu obecnych instruktorów tańca i choreografów.

Studio Tap & Jazz Dance czynnie udziela się w różnego typu pokazach, koncertach, festiwalach i programach telewizyjnych, a także w zawodach tanecznych w kraju i za granicą.

Od 1992 roku Jiřina Nowakowska współpracuje z Domem Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach k/ Siedlec, organizując coroczne warsztaty taneczne.

Studio Tap & Jazz Dance współpracuje z wieloma artystami i instruktorami stepowania z Europy i ze Stanów Zjednoczonych, takimi jak: Judy Ann Bassing, Alexander Lane, Sam Weber, Diana Wolker, Barbara Duffy, Chloe Arnold, Milson Saidl, Tomas Slavicek, A.Ostanin, Igor Bezdieniezhnykh.

Na zajęciach każdy ma szanse rozwijać swój talent, swoją potrzebę ruchowo-taneczną, pokonywać swoje słabości, ale przede wszystkim czerpać z tańca-stepowania przyjemność, radość i zadowolenia z siebie.

Studio Tap & Jazz Dance prowadzi zajęcia: tap dance (stepowanie) na wszystkich poziomach zaawansowania: początkującym, średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Organizuje letnie warsztaty w Domu Pracy Twórczej Reymontówka, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Życiorys

Jestem Czeszką urodzoną w czeskiej Pradze – choreograf, instruktor tańca, sędzia tańca, teatrolog, wychowawca.
Ukończyłam: Studium Franka Towena przy Teatrze Klicpery w Pradze; Uniwersytet Łódzki-dyplom Wydziału Filologii/kulturoznawstwo/; Podyplomowe Studium Zarządzanie kulturą w strukturach Unii Europejskiej w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Instruktor tańca/I kat./, instruktor tańca sportowego, ukończony kurs wychowawczy.

Praca jest moją pasją. Wolny czas spędzam na korcie, ponieważ gra w tenisa jest moja drugą pasją.

Jestem związana z Markiem Nowakowskim, reżyserem i aktorem. Jesteśmy małżeństwem już 36 lat! Mam wspaniałą córkę Karolinę, również aktorkę, która mnie bardzo uszczęśliwiła rodząc 16 miesięcy temu przecudowną córeczkę Wiktorię. Wnusia jest moją wielką radością, i szczęściem!

Dlaczego własna firma?

Poczułam potrzebę samodzielności i bardzo chciałam robić to, co kocham.
Przyjechałam do Polski na kontrakt do Teatru Rozrywki w Chorzowie. Poznałam męża, zostałam. W Warszawie pracowałam w Szkole Baletowej i Teatrze Syrena, ale zawsze chciałam prowadzić własne studio. W 1991 roku założyłam pierwszą w Polsce profesjonalną szkołę stepowania. Do dziś ma swoją siedzibę na ul. Długiej 9 w Warszawie.

Największa obawa przed założeniem firmy

W ogóle wtedy nie myślałam w kategoriach obaw. Wiedziałam, że to co chcę robić ma sens, że w swoim fachu jestem dobra, a przede wszystkim o tym, że bardzo chcę założyć własną szkołę stepowania i wierzyłam, że to ma sens.

Odniosłam sukces, ponieważ…

Kocham to co robię, lubię ludzi i jestem „pracusiem”.

Największa przeszkoda w drodze do sukcesu

W Polsce stepowanie w ogóle nie istniało, trudno to nazwać przeszkodą, ale z tego powodu trudno było zacząć. Zmiana tego, pokazanie, że stepowanie jest w tym kraju potrzebne wymagało ode mnie dużego wkładu pracy i wiary a także dużo silnej woli i samozaparcia.

Najszczęśliwsza chwila w karierze

Szczęśliwych chwil było sporo, ogromnie mnie cieszy kiedy moi podopieczni zdobywają tytuły, np. mistrzostwo Polski. W ubiegłych latach odnosili też duże sukcesy na zawodach międzynarodowych ! (w ubiegły roku grupa weszła do finału Mistrzostw Świata w niemieckiej Riesie, zajmując wysokie VI miejsce).

Zdecydowanie muszę też powiedzieć o niezwykle ważnym wydarzeniu z ostatniego czasu.
24 kwietnia b.r. w Teatrze Syrena odbyły się dwa spektakle muzyczne pt. „Rytm życia- 25 lat stepowania w Polsce”.

Te koncerty, z udziałem zaproszonych gości z Polski i ze świata, były wspaniałym jubileuszem mojej pracy artystycznej. To już od 25 lat „Studio Tap & Jazz Dance” gości na tanecznej mapie Polski. Spektakle w reżyserii Szymona Łosiewicza poprowadziła moja córka Karolina Nowakowska w duecie z Dariuszem Kordkiem, który również był moim uczniem.

W jubileuszu wzięli udział obecni podopieczny Studia jak i Ci sprzed lat! W specjalnie przygotowanym na tę okoliczność materiale video mogliśmy oglądać przemiłe wypowiedzi moich byłych studentów z Łódzkiej Filmówki (m.in. Katarzyna Glinka, Anita Sokołowska, Joanna Koroniewska, Łukasz Płoszajski, Maciej WiIewski, Kamil Maćkowiak, Wojciech Zieliński), w której wiele lat byłam wykładowcą. To był bardzo wzruszający moment – usłyszeć tyle ciepłych słów i dowiedzieć się jak bardzo i dlaczego ci bardzo popularni teraz aktorzy zapamiętali zajęcia ze mną.

Największy zawodowy sukces

Moim największym sukcesem zawodowym jest to, że w Polsce stepowanie się „zadomowiło”. Od 25 lat uczę stepowania w Polsce i widzę, że moja praca przyniosła duże efekty, że rozpoczęła budowanie tradycji tej wyjątkowej techniki tanecznej w Polsce.

Najważniejsze, najpiękniejsze, najcenniejsze w moim życiu zawodowym jest…

Najważniejsze jest to, że moja praca jest pożyteczna dla ludzi. Najpiękniejsze, że ludzie dzięki mojej pracy więcej się uśmiechają. Najcenniejsze jest to, że moja praca ludziom daje poczucie zadowolenia, szczęścia, poprawiają stan zdrowia/fizyczny i psychiczny/ a także to, że cały czas to robię z jednakową pasją.

Największe marzenie

Marzę, żeby tradycja stepowania w Polsce się rozwijała, żeby ziarno, które zasadziłam miało wciąż nowe plony…

Najbliższa przyszłość

Nie zmniejszać tempa pracy i pracować nad dalszym rozwojem stepowania w Polsce.

Rada dla kobiet, które pragną odnieść sukces

Twoja praca musi być twoją pasją, musisz to lubić, wierzyć i dużo pracować!

Kontakt: http://tap-dance.pl/

Redaktor: Kinga Kozłowska/Obcasy.pl