Kasza jaglana – uzdrawiająca moc żółtych ziarenek

Kasza jaglana jest znana i uprawiana od stuleci, choć jej cudowne właściwości doceniamy od niedawna, ale za to spektakularnie. Prasłowiańska jagъla przechodzi właśnie swój wielki come back w polskiej kuchni.

millet groats

Doceniają ją gwiazdy, szefowie kuchni i zwykli ludzie, którzy szukają zdrowej alternatywy w typowej, nieco ciężkiej polskiej diecie.

Kasza szczęścia

Kasza jaglana jest bogata w składniki mineralne, w skład których wchodzą magnez, potas, wapń i fosfor. Każdy z tych minerałów odgrywa niezwykle ważną rolę w ludzkim organizmie, a ich niedobór powoduje wiele pomniejszych schorzeń, ale również groźnych dla zdrowia chorób.

Jest bogatym źródłem witamin z grupy B (w tym tiaminę, kwas foliowy i witaminę B6, która wspomaga wchłanianie magnezu). Witaminy te w znacznym stopniu przyczyniają się do naszego samopoczucia, a ich niedobór szczególnie powinny uzupełniać osoby zestresowane oraz cierpiące na depresję.

Kaszę jaglaną z powodzeniem możemy podawać dziecku od 5. miesiąca życia. Nie zawiera glutenu, który uczula, a który znajdziemy w ziarnach takich zbóż jak pszenica, żyto czy jęczmień. Na seniorów działa niczym eliksir młodości – spowalnia proces starzenia, poprawia pamięć oraz obniża cholesterol.

Jedz kaszę – będziesz piękna!

Witaminy oraz minerały zawarte w kaszy jaglanej są jak salon SPA dla naszych włosów, skóry i paznokci. Włosy stają się lśniące, paznokcie twarde, a skóra gładka.
Oprócz zbawiennego wpływu na nasze zewnętrzne walory, kasza jaglana działa alkalizująco – co znaczy, że przywraca naturalną równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Tematem odkwaszenia organizmu powinny zainteresować się zwłaszcza osoby jedzące mięso. Duża jego ilość w codziennej diecie powoduje zakwaszenie organizmu, które z kolei objawia się m.in. brakiem energii, zmęczeniem, bólem mięśni i stawów, bólem kręgosłupa, osteoporozą czy brakiem koncentracji.

Na nowotwory i inne potwory

Jagła jest również wspaniałym antyoksydantem – zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania komórek rakowych. Dlatego osoby z podwyższonym ryzykiem zachorowania, powinny włączyć ją do swojej codziennej diety.

Kasza jaglana jest bogata w minerały, nie zawiera glutenu, opóźnia procesy starzenia, wpływa pozytywnie na wygląd i samopoczucie oraz może chronić przed rakiem. Do tego jest lekkostrawna, smaczna i dostępna w każdym sklepie spożywczym. A wszystko to w postaci małych, żółtych ziarenek, które pięknie wkomponują się w sałatkę z jarmużem, urzekną smakiem w serniku i odejmą mowę przy drobiowych pulpecikach w sosie pomidorowym. Jest wspaniałym dodatkiem do każdego posiłku i doskonałym zamiennikiem wielu produktów, bez których nie sposób obejść się w kuchni.