Taka łagodna dla oczu kolorystyka będzie sprzyjać zarówno wypoczynkowi, jak i spotkaniom towarzyskim. Pastele pasują niemal do każdej aranżacji. Meble lub ściany w tym kolorze są ponadczasowe i nigdy się nie znudzą.
Pastelowe czyli jakie? Czym są kolory pastelowe?
Po raz pierwszy pastele pojawiły się już w XVIII w. i zagościły na stałe w stylu rococo. Niezwykle delikatne, bardzo kobiece barwy coraz częściej pojawią się we współczesnej stylistyce wnętrz. Jak rozpoznać pastele? Kolory pastelowe mają dużo wspólnego z bielą. Na kole barw odnajdziemy je blisko niej. To właśnie poprzez rozjaśnianie bielą kolorów podstawowych uzyskuje się pastele – delikatne odcienie różu, błękitu, żółci i zieleni. Są niezwykle subtelne, doskonale łączą się z innymi, wyrazistymi kolorami (nawet z czernią). Kolory pastelowe bez problemu można uzyskać w warunkach domowych. Wystarczy pomieszać kolor bazowy z białą farbą. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością. Zbyt duża ilość białego spowoduje, że zamiast pasteli uzyskamy zupełnie inny kolor.
Do czego pasują pastelowe kolory?
Pastelowe odcienie najlepiej komponują się z bielą. Takie połączenie nada każdemu wnętrzu odrobinę subtelnej elegancji. Na dodatek optycznie powiększy i rozświetli pomieszczenie. Dlatego też pastelowe kolory ścian sprawdzą się na małych powierzchniach. Ciekawym rozwiązaniem, typowym dla nowoczesnych aranżacji, jest łączenie pasteli ze srebrnymi dodatkami. Całość wygląda niezwykle efektownie. Sprawdzi się w stylizacjach wnętrz typu vintage. Pasuje również do nowoczesnego stylu minimalistycznego (jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć na jego temat, wejdź tutaj). Natomiast połączenie kolorów pastelowych ze złotem pozwoli stworzyć wnętrze w stylu glamour. W przypadku pomieszczeń, w których znajdują się meble oraz elementy dekoracyjne w różnej kolorystyce, sprytnym zabiegiem będzie połączenie koloru szarego z pastelami. Takie rozwiązanie uporządkuje i złagodzi nieco całość aranżacji. Mimo tego, że pastelowe barwy można z powodzeniem łączyć z każdym kolorem, należy szczególnie uważać na odcienie czerni. Tutaj lepiej kierować się zasadą umiaru i postawić jedynie na niewielkie, czarne dodatki. Zbyt duża
Wady i zalety pastelowych kolorów we wnętrzach
Podstawową zaletą pasteli jest ich zdolność do rozświetlania wnętrz. Pastelowe ściany sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Co więcej kolory pastelowe pozytywnie oddziaływają na psychikę. Przebywanie w pokojach, w których dominują delikatne barwy dodaje energii i nastraja optymistycznie. Dzięki pastelom w prosty sposób można również zmienić charakter mebli. Nawet ciężka komoda lub masywny stół pomalowany pastelową farbą będzie wyglądał subtelnie i delikatnie. Niestety barwy pastelowe mają także swoje wady. Ściany w tym odcieniu szybko się brudzą, dlatego lepiej zainwestować w dobrej jakości farbę, odporną na zmywanie. Gdy zdecydujemy się na aranżacje z wykorzystaniem kolorystki pastelowej, najlepiej postawić na jeden kolor. Zbyt duża ilość barw tego rodzaju może sprawić, że zamiast subtelnego wnętrza, uzyskamy stylistyczny chaos.
Pastelowe kolory nadadzą każdemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Należy jednak kierować się zasadą umiaru w doborze barw, aby efekt końcowy nie rozczarował.
Artykuł partnera