Medycyna przyszłości – prewencyjne badania nutrigenetyczne

Popularność testów genetycznych wzrasta z roku na rok. Nic dziwnego, bo ich zastosowanie - szczególnie w kosmetyce, dietetyce i medycynie - jest niezmiernie szerokie.

badania nutrigenetyczne
Medycyna przyszłości – prewencyjne badania nutrigenetyczne. Foto Braňo/Unsplash

Jakiś czas temu modne było robienie sobie testów genetycznych, które miały na celu ujawnienie naszych przodków i zbadanie drzewa genetycznego. Jednak z wymazu z policzka wyczytać można dużo więcej, niż które tereny zamieszkiwali nasi praojcowie. Badania nutrigenetyczne mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie. Czego możemy się dzięki nim dowiedzieć?

Badania nutrigenetyczne

Badania nutrigenetyczne to kompleksowy zestaw testów, który pomaga w poznaniu własnego ciała. Dzięki nim możemy zanalizować skłonności i predyspozycje unikalne dla naszego organizmu. Zazwyczaj trwają niedługo – około kilku minut. Są też bezbolesne, bo materiał genetyczny pobierany jest za pomocą patyczka z wewnętrznej części policzka. Ponieważ nasze DNA nie zmienia się w ciągu życia, badanie wystarczy wykonać jeden raz, a starczy nam na zawsze.

Choroby genetyczne

Jak wiadomo, niektóre choroby mają swoje podłoże genetyczne. Jeśli w rodzinie mamy historię cukrzycy czy nowotworów, to sami znajdujemy się w grupie ryzyka. Zdrowie rodziców czy dziadków nie wystarczy jednak, by stworzyć kompletną listę zaburzeń, na które jesteśmy szczególnie podatni. Dzięki badaniom nutrigenetycznym wiedzę tę łatwo uzupełnić. Kompleksowy zestaw testów Genodiet iGenesis, oferowany przez specjalistów Kliniki medycyny estetycznej i anti-aging dr Beaty Dethloff, oferuje moduły nastawione na odkrycie czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Prewencja to podstawa

Dzięki badaniom Genodiet iGenesis Health, w swojej diecie i stylu życia można wprowadzić zmiany, które zmniejszą ryzyko wystąpienia niektórych chorób dietozależnych. Pacjent dowie się, czy ma genetyczne predyspozycje do cukrzycy typu II, insulinooporności, nadciśnienia tętniczego, zawałów serca, udaru, hipercholesterolemii, hiperglikemii bądź otyłości. Jak dowiedziałyśmy się w Klinice medycyny estetycznej i anti-aging dr Beaty Dethloff, moduł Medline określa z kolei predyspozycje do rozwoju najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych, czyli osteoporozy, uszkodzeń chrząstki oraz trombofilii. Natomiast iGenesis Neuro ocenia, jak z wiekiem zachowywać się będą nasze funkcje poznawcze. Zbadana zostaje także predyspozycja do zaburzeń nastroju oraz stanów depresyjnych. Kompleksowe testy iGenesis pomogą również w prewencji chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy utraty włosów.

Choroby XXI wieku

Nowotwory, otyłość i choroby autoimmunologiczne nękają współczesne społeczeństwo. Jak się okazuje, w walce z nimi pomaga utrzymanie w odpowiednich proporcjach kwasów omega. Test Omega, który jest uzupełnieniem badań genetycznych, sprawdzi poziom kwasów omega 3 i omega 6. Ich niekorzystne proporcje mogą powodować utajony stan zapalny. Zmiana diety pod kątem zawartości kwasów tłuszczowych wspomoże z kolei walkę z procesami chorobotwórczymi.

Dieta cud

Indywidualna dieta może pomóc postawić nasz organizm na nogi. Dzięki odkryciu, jakie pokarmy źle na nas wpływają, których z nich powinniśmy unikać oraz jak działa nasz metabolizm, usuniemy nękające nas objawy. Wyeliminowanie z diety składników, na które mamy alergię lub których nie przyswajamy pomaga w zwalczaniu ciągłego zmęczenia, bólu głowy i problemów z układem pokarmowym. Natomiast zbadanie, jak nasz organizm wchłania witaminy i minerały, daje szansę na ochronę przed ich niedoborem.

Zobacz także: Dieta genetyczna: sekret skutecznego odchudzania

W zdrowym ciele zdrowy duch

Sport to zdrowie, ale ze wszystkim można przedobrzyć. Każdy, kto trenuje – czy zawodowo, czy też amatorsko – wie, że kontuzje są poważnym ryzykiem. Szczególnie powracające urazy są w stanie bardzo uprzykrzyć życie. Niektórzy z nas do konkretnych obrażeń mają większe predyspozycje, niż inni. Również to da się odczytać dzięki badaniu genetycznemu. Takie informacje pozwolą nie tylko uniknąć kontuzji, ale także mądrzej trenować.