Kalendarz szczepień ochronnych. Nie zapomnij o nim!

Świeżo upieczeni rodzice powinni mieć pod ręką kalendarz szczepień ochronnych.

Kalendarz szczepień ochronnych. Nie zapomnij o nim!
Kalendarz szczepień ochronnych. Nie zapomnij o nim!. Foto WikiImages/pixabay

Czas płynie niezwykle szybko, a pierwsze dwa lata życia pociechy obfitują w ważne terminy wizyt w przychodni. Dzięki nim dziecko będzie mniej narażone na zachorowanie i ciężkie przechodzenie chorób takich jak: błonica, odra czy różyczka.

Kalendarz szczepień ochronnych – co to takiego?

Kalendarz szczepień to program przygotowywany przez GIS (Główny Inspektorat Sanitarny), który jest informatorem dotyczącym rodzaju i warunków przeprowadzania szczepień ochronnych dzieci i młodzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Z perspektywy rodziców istotna jest wiedza nie tylko o konkretnych datach szczepień, które uchronią pociechę od zachorowania na groźne choroby, ale także o rodzajach preparatu, jaki zostanie zastosowany.
Jakie szczepienia obowiązkowe należą do grupy świadczeń bezpłatnych?
Na liście szczepień obowiązkowych, a zarazem bezpłatnych, których realizację pokrywa Ministerstwo Zdrowia, znalazły się szczepionki przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, gruźlicy, śwince, tężcowi, krztuścowi, ospie wietrznej, różyczce, pneumokokom i odrze.

Które płatne szczepienia warto wykonać u siebie lub dziecka?

Pośród możliwości, po jakie warto sięgnąć, aby ograniczyć występowanie problemów zdrowotnych niosących ze sobą poważne powikłania, warto wymienić szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, jak również wirusowi brodawczaka ludzkiego, nazywanego też HPV, kleszczowemu zapaleniu mózgu, żółtej gorączce, durowi brzusznemu, meningokokom czy wściekliźnie.

Czym jest szczepionka?

Szczepionka to specjalnie przygotowany preparat pochodzenia biologicznego, za pomocą którego doprowadza się w organizmie pacjenta do procesu do złudzenia przypominającego infekcję. W ten sposób powstają przeciwciała oraz dochodzi do stymulacji układu odpornościowego, czego efektem jest lepsze radzenie sobie organizmu w sytuacji życia w środowisku, w którym znajduje się wiele chorobotwórczych bakterii i wirusów. Najwięcej szczepionek wykonuje się u dzieci przed ukończeniem przez nie 2. roku życia. Programy szczepień ochronnych realizowane w dużej liczbie państw umożliwiły ograniczenie skali występowania wielu groźnych chorób.

Kalendarz szczepień dzieci 2022 – co się zmienia względem ubiegłego roku?

W tym roku sporą zmianą było wprowadzenie szczepień obowiązkowych przeciwko rotawirusom. Program skierowany jest do dzieci, które przyszły na świat po 31 grudnia 2020 roku. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, pierwsza iniekcja powinna odbyć się w okresie pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia. Musi minąć co najmniej miesiąc pomiędzy podaniem pierwszej a kolejnej dawki.

Jakie szczepienia dotyczą dzieci powyżej 6. roku życia?

Po ukończeniu 6. roku życia przychodzi kolej na podanie dawki przypominającej przeciwko krztuścowi, tężcowi i błonicy. Należy wykonać również szczepienie przypominające przeciwko różyczce, śwince i odrze. W przypadku 10-latków należy dokonać kolejnej iniekcji szczepionki przeciwko różyczce, odrze i śwince. Po czterech latach niezbędna jest następna wizyta w przychodni, która utrzymuje pozytywne działanie ochronne wcześniej podanych preparatów, chroniących przez zachorowaniem na tężec, krztusiec i błonicę.