Dlatego tak ważne jest, by poszukać przyczyny swojej bezsenności. Czy odpowiedni stelaż i materac wpływa na nasz dobry sen? Jaką poduszkę wybrać, gdy śpimy na boku, na plecach lub na brzuchu? Jak zaplanować swój wieczór, żeby ułatwić sobie spokojne zaśnięcie?
Dobre łóżko to podstawa
Jeżeli codziennie śpimy na starej, niewygodnej kanapie to nie ma co się dziwić, że mamy problemy z zaśnięciem. Odpowiednio dobrane łóżko wpłynie dobrze na nasz spokojny sen oraz będzie zdrowe dla kręgosłupa. Wybór materaca powinniśmy potraktować jako inwestycję w siebie. Dobre łóżka nie należą do tanich. Jeżeli tylko możemy, kupmy tak dobry materac, na jaki nas tylko stać.
W sklepach znajdziemy przede wszystkim materace piankowe, lateksowe i kieszonkowe. Modele piankowe są najtańsze, ale bardzo szybko się zużywają. Jeżeli nie mamy dużego budżetu na nowe łóżko, rozejrzyjmy się za materacem wykonanym z pianki termoelastycznej lub wysokoplastycznej. Zwykła pianka poliuretanowa to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Lepszą jakość oferują nam modele lateksowe, które są też polecane dla alergików (mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze). Bardzo dobre są też materace kieszonkowe. Składają się z wielu sprężyn połączonych ze sobą cienkimi woreczkami tkaninowymi. Takie rozwiązanie gwarantuje dobre podparcie dla kręgosłupa i łatwe dopasowanie się do kształtu naszego ciała.
Podczas zakupów zwróćmy uwagę na twardość materaca. Powinna być dobrana do naszej wagi, wzrostu oraz indywidualnych preferencji. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki model wybrać, warto zdać się na pomoc doświadczonego konsultanta. Świetne stelaże i łóżka, które są bezpieczne dla naszego kręgosłupa, znajdziemy tu http://pl.tempur.com/stelaze-i-lozka/.
Poduszka poduszce nierówna
Żeby dobrze spać, potrzebujemy dobrej poduszki. Każdemu z nas na pewno zdarzyło się obudzić rano z nieprzyjemnym bólem karku. Spanie na źle dobranej poduszce może właśnie tak się skończyć. Kluczem podczas zakupów powinna być pozycja, w jakiej zwykle śpimy. Zupełnie innej poduszki potrzebuje osoba, która śpi na brzuchu, a innej ta, która śpi na boku. Jeżeli zwykle śpimy na brzuchu, wybierzmy małą i płaską poduszkę. Zbyt wysoki model będzie wyginał nasz kark i możemy obudzić się rano z nieprzyjemnym bólem.
Osoby śpiące na plecach potrzebują poduszki o średniej wielkości i wysokości. Natomiast, aby dobrze wysypiać się na boku, musimy zaopatrzyć się w wysoką i twardą poduszkę, która stabilnie podeprze naszą głowę i kark. Możemy zdecydować się na model ergonomiczny lub klasyczną, dużą poduszkę plus mały jasiek do podkładania pod głowę.
Ergonomiczna poduszka z podporą dla szyi
Kwestia tego, czy lepiej spać na poduszkach z wkładem syntetycznym czy naturalnym, jest sporna. Jedni świetnie wyśpią się na wyprofilowanej poduszce z pianki termoelastycznej lub poliuretanowej, a inni nie będą mogli się do niej przekonać. Dobrej jakości wkłady syntetyczne oraz naturalne (np. puch lub pierze) są równie dobre. Zdecydujmy się na model, na którym jest nam najwygodniej. Dobrej jakości poduszki możemy znaleźć tu http://pl.tempur.com/poduszki/.
Jak dobrze przygotować się do spania?
Na nasz dobry sen wpływa również to, jak spędzamy wieczory. Niektóre codzienne nawyki mogą utrudniać nam spokojne zasypianie. Wiele osób ma problemy ze snem z powodu zbyt późnej lub ciężkostrawnej kolacji. Żeby dobrze spać, warto zjeść lekkostrawny posiłek 2 lub 3 godziny przed snem. Nigdy nie chodźmy spać głodni, bo nieprzyjemne ssanie w brzuchu będzie nam przeszkadzać w zaśnięciu. Odetnijmy się też od technologii. Zamiast oglądać telewizję lub sprawdzać wiadomości na telefonie, lepiej przeczytać kilka stron książki lub położyć się do łóżka i wyciszyć. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed ekranami może zaburzać nasz rytm snu. Podobnie działają wszystkie pobudzające używki – kawa, mocna herbata, papierosy lub alkohol.
Kluczem do spokojnego snu jest nasza wieczorna rutyna. Warto ustalić sobie, o której godzinie chcemy zasypiać i trzymać się tego. Każda zmiana w rytmie snu może pogłębiać bezsenność. Zadbajmy również by nasza sypialnia była dla nas przyjaznym miejscem. Świeża pościel, wygodna poduszka czy przyjemny zapach wpłyną pozytywnie na nasz sen. Postarajmy się również usunąć z pokoju wszystkie przedmioty, które mogą generować hałas (np. tykający zegarek). Jeżeli rozpraszają nas dźwięki dochodzące od sąsiadów, dobrym pomysłem będzie spanie w stoperach do uszu.
Żeby wyciszyć się przed snem warto wypić lub zjeść produkty, które zawierają spore dawki tryptofanu, aminokwasu sprzyjającemu zasypianiu. Możemy sięgnąć po napar z rumianku, ciepłe mleko, herbatę z walerianą, miód oraz orzechy włoskie lub laskowe. Jeżeli nasze problemy ze snem trwają długo i żaden z wymienionych sposobów nie zadziałał, warto wybrać się do lekarza. Bezsenność bywa również objawem choroby.