Jak mądrze kupić biżuterię z pereł?

Przyszedł grudzień, a więc czas, w którym ogarnia nas gorączka zakupowa. Przygotowania do świąt, zakup prezentów, zaraz potem wybór kreacji Sylwestrowej i w końcu karnawał. Do tego jeszcze od czasu do czasu zdarzają nam się śluby, również związane z wydatkami na strój, dodatki i prezenty.

Naszyjnik z białych pereł
Naszyjnik z pereł wysokiej klasy to prezent, który z czasem staje się ulubioną biżuterią każdej Pani.

Dużą popularnością w tym okresie cieszą się zakupy biżuterii – czyż bowiem można sobie wyobrazić prezent, z którego kobieta ucieszy się bardziej? I czy jest zakup, który Paniom sprawi więcej satysfakcji niż drobiazg, który doda blasku ich urodzie?


Prędzej czy później obiektem zainteresowania Pań (i poszukujących prezentu Panów) stają się perły – biżuteria stonowana, ponadczasowa, będąca atrybutem klasycznej elegancji. Prezent lub ozdoba, która nie podda się chwilowym trendom w modzie, która doda nam szyku dziś, jak i za dziesięć lat. Biżuteria, która nigdy nie będzie zbyt krzykliwa i podkreśli nasz dobry gust. Naszyjnik z pereł, kolczyki z perłami, czy inne perłowe drobiazgi – to prezenty ponadczasowe, które z czasem nie tracą, a wręcz zyskują nasze uznanie.
Tu jednak zaczynają się problemy – wiedza na temat pereł w naszym kraju jest na tyle uboga, że większość zakupów dokonywanych jest zupełnie przypadkowo („wiedza”, którą znajdą Państwo w internecie to zazwyczaj kopiowane ze strony na stronę błędne przekonania laików). Najczęściej w takich sytuacjach sporo przepłacamy kupując perły niewarte swojej ceny, bądź też korzystając z tzw. „okazji” kupujemy imitacje, lub perły najniższego gatunku. Przez takie zakupy wiele osób zniechęca się do tych kamieni – jeśli nigdy nie widzieli Państwo naprawdę pięknych pereł, nie będą Państwo w stanie docenić ich niezwykłej urody.

Jak kupić perły mądrze?

Co należy o nich wiedzieć, zanim przystąpimy do poszukiwań perłowej biżuterii? W niniejszym artykule postaram się przybliżyć Państwu zagadnienia związane z perłami, aby mogli Państwo dokonywać zakupów świadomie.

Czarującym upominkiem są kolczyki z perłami
Czarującym upominkiem mogą być kolczyki z perłami.

Po pierwsze

Odróżnijmy perły od ich imitacji. Właśnie imitacji, a nie „sztucznych pereł”. Perły nie udało się nigdy wytworzyć w sposób syntetyczny, zatem określenie „sztuczna perła” jest nieuprawnione i uznane jako nieuczciwe przez międzynarodową organizację jubilerską CIBJO. Obecne na rynku imitacje pereł, oferowane często pod różnymi (znanymi) markami nie mają z perłami wiele wspólnego, poza tym, że – lepiej lub gorzej – naśladują ich wygląd. „Perły” Swarovski, Majorka, Seashell, Shell – to tylko kilka z nazw, pod którymi mogą Państwo nabyć imitacje pereł. Jako wyrób z linii produkcyjnej będą identyczne: o powtarzalnym kształcie, wielkości oraz czystej powierzchni. Wyglądają tanio i najczęściej są łatwe do zidentyfikowania często nawet dla osoby mało obeznanej w temacie.

