Dieta startowa – jedz według swojego zegara biologicznego

Organizm każdego z nas posiada tzw. zegar biologiczny definiujący cykl dobowy organów, w tym narządów układu pokarmowego. Odżywianie w zgodzie z tym rytmem może przynieść zaskakujące rezultaty.

Dieta startowa
Dieta startowa – jedz według swojego zegara biologicznego

Dieta startowa, czyli inaczej chronodieta, to sposób żywienia oparty o naturalny zegar biologiczny człowieka. Zakłada, iż poszczególne składniki odżywcze powinno się dostarczać organizmowi o określonych porach dnia.

Dieta startowa – korzyści

Przyjmowanie tłuszczy, węglowodanów czy białek w zgodzie z tzw. rytmem biologicznym naszego organizmu usprawnia proces trawienia, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej oraz pomaga w prawidłowym przyswojeniu drogocennych składników odżywczych. Dzieje się tak, ponieważ nasze ciało w zależności od pory dnia wytwarza poszczególnie enzymy oraz hormony odpowiadające za trawienie i oczyszczanie organizmu.

Zobacz także –  Dieta Sirtuinowa

Dieta startowa, czyli świadome odżywianie

Dieta, którą opracował dr Alain Delabos, nie jest rygorystyczna. Możemy jeść niemalże wszystko, pamiętając jednak o komponowaniu Waszego menu w oparciu o zegar biologiczny. Jak podkreśla autor chronodiety, jest to bardziej styl życia i świadome żywienie, aniżeli stereotypowa dieta opierająca się na wielu wyrzeczeniach. Co i w jakich godzinach powinniśmy zatem jeść, aby wspomóc nasze ciało oraz pozbyć się zbędnych kilogramów?

Śniadanie

Pierwszy posiłek powinniśmy zjeść do godziny po przebudzeniu, jednak powinno mieć to miejsce między 5 a 9 rano. Przedział czasowy nie jest przypadkowy. W tych właśnie godzinach poziom kortyzolu w ludzkim organizmie jest najwyższy. Hormon nazywany hormonem stresu odpowiada za sprawne trawienie. Ponadto w tym czasie nasze ciało wytwarza lipazę, czyli enzym odpowiedzialny za trawienie tłuszczów.
Według dr Delabosa śniadanie powinno być kaloryczne oraz obfitujące w dobre tłuszcze czy węglowodany pochodzące z produktów pełnoziarnistych. Unikajmy słodkich bułek i cukru, który w tych godzinach trawiony jest gorzej i może odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej.

Obiad

Chociaż to może wydawać się dziwne, pora obiadowa w diecie startowej przypada na godziny 12 – 14. Większość osób pracujących do godziny 16 może mieć więc problem z wcieleniem tej zasady w życie. Warto jednak zastąpić dotychczasowy lunch bardziej obfitym posiłkiem. Powinien on składać się z białek (głównie zwierzęcych) oraz węglowodanów skrobiowych – ryżu, makaronów, fasoli czy ziemniaków. Posiłek może być wysokokaloryczny, ponieważ w godzinach tych następuje ponowny wzrost kortyzolu. Ponadto białka zawarte np. w mięsie zostaną lepiej przyswojone i strawione dzięki aktywnym proteazom.
Kolejna zaskakująca rada, o której dowiedzieć możemy się z prac dr Alaina, głosi, iż spożywanie do obiadu warzyw nie jest wskazane. Jedzone w tych godzinach przyczyniać się mogą do przyrostu masy oraz powstawania tzw. pomarańczowej skórki, czyli cellulitu. Powodem jest wysoka zawartość soli mineralnych w tych produktach.

Podwieczorek

Powinien być jedzony od godziny 16 do 17. Możemy spożyć wówczas niewielkie porcje posiłków obfitujących w tłuszcze roślinne. Wśród nich warto uwzględnić produkty takie jak orzechy, awokado, masła orzechowe, oliwki. Jest to również idealna pora dla fanów słodkości. Wolno zjeść bowiem naturalne słodycze jak na przykład miód, dżem czy gorzka czekolada, a to dlatego, że w tym przedziale czasowym wzrasta w naszym organizmie poziom insuliny, co z kolei zwiększa nasze zapotrzebowanie na cukier.

Kolacja

Należy zjeść ją między godzinami 18 a 20. Powinna być lekkostrawna i niskokaloryczna. O tej porze nasz organizm przestaje wytwarzać enzymy trawienne, w związku z czym tłuszcze oraz węglowodany zostają magazynowane w formie tkanki tłuszczowej. Warto w swoim wieczornym menu uwzględnić zatem chude mięso, owoce morza oraz warzywa. Co ważne, kolacja powinna być zjedzona do 90 minut od spożycia poprzedniego posiłku. Nie można też jej jeść bezpośrednio przed pójściem do łóżka. Rekomenduje się więc minimum 1,5 godziny przerwy pomiędzy posiłkiem a spaniem.

Według autora diety jej stosowanie pozwala zgubić około 8 kg nadwagi. Pamiętajmy jednak, iż każdą zmianę nawyków żywieniowych powinniśmy skonsultować z lekarzem.