Letnie infekcje intymne – jak im zapobiegać?

Lato to czas urlopów i długo wyczekiwanego odpoczynku. Wyjeżdżając na wakacje, liczymy na relaks i przysłowiowy święty spokój. Niestety zdarza się, że czas beztroski zakłócają uciążliwe dolegliwości związane ze strefami intymnymi.

Infekcje intymne
Letnie infekcje intymne – jak im zapobiegać?

Infekcje intymne pojawiają się znienacka, zwłaszcza latem. Niejedna kobieta w czasie wakacyjnego urlopu skarży się na swędzenie lub pieczenie, ale nie do końca wie, jak zwalczyć przykre dolegliwości. Warto więc poznać przyczyny występowania infekcji, by ustrzec się przed ich późniejszymi skutkami.

Infekcje intymne – przyczyny

Za letnie infekcje intymne odpowiada wiele czynników. Jednym z nich jest higiena osobista, a raczej jej brak. Zdarza się bowiem, że w czasie długiej podróży nie możemy skorzystać z prysznica, co daje szerokie pole do popisu dla rozwoju bakterii. Podczas wakacji czujemy się bardziej swobodnie, dlatego czasami zapominamy o podstawowych zasadach czystości i używamy, np. cudzego ręcznika. Wymiana drobnoustrojów na nim żyjących może spowodować infekcję.
Kolejnym sprawcą wakacyjnych dolegliwości są kąpiele w morzu, jeziorach czy rzekach. W tym czasie do pochwy dostaje się bowiem wiele drobnoustrojów, które powodują infekcje. Za kłopoty intymne odpowiada również syntetyczna bielizna noszona w upalne dni. Brak przewiewności sprawia, że w spoconych, delikatnych miejscach namnażają się bakterie. Lekarze przypominają, że również seks (szczególnie ten przygodny) może stać się powodem infekcji intymnych.

Najczęstsze letnie infekcje intymne

Lekarze jednomyślnie winą za większość infekcji intymnych obarczają działanie bakterii i grzybów. Przestrzegają przed nimi, ponieważ często zdarza się, że leczenie trwa długo i nie jest zbyt przyjemne. Warto więc poznać wroga, by móc się przed nim bronić. Poniżej przedstawiamy cztery najczęstsze infekcje intymne:

1. Rzęsistkowica

Przyczyna: rzęsistek pochwowy;
Objawy: obfite upławy o intensywnym zapachu i kolorze żółtym lub zielonkawym, świąd i podrażnienie okolic intymnych, ból podczas stosunku;
Gdzie uważać: publiczne toalety, baseny, sauny.

2. Grzybica (drożdżyca, kandydoza)

Przyczyna: kilka rodzajów grzybów z gatunku Candida alicans;
Objawy: świąd i pieczenie okolic intymnych, ból przy oddawaniu moczu i w czasie stosunku, grudkowate upławy;
Gdzie uważać: basen, sauna, szatnia fitness clubu, cudze przedmioty higieny osobistej.

3. Waginoza

Przyczyna: różne szczepy bakterii beztlenowych;
Objawy: świąd i pieczenie okolic intymnych, upławy o rybim zapachu;
Gdzie uważać: morze, rzeki, jeziora. Zakażeniu sprzyjają częste kontakty seksualne z różnymi partnerami.

4. Chlamydioza

Przyczyna: Chlamydia trachomatis
Objawy: zazwyczaj bez objawów.
Gdzie uważać: seks bez zabezpieczeń.

Zapobieganie przykrym dolegliwościom

Profilaktyka infekcji intymnych pozwoli ustrzec się przed nieprzyjemnościami i sprawi, że pamiątką z wakacji będą piękne zdjęcia, a nie choroba. Jak się zachować?

  • podczas wyjazdu bierz prysznic co najmniej raz dziennie
  • nie korzystaj z ręczników i środków higieny osobistej należących do innych osób 
  • nie zapominaj o regularnym zmienianiu bielizny, nawet w drodze
  • pamiętaj, by latem wybierać bieliznę z przewiewnej bawełny
  • używaj wkładek higienicznych i pamiętaj o ich regularnej wymianie
  • jeśli kąpiesz się w morzu, jeziorze czy rzece, skorzystaj z tamponu – ten prosty sposób zapobiegnie irygacji pochwy, a tym samym nie dopuści do dostania się drobnoustrojów i brudu do dróg rodnych
  • pamiętaj, by po kąpieli wziąć prysznic i zapobiegawczo użyć preparatu przeciw infekcjom intymnym (na przykład Tantum Rosa http://tantumrosa.pl/)
  • jeśli uprawiasz seks, pamiętaj o prezerwatywie – zapobiegnie przedostawaniu się drobnoustrojów do dróg rodnych, co ustrzeże cię przed infekcją.

Uwaga!

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

 

Artykuł sponsorowany