Po drugie

Dobrze zastanówmy się przed kupnem pereł oferowanych jako „naturalne”. Określenie „naturalna” zarezerwowane jest dla pereł, które niegdyś były poszukiwane przez nurków-poławiaczy.  W XX wieku zostały one wyparte z handlu przez perły hodowane (tu mała uwaga dotycząca terminologii: właściwym słowem jest „hodowane”, a nie „hodowlane”), powstające w łonie mięczaka perłorodnego jako skutek ingerencji człowieka zmierzającej do zapoczątkowania wzrostu perły. Perły naturalne to dziś głównie „zabytki” oferowane przede wszystkim przez antykwariaty czy domy aukcyjne. Sprzedaż pereł hodowanych jako naturalne jest dość częsta i na ogół świadczy o braku wiedzy sprzedawcy (lub jego nieuczciwych zamiarach).

Po trzecie

Cena perły mówi dużo o jej pięknie i/ lub rzadkości.  Pojedyncza perła może kosztować kilka złotych jak też i kilka (kilkadziesiąt) milionów dolarów. W obecnej sytuacji rynkowej, gdzie popyt na perły jest ogromny, a podaż maleje, ceny rosną bardzo szybko i „okazje” dotyczące pereł są ofertami dość podejrzanymi – zazwyczaj są to perły niskiej jakości lub tańszego, niż deklarowany gatunku.

 

Piękne perły w dobrej cenie

Czy zatem pięknych pereł nie można kupić w dobrej cenie? Owszem, można – wymaga to jednak znajomości tematu, i pewnych kompromisów, niezbyt oczywistych dla laików.
Jaka cecha pereł wpływa na ich postrzeganie? Które uznamy za naprawdę piękne? Okazuje się, że większość Kupujących nie potrafi właściwie odpowiedzieć na to pytanie. Zazwyczaj chcielibyśmy kupić perły o idealnie okrągłym (kulistym) kształcie i nieskazitelnie gładkiej powierzchni. W ten sposób odsuwamy w cień główne cechy pereł nadające im wyjątkowe piękno (a czasem zaczynamy rozważać zakup ich imitacji). Czego zatem powinniśmy oczekiwać od pereł?

Perły różnej jakości. Te najlepsze są trudno dostępne w naszym kraju.

Połysk

Tym, co stanowi o urodzie pereł są efekty optyczne powstające na ich powierzchni – niewystępujące w żadnym ze znanych nam materiałów. Podstawowym warunkiem ich występowania i pierwszą cechą pereł, którą zauważa ludzkie oko jest ich połysk. Perły o dobrym połysku, nawet nieokrągłe i o mocno zdefektowanej powierzchni, zawsze będą postrzegane jako piękniejsze od tych „idealnych” o połysku słabym. Połysk pereł jest jednak trudny do oceny w sklepie jubilerskim – używane do oświetlenia witryn z biżuterią światła halogenowe wzmacniają blask oglądanych przedmiotów. Jedyną obiektywną metodą oceny połysku jest porównanie – nasza ocena będzie właściwa, jeśli możemy porównać posiadane perły do tych kupowanych w tym samym oświetleniu. Stosunek wartości pereł o słabym do tych o dobrym połysku może wynosić nawet 1:10 – aby nie przepłacić i kupić coś naprawdę pięknego, należy oceniać połysk pereł przez ich porównanie.

Porównanie pereł o dobrym i słabym połysku.
Perły o dobrym i słabym połysku. Różnicę widać na pierwszy rzut oka.

Czystość powierzchni

Kolejną cechą, która stanowi o wartości pereł jest czystość ich powierzchni. Perła jest tworem żywego organizmu i odzwierciedla wszystkie zaburzenia metabolizmu swojego „twórcy – gospodarza”. Ślady wzrostu perły na jej powierzchni najczęściej upewnią nas, że nie mamy do czynienia z produkowaną w fabryce imitacją, jednak najpiękniejsze i najbardziej wartościowe egzemplarze będą wolne, lub niemal wolne od skaz. Nie powinniśmy jednak demonizować tego czynnika – systemy ocen pereł dopuszczają pewną ilość drobnych skaz (5-10% powierzchni, w zależności od użytej klasyfikacji) nawet dla pereł zaliczanych do najwyższej klasy. Taka ilość defektów będzie zupełnie niewidoczna dla obserwatora podziwiającego perłowy naszyjnik zdobiący dekolt kobiety. Dodatkowo, wysoki połysk „maskuje” wady pereł – nawet te o dużo słabszej powierzchni wyglądają pięknie jeśli ich blask jest wystarczająco wysoki.

