Zwiększonemu zainteresowaniu tą formą finansowania sprzyjają ograniczone formalności. Zanim jednak złożysz wniosek sprawdź, czy faktycznie warto ubiegać się o taki kredyt.
Wydatki pojawiają się zwykle w najmniej oczekiwanym momencie. Z pomocą przychodzą więc banki oferujące szybki kredyt na dowód – przy minimum formalności. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać zastrzyk gotówki i przeznaczyć ją na dowolny cel.
Kto otrzyma kredyt na dowód?
Kredyt na dowód, mimo że będzie opiewał na niską kwotę, nie jest dostępny dla każdego. Banki dokładnie weryfikują kredytobiorcę, aby ocenić jego szanse na spłatę zobowiązania w wyznaczonym terminie.
Tego rodzaju wsparcie finansowe przeznaczone jest dla osób, które:
- mają dobrą historię kredytową, tj. w przeszłości sumiennie spłacali zobowiązania i nigdy nie doszło do przedawnienia ich długów
- wykazują odpowiednią zdolność kredytową – szacowana jest ona w oparciu o oświadczenie o wysokości wynagrodzenia i wydatków.
- Wyżej wymienione elementy mają kluczowe znaczenie w kontekście zdolności klienta do spłaty zaciągniętego zobowiązania. To ważne, ponieważ brak takiej możliwości oznaczałoby duże ryzyko wpadnięcia w kłopoty finansowe.
Jak wybrać dobry kredyt na dowód?
Mimo że zamierzasz wnioskować o niewielką kwotę, nie warto decydować się na przypadkową ofertę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest porównanie dostępnych możliwości, aby wybrać najbardziej dopasowaną opcję.
Warto przede wszystkim uwzględnić m.in. takie kwestie jak:
- RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania poinformuje o całkowitej kwocie do spłaty z uwzględnieniem odsetek, prowizji oraz innych doliczanych opłat
okres kredytowania – im dłuższy, tym niższa miesięczna rata. - Możesz także sprawdzić, jakie wymagania stawiane są kredytobiorcy – czy zachodzi konieczność przedstawiania zaświadczeń o dochodach, jakie źródła wynagrodzenia są akceptowane itp.
Kiedy kredyt na dowód to dobre rozwiązanie?
W zaciąganiu kredytów – także tych dostępnych na dowód i na niewielką kwotę – nie ma nic złego. Warunek jest tylko jeden: musisz mieć świadomość konieczności spłaty zobowiązania powiększonego o odsetki i prowizję. Dlatego w pierwszej kolejności przeanalizuj sytuację materialną i określ, czy będziesz w stanie uregulować raty – niezależnie od przejściowych kłopotów finansowych, np. w razie utraty pracy. Jeśli tak, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o takie wsparcie. Zawsze możesz przecież wcześniej uregulować płatność – wcześniej jednak musisz zastanowić się, czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy.
Artykuł partnera