Najczęstsze zaburzenia seksualne

Chociaż zaburzenia seksualne dotykają wielu z nas, to nadal mało kto chce o nich otwarcie rozmawiać. Gdzie szukać pomocy?

zaburzenia seksualne
Najczęstsze zaburzenia seksualne. Foto Dainis Graveris/Unsplash

Gdyby scharakteryzować jednym słowem czasy, w których żyjemy, należałoby powiedzieć: seks. Rewolucja seksualna spowodowała, że dziś jest on obecny w niemalże każdym aspekcie naszego życia – znajdziemy go podczas czytania prasy, robienia zakupów spożywczych czy oglądania ulubionego serialu.
Nieustannie jesteśmy bombardowani pomysłami na to, jak urozmaicić życie seksualne, by czerpać z niego jak największą przyjemność. Dlatego gdy dotykają nas zaburzenia seksualne, pojawia się problem. Jak sobie z nim poradzić?

Zaburzenia seksualne

Zaburzenia seksualne najłatwiej scharakteryzować jako stany, w których występują problemy z odczuwaniem przyjemności płynącej ze stosunku. Można je zdiagnozować, kiedy występują przez dłuższy czas – jednorazowy brak satysfakcji nie jest równoznaczny z zaburzeniem. Przyczyny zaburzeń mogą być różnorodne. Duży wpływ na nasze życie ma stan naszego zdrowia. Cukrzyca, choroba wieńcowa, palenie papierosów, a także uzależnienie od narkotyków i alkoholu negatywnie wpływają na zdolności seksualne. Przeszkody natury biologicznej nie są jedynymi przyczynami. Wiele zależy też od kultury, w której żyjemy. Różnorodne mity i stereotypy dotyczące seksu mogą wpływać na jakość naszego współżycia. Nie bez znaczenia są również przekonania religijne czy przekaz płynący z mediów. Udany seks zależy również od tego, co dzieje się z nami samymi. Problemy na podłożu psychicznym, jak nieudane dzieciństwo, nieodbyta terapia DDA, niedojrzałość uczuciowa, a także problemy rodzinne, mogą skutecznie blokować zdolność do uprawiania satysfakcjonującego seksu.

Zobacz także: Seks seniorów – erotyczne życie po sześćdziesiątce

Najczęstsze zaburzenia

Istnieje wiele zaburzeń seksualnych, jednak najczęstsze z nich to: zaburzenia erekcji, zaburzenia w odczuwaniu orgazmu, pochwica, przedwczesny wytrysk, odczuwanie bólu podczas stosunku, a także utrata ochoty na seks. Coraz większa część populacji cierpi z powodu tych problemów, jednak nadal jest to temat tabu. Można się nawet skłaniać do stwierdzenia, że istnieje kulturowy przymus udanego stosunku. Tymczasem zaburzenia same nie ustąpią.

Specjalista na ratunek

Samodzielne określenie przyczyny zaburzeń może prowadzić do wielu błędnych wniosków. Większą korzyść dla naszego zdrowia przyniesie znalezienie dobrego seksuologa, który rozpozna zaburzenie oraz jego podłoże, a także zaleci nam sposób leczenia – terapię indywidualną lub terapię par. Zaburzenia na tle seksualnym wymagają długoterminowych terapii ze względu na złożone przyczyny występowania, dlatego nieoceniona jest pomoc specjalisty.