
Na zlecenie Sepharmy przeprowadzono badanie opinii Polaków na temat ich płodności, wśród ankietowanych znaleźli się mężczyźni w przedziale wiekowym 18-54. Wyniki badania nie są optymistyczne i wskazują, że jedynie 36% respondentów starało się o dziecko w ciągu ostatnich 5 lat, przy czym ponad 1/3 z nich przyznała, że wraz z partnerką napotkali problemy w tej materii.

Młodzi niepłodni
Polacy coraz później decydują się na rodzicielstwo, ponieważ w młodym wieku priorytetami są dla nich wykształcenie oraz kariera. Okazuje się, że nie jest to jedyna przyczyna braku potomstwa wśród „młodych dorosłych”, ponieważ w dużej mierze to właśnie ich dotyczą problemy z płodnością. W ramach badania ankietowanych zapytano, czy napotkali problemy podczas starań o dziecko. Aż 44% badanych w wieku 18-24 lata oraz 39% mężczyzn z przedziału 25-34 lata zadeklarowało problemy z poczęciem dziecka. Dla porównania mężczyźni starsi, do 44 lat, przyznawali się do trudności w tym zakresie jedynie w 31%.

Wyniki sugerują, że istnieje rzeczywisty problem z płodnością wśród młodych ludzi. Specjaliści zakładają, że wynika on m.in. ze stylu życia jaki prowadzą młodzi mężczyźni, który wiąże się z przemęczeniem i stresem towarzyszącym budowaniu kariery zawodowej. Niezdrowy styl życia i szybkie tempo przeciążają organizm, jak również osłabiają kondycją fizyczną i psychiczną, która również może wpływać na płodność. Okoliczności pandemiczne obfitują w niepokój i stres, przez co nie pomagają w poprawie ogólnego dobrostanu Polaków oraz rozwiązaniu problemów z brakiem potomstwa. Badanie przeprowadzono wśród mężczyzn, jednak nie można stwierdzić, czy problemy z płodnością leżą po ich stronie, ponieważ w badaniu nie padło pytanie, które pozwoliłoby postawić taką tezę.