Kilka porad jak urządzić pokój dla ucznia

Pokój dla dziecka czy nastolatka powinien być przede wszystkim zaaranżowany w sposób funkcjonalny. Dobrze, jeżeli będą wyznaczone w nim strefy: wypoczynkowa, do nauki oraz do zabawy i spotkań z przyjaciółmi.

Jak urządzić pokój dla ucznia? Fotolia
Jak urządzić pokój dla ucznia? Fotolia

Podczas wybierania mebli, pościeli czy dekoracji powinno się uwzględnić upodobania dziecka, ponieważ to ono ma się czuć tam komfortowo.

Łóżko to podstawowy element wyposażenia, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Powinno być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Warto zastanowić się nad kupnem modelu z zamontowanymi szufladami, które mogą posłużyć jako schowek. Inny wariant to wysokie łóżko, pod którym zmieszczą się plastikowe czy kartonowe pudła na drobiazgi.

Kołdra marki Wendre.
Kołdra marki Wendre.

Istotną kwestią jest wybór odpowiedniej kołdry i poduszki. Dzieci mają bardzo wrażliwą skórę, a wiele z nich cierpi na różnego rodzaju alergie i uczulenia. Dlatego kołdra i poduszka w dziecięcej sypialni powinny być wykonane z materiałów, które nie podrażniają skóry i są przyjazne dla alergików. Producentem takiej pościeli jest firma Wendre. Poduszki i kołdry tej marki są sprężyste i przyjemne w dotyku. Do sypialni dla dziecka lub nastolatka można wybrać uniwersalne, białe modele jak np. poduszka Vimmerby Pastille czy kołdra Lulea Seersucker. Ciekawym rozwiązaniem w dziecięcym pokoju są również kołdry we wzory np. w kwiatki i w kratę: Rose Lea i Blue Lea, które sprawią, że wnętrze stanie się bardziej ciepłe i przytulne.

Meble modułowe to kolejna warta rozważenia propozycja wyposażenia do pokoju dla ucznia. Można je dowolnie łączyć i przestawiać w zależności od potrzeb. Dzieciom szybko zmieniają się upodobania, więc dzięki wprowadzeniu innej kombinacji w ustawieniu szafek oraz poprzez dobranie odpowiednich dodatków można szybko zmienić wygląd pomieszczenia.

W pokoju dziecka czy nastolatka powinien znajdować się również kącik do nauki. Biurko z szufladami i półkami na książki, wygodne krzesło z regulowaną wysokością i oparciem oraz lampka to akcesoria, które są niezbędne podczas odrabiania lekcji. Łatwe utrzymanie porządku zapewnią kolorowe pojemniki, segregatory czy przegródki, które można zamontować w szufladach. Wtedy łatwiej będzie uporządkować kredki, długopisy i kartki z notatkami.

Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje w pokoju strefy do zabawy i spotkań z przyjaciółmi. W przypadku młodszych pociech, uczęszczających do podstawówki, w tym miejscu powinny znaleźć się zabawki, gry planszowe czy puzzle. Nastolatki, które nie korzystają już z zabawek powinny mieć miejsce, w którym będą mogły przyjąć swoich znajomych. Warto więc zainwestować w wygodne, kolorowe pufy i niewielki stolik.