Mireille Mathieu w Polsce

Urodziłam się, żeby śpiewać (Je suis née pour chanter) – to tytuł jednego z przebojów Mireille Mathieu, ale i słowa, które idealnie pasują na jej życiowe motto. Przez ponad 40 lat pracy na scenie nagrała blisko 1200 piosenek w jedenastu językach, jej setka albumów rozeszła się w nakładzie 150 milionów egzemplarzy, a nagród i wyróżnień, które otrzymała, prawdopodobnie nawet sama artystka nie jest w stanie zliczyć.

Przez ponad 40 lat pracy na scenie nagrała blisko 1200 piosenek w jedenastu językach, jej setka albumów rozeszła się w nakładzie 150 milionów egzemplarzy, a nagród i wyróżnień, które otrzymała, prawdopodobnie nawet sama artystka nie jest w stanie zliczyć. Uważana za ambasadora francuskiej kultury, pieszczotliwie nazywana „Słowikiem z Awinionu”, jedna z najlepszych piosenkarek świata – już 28 listopada zaśpiewa dla polskich fanów!
Mireille Mathieu urodziła się w 1946 roku w Awinionie. Jej liczna rodzina mieszkała w biednej dzielnicy i zmagała się z wielkim niedostatkiem. Dlatego Mireille już w wieku 14 lat zatrudniła się w fabryce kopert, aby choć trochę wesprzeć rodziców w utrzymaniu gospodarstwa. Jednak od zawsze marzyła o śpiewaniu, w czym dodatkowo wspierał ją ojciec, powtarzając córce, że ma najpiękniejszy głos na świecie. Wzorem dla niej były Edith Piaf oraz Maria Callas, których nagrań słuchała bez przerwy.
W 1962 roku po raz pierwszy wzięła udział w lokalnym konkursie piosenki, ale nie przeszła do finału. Próbowała jeszcze kilkukrotnie, ale poszczęściło jej się dopiero w 1964 roku, kiedy została zauważona przez dwie ważne osoby. Pierwszą z nich był Roger Lanzac, który umożliwił nieznanej nikomu dziewczynie zaprezentować swoje zdolności wokalne w programie Jeu de la Chance. Drugą był znany impresario Johnny Stark, który oczarowany jej niezwykłą siłą i ekspresją w głosie, postanowił wziąć ją pod swoje skrzydła i uczynić z niej gwiazdę. I udało mu się to doskonale.
Swój pierwszy album nagrała w 1966 roku, na którym znalazły się takie przeboje, jak Mon Credo, Viens Dans Ma Rue czy Qu’Elle Est Belle. Od tego momentu jej kariera potoczyła się błyskawicznie. „Słowik z Awinionu”, jak zaczęto ją nazywać, wyleciał daleko poza Francję…
Zaczęła koncertować na całym świecie – Europie, Azji, Australii, Ameryce Północnej i Południowej. Zapraszana była do programów telewizyjnych, radiowych, brała udział w wielu koncertach galowych w towarzystwie takich gwiazd jak Placido Domingo, Tom Jones, czy Barry Mannilow. Występowała przed wieloma osobistościami, m.in. Ronaldem Reaganem, Wladymirem Putinem, królową Elżbietą II i Janem Pawłem II. Była pierwszą artystką zza „żelaznej kurtyny”, która wystąpiła w Chinach (1986). Za swoje zasługi w promowaniu kultury francuskiej na świecie została w 1999 roku uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Legii Honorowej. Do jej najbardziej znanych utworów należą: Paris un tango, Mille colombes, La Paloma adieu, Mon credo…
Mimo upływu lat zarówno popularność Mireille Mathieu na świecie, jak i jej chęć występów i tworzenia pięknej muzyki nie maleje. W styczniu 2007 roku otrzymała Srebrny Medal Zasługi Miasta Petersburga oraz nagrodę niemieckiej telewizji dla najpopularniejszej zagranicznej piosenkarki roku. W 2009 roku wydała swój najnowszy niemieckojęzyczny album, natomiast na rok 2010 zaplanowana jest trasa koncertowa, świętująca 45-lecie jej kariery. I właśnie w ramach tej trasy będziemy mogli posłuchać największych przebojów Mathieu na jedynym i niepowtarzalnym koncercie w warszawskiej Sali Kongresowej.

ZAPRASZAMY!!!
28 listopada 2010, Warszawa, Sala Kongresowa