Nadciśnienie – co kryje za sobą ta choroba? Czy jest groźna?

Nadciśnienie tętnicze jest przewlekłą chorobą układu krążenia charakteryzującą się okresowym lub utrzymującym się nadciśnieniem w układzie naczyniowym.

Nadciśnienie czy jest groźne
Nadciśnienie – co kryje za sobą ta choroba? Czy jest groźna?

Nadciśnienie definiuje się jako skurczowe ciśnienie krwi większe niż 140 mmHg i rozkurczowe ciśnienie krwi większe niż 90 mmHg. Krew płynąca pod zbyt dużym ciśnieniem naciska na ściany naczyń z ogromną siłą, prowadząc do uszkodzenia ścian naczyń i wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do udarów i zawałów serca. W ramach standardu można zatem wyróżnić trzy poziomy: Optymalne ciśnienie: <120/<180 mmHg; Prawidłowe ciśnienie krwi: 120-129/80-84 mmHg; Normalne wysokie ciśnienie krwi: 130-139/85-89 mmHg.

Stopnie wysokiego ciśnienia krwi

Kiedy wspomniane powyżej normy zostaną przekroczone, zaczynamy mówić o nadciśnieniu. Dlatego, jeśli skurczowe ciśnienie krwi jest większe lub równe 140 mmHg, a rozkurczowe ciśnienie krwi jest większe lub równe 90 mmHg, mówimy o nadciśnieniu. W tym przypadku można wyróżnić trzy progresywne etapy: nadciśnienie I stopnia: 140-160/90-100 mmHg; nadciśnienie II stopnia: 160-180/100-110 mmHg; Nadciśnienie stopnia III: ponad 180/110 mmHg. Oczywiście chwilowe odchylenia od normy nie oznaczają nadciśnienia, ale mogą być sygnałem, że należy bardziej o siebie zadbać. Jeśli poziomy te są regularnie przekraczane, należy udać się do kardiologa.

Rodzaje wysokiego ciśnienia krwi

W zależności od przyczyny jego wystąpienia wyróżnia się następujące rodzaje nadciśnienia tętniczego:

  • Nadciśnienie samoistne jest to choroba przewlekła, która dotyka aż 95% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym w naszym kraju. Obecnie przyczyna jej występowania nie jest do końca poznana, ale ma związek z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi, które szczegółowo opiszę w dalszej części artykułu.
  • Nadciśnienie wtórne – zwane również nadciśnieniem objawowym, dotyka około 5% populacji i jest spowodowane specyficzną patologią w organizmie. Może mieć przyczyny wewnętrzne (choroby nerek, choroby tarczycy i przytarczyc, zespół bezdechu sennego) lub egzogenne (przyjmowanie leków). Oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze – mówimy o nim i pomimo stosowania przepisanych leków leczenie nie przynosi rezultatów.

Zobacz więcej na: https://doktorstent.pl/nadcisnienie-tetnicze-czym-jest-najczestsze-przyczyny-i-objawy/

Objawy nadciśnienia — na co uważać?

Wysokie ciśnienie krwi może nie dawać żadnych objawów i nic dziwnego, że przez wielu choroba ta nazywana jest „cichym zabójcą”. Typowymi objawami choroby są zawroty głowy i tępy ból, zaczerwienienie twarzy nawet przy lekkim wysiłku fizycznym, wzmożona potliwość, trwałe zmęczenie, nerwowość i zaburzenia snu. Jeśli chodzi o choroby serca, może to być uczucie ucisku w okolicy lub przyspieszone bicie serca. Często zdarza się, że objawy nadciśnienia pojawiają się dopiero, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. W wielu przypadkach dochodzi do opisanego powyżej przełomu nadciśnieniowego. Wtedy następuje nagły wzrost ciśnienia krwi i pacjent odczuwa m.in. możliwe mrowienie i drętwienie kończyn, bóle głowy, duszności, kaszel.

Przyczyny wysokiego ciśnienia krwi

Chociaż etiologia nadciśnienia tętniczego pierwotnego nie jest do końca poznana, na jego występowanie mają wpływ: Predyspozycje genetyczne. Rzeczywiście, można zaobserwować wyraźną rodzinną predyspozycję do nadciśnienia tętniczego, jednak trudno jednoznacznie ocenić, w jakim stopniu odpowiada za to sam bagaż genetyczny, a w jakim jest to związane z dietą i wzorcami aktywności fizycznej w domu. Tutaj płynnie przechodzimy do bardzo ważnych czynników środowiskowych. Mowa tu głównie o złym odżywianiu (np. spożywanie zbyt wielu produktów tłustych i zawierających dużo soli), nadwadze lub otyłości (szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna), stosowaniu używek, nadmiernym i przewlekłym stresie, przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub steroidy. Wysokie ciśnienie krwi może również wystąpić u kobiet w okresie menopauzy lub ciąży.

Prawdziwe kompendium wiedzy o chorobie którą jest nadciśnienie: https://doktorstent.pl/category/nadcisnienie/

Artykuł partnera