Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia

maria sklodowska curie

„Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia” to historia życia wybitnej Polki opowiedziana inaczej niż do tej pory, bo za pomocą zdjęć, które pozwalają poznać prywatne życie Noblistki, kobiety o niepospolitym umyśle i wyjątkowej sile charakteru.Cena: 59.00 PLN
Ilość stron: 180
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 225 x 286
Rok wydania: 2011
www.studioemka.com.pl
www.facebook.com/studioemka
Fotobiografia to nowatorska forma publikacji, pozbawiona subiektywnego komentarza, pozostawia czytelnikowi pole do interpretacji i pozwala wniknąć w intymny świat bohatera. Oglądając, cofamy się w czasie i na nowo przeżywamy ważne momenty z życia Marii Skłodowskiej-Curie, która dokładnie sto lat temu otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Towarzyszymy jej w nauce, pracy, miłości i macierzyństwie. Dowiadujemy się, gdzie wraz z rodziną Alberta Einsteina spędziła wakacje, kiedy pierwszy raz odwiedziła Zakopane oraz jakie były jej ulubione trasy wycieczek rowerowych.
Materiały opublikowane w albumie „Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia” to starannie wyselekcjonowane, często mało znane zdjęcia pochodzące z fotograficznych archiwów rodzinnych, zbiorów muzealnych i agencji fotograficznych. Ich ponowny druk możliwy był dzięki zastosowaniu nowych technik cyfrowej obróbki tradycyjnej fotografii. Dopełnieniem obrazów są fragmenty listów i zapisków bohaterki, które wybrane i opracowane zostały przez dyrektor muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Małgorzatę Sobieszczak-Marciniak. Teksty zostały opracowane w trzech wersjach językowych: polskiej, francuskiej i angielskiej.
Twórcę koncepcji i oprawy graficznej albumu, Macieja Sadowskiego zainspirowały słowa przyjaciela, wybitnego reportera, Ryszarda Kapuścińskiego: Druk i fotografia konkurują ze sobą, walczą o naszą uwagę. Ale walka jest nierówna: fotografia wygrywa, pochłania nas bez reszty. Wielokrotnie wracamy do zdjęć, wczuwamy się w ich nastrój, wpatrujemy w szczegóły, zapamiętujemy krajobrazy i twarze.
Maciej Sadowski od 1990 roku dba o szaty graficzne książek wydawanych przez wydawnictwa takie jak Wydawnictwo Studio Emka, którego nakładem ukazuje się „Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia” oraz Muza, Czytelnik, Wydawnictwo Naukowe PWN, W.A.B., Prószyński i S-ka.
Fotobiografia Marii Skłodowskiej – Curie otwiera całą serię fotobiografii, które wkrótce ukażą się nakładem Studia Emka. Planujemy poświęcić je wybitnym postaciom polskiej nauki, kultury, sztuki i polityki.
Album został wydany dzięki wsparciu i we współpracy z Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia Wydawnictwo Studio Emka