Laureaci trzeciej edycji Plebiscytu „Polacy z Werwą”

Katarzyna i Wojciech Sokołowscy – rodzeństwo, które udowadnia, że design jest i piękny, i potrzebny. Specjalizują się w kompleksowym projektowaniu przemysłowym i samochodowym. Stworzyli w Gliwicach w 2007 r. studio projektowe SOKKA. Twórcza pasja przynosi efekty, które budzą ich dumę, a przede wszystkim uznanie klientów.

Laureaci plebiscytu " Z werwą"
Laureaci plebiscytu ” Polacy z Werwą”

Katarzyna i Wojciech Sokołowscy są laureatami trzeciej edycji Plebiscytu „Polacy z Werwą”, którego inicjatorem jest PKN ORLEN. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 października 2015 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, Katarzyna i Wojciech Sokołowscy odebrali z rąk jurorów czek na 50 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Pawła Althamera.

Wśród imponujących osiągnięć w zakresie projektowania, które pomogły zbudować niezwykłe sukcesy ich klientów są: wóz wsparcia bezpośredniego PL – 01 CONCEPT dla OBRUM (2013), wóz wyścigowy austriackiej reprezentacji World RX Team Austria (2015), wóz strażacki francuskiej firmy GIMAEX, motocykl Hillclimber stworzony z trzykrotnym mistrzem świata w bobslejach Alanem Wicki na Concorso d’Eleganza Villa d’Este (2012) czy Mobilne Kontenery Designu – DMY 2013 w Berlinie. Design to dla nich także pole świetnej zabawy, czego przykładem są własne eksperymentalne projekty – ławki grzejące dla firmy Fortum i ławki solarne Lightbench.

Plebiscyt

To, co wyróżnia Plebiscyt na tle innych konkursów, to szeroka lista kategorii oraz mechanizm wyboru Laureatów, łączący elementy głosowania publicznego i ocen ekspertów. Design i architektura, Innowacje w biznesie, Kultura i sztuka, Medycyna, Nauka, Ochrona środowiska, Sport to siedem dyscyplin, w których po raz kolejny poszukiwano prawdziwych „Polaków z werwą”. Celem akcji jest uhonorowanie i promowanie wybitnie uzdolnionych młodych ludzi, których osiągnięcia budują nowoczesną Polskę – bez kompleksów, konkurencyjną na arenie międzynarodowej.

Dlatego prócz grantu w wysokości 50 tysięcy złotych, który laureat może przeznaczyć na dalszy rozwój zawodowy, dodatkowym wymiarem nagrody jest promocja wszystkich kandydatów i zwycięzców. Dzięki dziesiątkom materiałów i publikacji, które ukazały się m.in. w mediach patronackich: telewizji TVN, Gazecie Wyborczej, serwisie gazeta.pl, Co Jest Grane, TVN, RMF FM oraz RMF Classic o dokonaniach dwudziestu jeden wybitnych młodych ludzi nominowanych w Plebiscycie dowiedziała się cala Polska.

 Laureaci III edycji Plebiscytu „Polacy z werwą”

Żadne z nich nie ma jeszcze 40 lat, a ich osiągnięcia zmieniają oblicze światowej medycyny i nauki, realnie wpływając na poprawę jakości naszego życia. Trzydziestoparolatkowie zdobywają dziś najważniejsze nagrody w międzynarodowych konkursach, bez problemu stając w szranki z konkurentami z całego świata. Swoim entuzjazmem i duchem walki zarażają kolejne młode pokolenia. Jury III edycji Plebiscytu tytułem „Polaka z werwą” 2015 roku uhonorowało:

– W kategorii Medycyna: dr n. med.  Michała F. Kamińskiego,
– W kategorii Nauka: dr hab. Martę Bucholc,
– W kategorii Ochrona środowiska: Karolinę Gil,
– W kategorii Design i architektura: Katarzynę i Wojciecha Sokołowskich,
– W kategorii Innowacje w biznesie:  Jakuba Krzycha,
– W kategorii Kultura i sztuka: Honoratę Martin,
– W kategorii Sport: Ewelinę Marcisz.

Nagroda Specjalna dla Olgi Malinkiewicz i wyróżnienie dla medalistów Mistrzostw

Świata w lekkoatletyce – Pekin 2015

Kapituła III edycji Plebiscytu „Polacy z werwą”, w skład której wchodzą przewodniczący zespołów jurorskich, przedstawiciele patronów medialnych oraz Prezes PKN ORLEN Jacek Krawiec, przyznała Nagrodę Specjalną Oldze Malinkiewicz. Wyróżnienie to przyznawane jest za  szczególny i oryginalny wkład w popularyzację dziedzin życia odpowiadających kategoriom Plebiscytu.

Olga Malinkiewicz, fizyk, jest wynalazczynią fotowoltaicznych materiałów opartych na perowskitach.  Jest to nowa technologia czerpania energii słonecznej, zdecydowanie tańsza od dotychczasowych, opartych na krzemie, która wykorzystuje ogólnie dostępne materiały i nie wymaga stosowania wysokich temperatur.

Wyróżnienie otrzymali polscy medaliści Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce – Pekinie 2015: Anicie Włodarczyk (złoty medal w rzucie młotem), Pawłowi Fajdkowi (złoty medal w rzucie młotem), Wojciechowi Nowickiemu (brązowy medal w rzucie młotem), Piotrowi Małachowskiemu (złoty medal w rzucie dyskiem), Robertowi Urbankowi (brązowy medal w rzucie dyskiem), Adamowi Kszczotowi (srebrny medal w biegu na 800 m), Pawłowi Wojciechowskiemu (brązowy medal w skoku o tyczce) i Piotrowi Liskowi (brązowy medal w skoku o tycze).  Nagrodę w imieniu wszystkich wyróżnionych odbierał Paweł Fajdek – polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, najmłodszy w historii złoty medalista mistrzostw świata w tej konkurencji.

 Jurorzy i głosowanie publiczne

Laureaci Plebiscytu wybierani są w siedmiu kategoriach, każdej z nich jest przypisany osobny zespół jurorski. W jury III edycji zasiadło trzydzieści pięć osób – autorytetów w swoich dziedzinach. Przewodniczącymi zespołów byli: Jacek Bożek (Ochrona Środowiska), prof. Zbigniew Gaciong (Medycyna), prof. dr hab. Andrzej Mencwel (Nauka), Tomasz Majewski (Sport), Mikołaj Grabowski (Kultura i sztuka), Tomasz Sielicki (Innowacje w biznesie), Tomasz Konior (Design i architektura).

Gala „Polacy z werwą” 2015

Finał Plebiscytu „Polacy z werwą” w Teatrze Wielkim uświetniło widowisko w reżyserii Krzysztofa Materny, który wspólnie z Agnieszką Cegielską poprowadził galę. Na scenie wystąpili także Sinfonia Iuventus, światowej sławy wirtuoz skrzypiec Mariusz Patyra oraz Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch & Mitch. A ukoronowaniem wieczoru był koncert gwiazd  –  wirtuoza trąbki, kubańskiego jazzmana Arturo Sandovala i wokalistki jazzowej Antonii Bennett.