Kształt

Chcielibyśmy jednocześnie nabyć perły o jak najbardziej kulistym kształcie – te bowiem są cenione najwyżej. Rezygnacja z tego czynnika może przynieść nam znaczące oszczędności – jeśli pozostałe czynniki ocenne są doskonałe, możemy nabyć naprawdę tanie i przepiękne kamienie. W niektórych wzorach biżuterii nieokrągły kształt jest wręcz pożądany – perły o kształcie łezki będą wspaniałym (i niedrogim) uzupełnieniem wiszących kolczyków.

Wielkość i barwa

Dwa pozostałe czynniki, które bierzemy pod uwagę, to wielkość pereł oraz ich barwa. Obydwa związane są z naszymi indywidualnymi upodobaniami, ale też z wiekiem, budową ciała, czy też typem urody. Większe perły, jako wyznacznik statusu materialnego, wybierane są często przez dojrzałe kobiety. Większe perły wybiorą też Panie o bardziej obfitych kształtach. Wielkość pereł jest  jednak ściśle związana z ich ceną. Przy tej samej jakości perły większe będą droższe od swoich mniejszych odpowiedników (pewnym wyjątkiem są tu perły bardzo małe, poniżej 6mm – tu zależność ta może być nawet odwrotna). Tysiąc złotych, kilkadziesiąt, czy też kilkaset tysięcy – piękne i duże perły mogą kosztować każde pieniądze, zatem ich kupno przy ograniczonym budżecie zmusi nas zazwyczaj do kompromisów i w tym przypadku szczególnie warto pamiętać o tym, co stanowi o pięknie pereł. Przy ograniczonym budżecie zrezygnujmy w pierwszej kolejności z idealnego kształtu, następnie z czystej powierzchni. Szukajmy natomiast pereł o wysokim połysku.

Perły słodkowodne wysokiej klasy - tanie perły też mogą być piękne, choć jest to rzadkość.
Perły słodkowodne wysokiej klasy – tanie perły też mogą być piękne, choć jest to rzadkość.

Kolor pereł to najbardziej subiektywny z czynników ocennych. W niektórych przypadkach może wpływać na cenę, w szczególności dla barw rzadko występujących. Do rzadkich i najbardziej poszukiwanych należą: biel z overtonem (odcieniem) różowym, czerń z overtonem zielonym, czy też  kolor złoty ( w przypadku pereł South Sea). Jednocześnie dużo wyżej wyceniane będą perły o barwie naturalnej, niż te, których kolor jest efektem sztucznego barwienia. Warto zatem zapoznać się z poszczególnymi gatunkami pereł oraz kolorami, w których występują – pozwoli nam to na bardziej świadome zakupy pereł o danej barwie.

I na koniec jeszcze jedna uwaga  – kupno naprawdę pięknych pereł wymaga trochę zachodu. Pereł najwyższej klasy nie znajdą Państwo w sieciowych sklepach jubilerskich. Te najpiękniejsze są zbyt rzadkie – żadna z dużych sieci nie miałaby szans zaopatrzyć w nie wszystkich swoich placówek.

Czytajmy więc o perłach, przyglądajmy się im, obserwujmy je w różnym świetle. Porównujmy perły o słabym i dobrym połysku. Nauczymy się w ten sposób doceniać piękno tych wyjątkowych, a świadomy zakup zaprocentuje biżuterią, której inni będą nam zazdrościć.
Po więcej informacji na perłowe tematy zapraszamy do naszego sklepu gemlord.pl, w którym znajdą Państwo największe w Polsce internetowe kompendium wiedzy o perłach.

Autor: Piotr Denejko,
Rzeczoznawca SRJ, ekspert pereł