Najlepsze perełki architektury 2017 roku!

Zakończyło się głosowanie internautów plebiscytu Polska Architektura XXL. Internauci wybrali faworytów, spośród 100 obiektów, w trzech kategoriach. Budynki, które zostały uznane za najlepsze, z pewnością zainspirują niejednego projektanta wnętrz.

Najlepsze perełki architektury 2017 roku!

Zgłoszenia do konkursu zbierane były do 20 stycznia 2018 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 lutego 2018 i trwało do 28 lutego 2018 roku. Oto zwycięzcy:

  • W kategorii obiekty publiczne wygrała Restauracja Genesis w Warszawie.

Budynek Genesis stanął na Placu Europejskim, dość nowej przestrzeni publicznej w Warszawie, zlokalizowanej u stóp biurowca Warsaw Spire. Jest jednym z pierwszych projektów w Warszawie, przy którym w tak dużym stopniu korzystano z modelowania i wydruków 3D. Dzięki pomocy komputerów można było opracować formę futurystycznego i organicznego pawilonu restauracyjnego.

  • W kategorii obiekty prywatne wygrała Leśna Willa w Izabelinie koło Warszawy.
Najlepsze perełki architektury 2017 roku!

Projekt zamówił polski naukowiec, który pracując w USA mieszkał w bardzo wyjątkowym domu – w willi Waltera Gale’a w Oak Park na przedmieściach Chicago. Dom powstał w 1893 roku według projektu samego Franka Lloyda Wrighta. Obiekt ma dwa oblicza. Od strony drogi przechodzień zobaczy tylko prostą, masywną ścianę, przebitą nielicznymi otworami.

Ta nietypowa fasada stanowi osłonę właściwej części domu, składającej się z dwóch skrzydeł i otwartej na ogród. Prywatna część rezydencji z trzech stron otacza wewnętrzny dziedziniec, będący niejako przedłużeniem wnętrza. Dzięki niemu mieszkańcy mogą czuć stały kontakt z pięknym, leśnym otoczeniem.

  • Rakietka Domek Kredka w Wadowicach.
Najlepsze perełki architektury 2017 roku!

Rakietka Domek Kredka – to budowla, wzniesiona dla Karola. Siedmioletni wówczas chłopiec zwierzył się jakiś czas temu swojemu tacie, że marzy mu się domek w kształcie rakiety i kredki. Akurat tak się złożyło, że tata Karola jest architektem, pragnienie syna postanowił więc zrealizować.

  • W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyło Biuro Xsolve utworzone w dawnej gliwickiej szkole.
Najlepsze perełki architektury 2017 roku!

Biuro poprzez sposób aranżacji  miało pobudzać użytkowników do kreatywnej pracy, mającej realny wpływ na rozwój firmy. Powinno także umożliwić chwilę odpoczynku i relaksu podczas wielu godzin poświęconych na realizowane projekty firmy.

Na bazie tych założeń i potrzeb stworzono przestrzeń o powierzchni ponad 1000 m2 , odpowiednią dla osób z niej korzystających. W tzw. Aglie Office znajdują się: dwie duże sale konferencyjne, mniejsze sale spotkań tzw: meeting rooms, oddzielone od pozostałej przestrzeni szklanymi ściankami, zapewniającymi transparentność.

  • W kategorii wnętrza prywatne zwyciężył z kolei Ekodom nad jeziorem.
Najlepsze perełki architektury 2017 roku!

Elegancka przestrzeń utrzymana jest w kolorach bieli, grafitu i jasnego surowego drewna. Na podłogach położono drewniany parkiet, dzięki czemu wnętrza nabrały ciepłego charakteru.

  • W kategorii przestrzeń publiczna wygrał Plac na Glanc.
Najlepsze perełki architektury 2017 roku!

Podwórko przy ul. Powstańców 4 stanowiło duże wyzwanie przede wszystkim ze względu na stopień zaniedbania oraz zupełny brak roślin czy trawników.

Projektowana przestrzeń płynnie łączy strefy relaksu, zabawy, zieleni oraz funkcje użytkowe (składowanie odpadów, komunikacja, gromadzenie deszczówki).

  • W kategorii ogrody prywatne wygrał Bonsai w ogrodzie trawiastym.

Ogród ten to połączenie miłości do minimalizmu, traw ozdobnych oraz bieli. Wyróżniającym się dodatkiem w części frontowej jest Juniperus horizontalis w formie Bonsai.