Królewski welur w nowoczesnym wydaniu

Chociaż welurowe ubrania potrzebują nieco więcej uwagi niż te wykonane z mniej wymagających tkanin, to końcowy efekt jest jak najbardziej wart dodatkowej troski. Nie bez powodu materiał ten ponownie króluje w damskiej modzie.

królewski welur
Królewski welur w nowoczesnym wydaniu.

Do Europy przybył z Indii w średniowieczu i szybko zyskał sobie uznanie wśród arystokratów. Welur, bo właśnie o nim mowa, nosili monarchowie i najbogatsi przedstawiciele szlachty. Kilkaset lat później już nie tylko głowy państw mogą sobie pozwolić na luksusowy outfit z weluru. Co ciekawe, tkanina chętnie wykorzystywana jest w modzie sportowej, a wykonane z niej dresy były szczytem elegancji lat 90. Również obecnie ten królewski materiał przeżywa swoisty renesans – welur jest bowiem nie tylko niezwykle szykowny, ale też niezmiernie wygodny.

Zobacz także: Lata 90 – look inspirowany ikonami

welurowe spodnie
Królewski welur w nowoczesnym wydaniu.

Królewski welur

Cieńszy i bardziej elastyczny niż aksamit, welur to rodzaj pluszowej, lekko lśniącej tkaniny. Posiada ona włosowy meszek, dzięki czemu jest wyjątkowo przyjemna w dotyku. Utkana z runa, świetnie nadaje się nie tylko na ubrania, ale także na obicia mebli, zasłony, a nawet torebki czy portfele.

Chociaż oryginalnie welur wytwarzano wyłącznie z jedwabiu, to obecnie możemy znaleźć też tańsze, wegańskie wersje materiału. Na rynku obecnie znajdują się również welur bawełniany czy poliestrowy.

królewski welur
Królewski welur w nowoczesnym wydaniu.

Modne welurowe ubrania na jesień

Niezwykle wygodny, welur idealnie sprawdzi się w formie dresów. Wykonane z tej tkaniny, nawiążą one do końcówki XX wieku i wpasują się w popularny obecnie styl vintage. Dla osób szukających czegoś na co dzień, najlepszym wyborem będą welurowe spodnie albo welurowy płaszcz. Zapewnią one uczucie ciepła i swobodę ruchu w jesienne dni.

welurowa sukienka
Królewski welur w nowoczesnym wydaniu.

Welurowa elegancja

Jak sugeruje jego popularność wśród średniowiecznej śmietanki, welur jest tkaniną bardzo elegancką. Dlatego poza welurowymi dresami coraz częściej sięgamy po wyjściowe ubrania z tego materiału, takie jak szykowne sukienki czy twarzowe żakiety. Te w żywych kolorach nadają się także na luźniejsze imprezy, ponieważ subtelny blask weluru idealnie zastąpi rzucające się w oczy cekiny lub brokat.