Krioterapia dla zdrowia. Czym jest?

Krioterapia to metoda leczenia skuteczna w terapii chorób stawów (RZS) i mięśni oraz w leczeniu bólu. Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje organizmu na zimno. Są to zachowania obronne, które przywracają równowagę funkcjonowania całego ciała.

 

Krioterapia dla zdrowia. Czym jest?
Krioterapia dla zdrowia. Czym jest?

Najpierw dochodzi do gwałtownego zwężenia naczyń krwionośnych w tkankach, bo tak organizm broni się przed utratą ciepła. Krew płynie nieco wolniej, a ochłodzone tkanki są gorzej zaopatrzone w tlen i składniki odżywcze. Przemiana materii zostaje spowolniona.

Trwa to tylko chwilę. Następnie naczynia krwionośne rozszerzają się i dochodzi do ich przekrwienia. Organizm zaczyna się bronić. W rezultacie dochodzi do zamarzania zawartości komórek i pękania błon biologicznych, co też w konsekwencji niszczy zmienione chorobą tkanki (w tym nadmiar tkanki tłuszczowej). Otaczające zimno działa na układ hormonalny oraz immunologiczny. Szybciej niż w normalnej temperaturze wydziela się endorfina, bardzo silny, naturalny środek przeciwbólowy. Aktywniej krążą substancje przeciwzapalne. Zmniejsza się napięcie mięśni. Stają się one bardziej elastyczne, sprawniejsze i mogą wykonać większy wysiłek.

KRIOTERAPIA MIEJSCOWA

Aparaty do kriostymulacji wykorzystywany w klinice Infra-Medica zasilany jest dwutlenkiem węgla (LCO2), co pozwala na łatwe i bezpieczne prowadzenie zabiegów krioterapii miejscowej. Podczas zabiegu wykorzystuje się synergię kriostymulacji i działania leczniczego dwutlenku węgla: wchłaniany przez skórę wywiera silne działanie rozkurczowe na naczynia krwionośne (zwiększa dopływ tlenu do tkanek), działa uspokajająco, odprężająco oraz przeciwbólowo.

KRIO-REHABILITACJA

Krioterapia to metoda rehabilitacji polegająca na miejscowym schłodzeniu ciała. Krioterapię stosuje się w stanach zapalnych stawów, zmianach zwyrodnieniowych stawów oraz kręgosłupa, chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych stawów oraz stanach pourazowych i rehabilitacji po zabiegach operacyjnych. Krioterapia zwiększa zakres ruchów w stawach, działa przeciwzapalnie i hamuje już powstałe procesy zapalne, zmniejsza ból związany np. z mikrourazami.

KRIO DLA SPORTOWCÓW

Z krioterapii korzystają osoby regularnie trenując różne dziedziny sportu (ćwiczenia na siłowni, sztuki walki, bieganie, koszykówka, siatkówka, piłka nożna, football, taniec, gimnastyka itp.) oraz wyczynowi sportowcy, lecząc urazy i kontuzje odniesione w wyniku ekstremalnych przeciążeń organizmu. Krioterapia powoduje zmniejszenie bólu związanego np. z mikrourazami powstałymi podczas treningu (związane jest to ze zmniejszeniem szybkości przewodnictwa we włóknach nerwowych; hamowaniem nocyceptorów, czyli receptorów bólowych skóry; zablokowaniem włókien C, czyli neuronów odpowiedzialnych za przewodzenie wrażeń bólowych oraz zmniejszeniem uwalniania mediatorów bólu). Ponadto krioterapia hamuje procesy, które mogą powstawać podczas regularnego uprawiania sportu oraz działa przeciwzapalnie. Zimno powoduje również zmniejszenie obrzęków, poprawia siłę mięśniową. Działa także na zwiększenie zakresu ruchów w stawach.