Znaczny wzrost zainteresowania zabiegami można zaobserwować wśród kobiet po 25 roku życia. To moment, kiedy dostrzegalne są już pierwsze objawy starzenia się skóry. Botoks, kwas hialuronowy – są to określenia, które znamy, lecz często mamy problem z ich charakterystyką i rozróżnieniem. Nic zatem dziwnego, że wokół nich narosło tak wiele sprzecznych informacji. Dlatego też postanowiliśmy skonfrontować ze sobą wiedzę przekazywaną na forach z opiniami eksperta.
O pomoc w obaleniu mitów związanych z zabiegami wykorzystującymi działanie kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej, poprosiliśmy specjalistę dr Krzysztofa Ziemlewskiego, właściciela gabinetów „Kliniki Ziemlewski” w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.
Miki 25: witam, mam 25 lat, chcę wstrzyknąć sobie botox, a może lepszy będzie kwas? Mam tylko mały problem, Nie wiem, jaka jest zależność, ale mam bardzo tłustą cerę, nie mogę używać kremów, bo od razu wyskakują mi krostki na twarzy. Niestety nie mogę sobie z tym poradzić. Czy w związku z tym mogę obawiać się efektu wstrzyknięcia botoxu? Słyszałam, że nigdy też nie można ze sobą łączyć kwasu i botoxu to szkodzi zdrowiu, czy tak jest?
Jeden zabieg nie wyklucza drugiego. O tym, na który powinniśmy się zdecydować, ma wpływ wyłącznie rodzaj zmarszczek i przyczyna ich powstania. Zabiegi z wykorzystaniem botuliny to obecnie najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa. Można ją stosować u młodych osób, jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli w momencie, gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne lub u osób dojrzałych w celu wygładzenia już istniejących. Trzeba jednak pamiętać, że toksyna botulinowa działa tylko na zmarszczki mimiczne. Jeżeli chcemy pozbyć się tych, które powstały w wyniku naturalnego wiotczenia i opadania skóry, czyli tzw. zmarszczek grawitacyjnych, do zabiegu musimy wykorzystać inny preparat. Czasami również mimo wstrzyknięcia botoksu w przypadku, gdy zmarszczki są już bardzo głębokie i mocno utrwalone, lekarz musi połączyć dwie metody i dodatkowo uzupełnić zabieg przez wypełnienie ich kwasem hialuronowym np. TEOSYAL RHA 1 – jest to preparat zawierający w swoim składzie 2 rodzaje kwasu hialuronowego: nieusieciowany i usieciowany. Dzięki takiej kombinacji substancja jest jeszcze bardziej plastyczna, co daje nam bardzo naturalne rezultaty.
Madziaay2019: Kwas i botox to to samo, najlepiej sprawdza się u pań w wieku 35. Potem różnie bywa.
Nic bardziej mylnego. Zabiegi wykonywane za pomocą kwasu hialuronowego i botuliny są dedykowane paniom w każdym wieku. Ponadto pełnią różne funkcje. Botoks to neurotoksyna – toksyna botulinowa wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego. Podawany podskórnie dociera do połączeń nerwów z mięśniami, blokując ich działanie. Toksynę botulinową stosuje się najczęściej w celu wygładzenia niezbyt głębokich zmarszczek, redukcji nadmiernej mimiki twarzy. Znajduje ona także zastosowanie w leczeniu zeza, kurczu powiek oraz migren. Warto również dodać, że domięśniowe iniekcje toksyny botulinowej to skuteczna profilaktyka powstawania zmarszczek. Z tego względu zabieg wykonuje się nawet u osób po 25 roku życia. Botoks wykorzystuje się w zabiegach likwidacji: zmarszczki między brwiami (tzw. ”Lwia zmarszczka”), poprzecznych bruzd na czole, „kurzych łapek” wokół oczu. Natomiast kwas hialuronowy to rodzaj polisacharydu, który ma za zadanie wiązać wodę w naskórku, zapewniając jej sprężystość i elastyczność. W przeciwieństwie do botoksu wykorzystywanego przede wszystkim do blokady mięśni i w efekcie do likwidacji zmarszczek dynamicznych, kwas hialuronowy stosuje się jako wypełniacz do zmarszczek statycznych. Z jego pomocą można także skorygować: zmarszczki w rejonie ust, zmarszczki między brwiami, kształt ust, opadające kąciki ust, zmarszczki na policzkach, bruzdy wargowe-nosowo, czy kształt brody.
Sweet Kasia: Dokładnie 5 miesięcy temu zrobiłam sobie botox na czoło, pionowe, poziome i lwia. Fakt, że zmarszczki na początku były mało widoczne, lecz wróciły. Ile utrzymuje się efekt botoxu, a ile kwasu?
Efekty w obu przypadkach są natychmiastowe, niestety działanie toksyny botulinowej nie jest trwałe. Zabiegi należy systematycznie powtarzać, ponieważ skóra powraca do poprzedniego stanu. Efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. Kuracja z użyciem kwasu utrzymuje się od 6 do 15 miesięcy, a każdy kolejny zabieg daje lepsze i bardziej trwałe rezultaty. Po zabiegach warto wspomóc regenerację skóry oraz zwiększyć utrzymanie efektów, stosując preparaty regenerujące i kamuflujące z oferty Teosyal.
Olka115: Zabieg powiększania ust kwasem jest zawsze bolesny, nawet po znieczuleniu.
Prawdą jest, że twarz i usta to obszary szczególnie wrażliwe na ból. W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna posiada rozwiązania minimalizujące ból. Najsilniej zadziała oczywiście znieczulenie stomatologiczne, które poleca się osobom o wyjątkowo niskim progu bólu. W większości przypadków wystarczające będzie jednak znieczulenie kremem – świetnie sprawdza się TEOSYAL PureSense Kiss, czy TEOSYAL RHA 2 z najnowszej gamy TEOXANE.