Internetowy trend: kim jest Simp?

Internet rządzi się swoimi prawami i bardzo szybko podłapuje nowe trendy. Jednym z nich jest określanie mężczyzn słowem "simp". Kto to taki i dlaczego zdobył ogromną popularność wśród internautów?

Kim jest SIMP
Internetowy trend: kim jest Simp. Foto coffeebeanworks /Unsplash

Kim jest Simp – informacje w internecie rozchodzą się w błyskawicznym tempie – podobnie jest z trendami. W ciągu kilku ostatnich miesięcy określenie „simp” zyskało ogromną popularność dzięki aplikacji Tik Tok. Społeczność przyjęła je z ogromnym entuzjazmem i uczyniła światowym trendem, który szybko pojawił się na innych platformach społecznościowych i streamigowych. Słowo brzmi dość enigmatycznie, zatem wyjaśnijmy, co ono właściwie oznacza.

Kim jest Simp?

Określenie jest stosowane przeważnie w odniesieniu do mężczyzn, choć podobny wzorzec zachowań moglibyśmy zaobserwować również wśród kobiet. Simp to człowiek, który w pełni oddaje się drugiemu, jednak nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu, ponieważ to „oddanie się” oznacza tak naprawdę podporządkowanie całego swojego życia dogadzaniu wybranej osobie. Mężczyzna określany w internecie mianem simpa rezygnuje z własnych potrzeb na rzecz spełniania życzeń kobiety – wszystko po to, by zwrócić na siebie jej uwagę i zasłużyć na szacunek. Stawia on płeć piękną na piedestale i nie traktuje jej na równi ze sobą, ponieważ automatycznie stawia się na podległej pozycji.

Rycerz na białym koniu

Kolejną cechą charakterystyczną jest silna potrzeba wybawienia z opresji. Jeśli kobieta nie radzi sobie w trudnej sytuacji, mężczyzna nie tylko od razu zaoferuje pomoc, ale również chętnie wyręczy ją całkowicie. Dla niego kobieta jest istotą, którą trzeba się opiekować, której trzeba pomagać i której należy wszystko wybaczać – nawet jeśli kobieta zawiniła, simp będzie ją usprawiedliwiał i unikał krytycznych opinii.

Wychować simpa

Przyczyn simpowania może być wiele, za jedną z nich uznaje się wychowanie. Jeśli w procesie dorastania dziecko nie nauczy się budować poczucia własnej wartości i wierzyć w siebie, wówczas będzie szukać potwierdzenia swojej wartości u innych ludzi – starać się zasłużyć na szacunek oraz sympatię poprzez byciem „użytecznym” oraz podporządkowywanie się drugiej osobie, w tym przypadku kobiecie. Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że simp ma wrażenie, że spełnianie wszelkich życzeń jest jego jedynym lub największym atutem i tylko w ten sposób może zainteresować sobą kobietę. Dominująca pozycja matki w rodzinie oraz uległa postawa ojca wykształcają w młodym chłopcu wzorzec relacji, w którym kobieta ma decydujący głos, a rolą mężczyzny jest podporządkować się jej woli i zaoferowanie pomoc.

Relacje damsko-męskie

Simpowanie może być również objawem desperacji – mężczyzna, który nie może znaleźć partnerki za wszelką cenę chce zwrócić na siebie uwagę i zdobyć sympatię. Spełnia zachcianki w nadziei, że otrzyma w zamian coś ponad uwagę i zyska szansę na zbudowanie romantycznej relacji.

AB