Gdzie po konto i kartę dla nastolatka – czy to dobry pomysł?

16 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe w pierwszych pięciu województwach Polski. Część dzieci zapewne pojedzie na obozy czy wycieczki. Taka wyprawa wiąże się z koniecznością wyposażenia pociechy w gotówkę, niezbędną podczas wypoczynku.

karta kredytowa nastolatki
Gdzie po konto i kartę dla nastolatka – czy to dobry pomysł. Foto Lotus Head

Najlepiej jednak nie dawać zbyt dużych kwot. Jako zabezpieczenie na wszelki wypadek lepiej sprawdzi się karta płatnicza. Expander sprawdził ile kosztuje prowadzenie młodzieżowego konta z kartą.
Konta dla nastolatków (od 13 do 18 lat) zwykle są bezpłatne. Wśród sprawdzonych przez nas ofert,[1] jedynie w Euro Banku może wystąpić opłata – 3 zł miesięcznie. Dotyczy ona jednak sytuacji, gdy rodzic nie posiada w nim rachunku. Znacznie trudniej znaleźć natomiast ofertę, w której zupełnie bezpłatna jest karta dołączona do młodzieżowego konta. Spośród badanych przez nas banków, bezwarunkowo darmowy rachunek z „plastikiem” proponują tylko: BZ WBK, mBank i ING Bank Śląski. W dwóch pierwszych, zupełnie darmowe są też wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Młodzi klienci ING też nie mogą jednak narzekać. Oprócz bezpłatnych bankomatów ING i Planet Cash, mogą raz w miesiącu za darmo skorzystać z dowolnego bankomatu w Polsce. Kolejne wypłaty kosztują już 2,5 zł.

Należy jednak dodać, że istotne znaczenie ma nie tylko wysokość opłat.  Dużą zaletą oferty może być to, że sami korzystamy z usług danego banku. Daje to bowiem wiele zalet. Jedną z nich jest to, że przelewy wewnątrz instytucji finansowej zwykle są przekazywane na bieżąco. Można więc bardzo szybko przelać dziecku środki w razie nagłej potrzeby. Poza tym po zalogowaniu się na swój rachunek możemy od razu wiedzieć i kontrolować co dzieje się na koncie dziecka.

Ciekawostką może być to, że młodzi klienci BZ WBK nie są obciążani opłatą za przewalutowanie płatności kartą w walutach obcych. Standardowo wynosi ona 2,8%. Zatem jeśli rodzic wraz ze swoją nastoletnią pociechą pojadą na ferie za granicę, to korzystniejsze będzie płacenie kartą dziecka. Trzeba jednak dodać, że mimo braku tej opłaty, bank na operacji i tak zarobi, tylko mniej. Płatność zostanie bowiem przeliczona po kursie sprzedaży banku, który zawiera w sobie spread, czyli dodatkową ukrytą opłatę.
Porównanie kont dla nastolatków

konto dla nastolatkaJarosław Sadowski
Główny Analityk Expander Advisors

[1] Do badania wybraliśmy siedem banków, które prowadzą przynajmniej milion rachunków ROR dla osób fizycznych.