Najnowsze badania potwierdzają – psy z nadwagą mogą żyć nawet 2,5 roku krócej.

Badania, którymi objęto ponad 50 000 psów należących do 12 ras, wskazują na związek pomiędzy masą ciała zwierzęcia a oczekiwaną długością jego życia. Wyniki badania wyraźnie wskazują na potrzebę utrzymywania zdrowej masy ciała u zwierząt przez całe ich życie.

Najnowsze badania potwierdzają – psy z nadwagą mogą żyć nawet 2,5 roku krócej. Foto. pixabay.com

Warszawa, 14 stycznia 2018 r. – Najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Liverpoolu oraz naukowców z należącego do segmentu Mars Petcare Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM wskazują na wyższe prawdopodobieństwo krótszego życia u psów z nadwagą. Wyniki pokazały, że psy z nadwagą żyły do 2,5 roku krócej w porównaniu do tych o prawidłowej masie ciała. Badania prowadzono metodą retrospektywną przez ponad 20 lat, a ich podsumowanie opublikowano w czasopiśmie weterynaryjnym Journal of Veterinary Internal Medicine.
Wieloletnie obserwacje, w których wykorzystano dane przekazane przez sieć szpitali dla zwierząt Banfield Pet Hospital, objęły ponad 50 000 psów należących do 12 najpopularniejszych ras. W przypadku wszystkich ras stwierdzono związek pomiędzy nadwagą a skróceniem długości życia, przy czym okres, o który skraca się życie zwierzęcia, wahał się od pięciu miesięcy w przypadku osobników męskich rasy owczarek niemiecki, do dwóch i pół roku w przypadku osobników męskich rasy Yorkshire terrier.

39% polskich psów z nadmierną masą ciała

Szacuje się, że w ponad jednej czwartej gospodarstw domowych (26%) w Wielkiej Brytanii i w niemalże połowie w Stanach Zjednoczonych (47,6%) znajduje się pies. W Polsce, według badań statystycznych, psy zamieszkują 36,5 % gospodarstw domowych 5 . W świetle tych danych wyniki badań Uniwersytetu w Liverpoolu i Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM nabierają szczególnego znaczenia. Psy są członkami znaczącej liczby rodzin, a ich opiekunowie mogą nie zdawać sobie sprawy, jak poważne konsekwencje zdrowotne niosą ze sobą dodatkowe kilogramy.
Zjawisko otyłości u zwierząt domowych stale nasila się, a dane szacunkowe pokazują, że jeden na trzy psy i koty w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę 6 . Z przeprowadzonych w Polsce badań wynika, że prawie połowa kotów (47%) ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, z czego 33% cierpi na nadwagę, a 14% to zwierzęta otyłe. Z kolei w populacji psów u 39% osobników notuje się problem nadmiernej masy ciała, przy czym co trzeci pies ma nadwagę (masa ciała jest od 15 do 30% wyższa od optymalnej), a co dziesiąty jest otyły (masa ciała jest wyższa o co najmniej 30% od optymalnej).

Przez żołądek do serca?

Mimo że w trakcie badań nie analizowano przyczyn zwiększenia masy ciała, to uważa się, że do otyłości u zwierząt przyczyniają się niepoprawne nawyki żywieniowe. Według najnowszej ankiety Better Cities For Pets 7 , ponad połowa (54%) opiekunów psów i kotów zawsze albo często daje swojemu zwierzęciu coś do jedzenia, ilekroć zwierzę o to prosi, a niemalże jedna czwarta (22%) czasami przekarmia swoje zwierzę, aby w ten sposób je uszczęśliwić.
Współautor badań oraz profesor medycyny weterynaryjnej małych zwierząt na Uniwersytecie w Liverpoolu Alex German zauważył: „Opiekunowie często nie mają świadomości, że ich pies ma nadwagę, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wiążących się z nią konsekwencji zdrowotnych. Mogą nie wiedzieć, że zbyt duża masa ciała ich ukochanego zwierzęcia przekłada się na zwiększone ryzyko wystąpienia innych dolegliwości takich jak np.: choroby stawów, problemy z oddychaniem oraz pewne rodzaje nowotworów, a także na gorszą jakość życia. Owe problemy w obszarze zdrowia i dobrego samopoczucia mogą znacząco wpłynąć na długość życia zwierzęcia”.

Kluczowe prawidłowe żywienie

Najnowsze badania potwierdzają – psy z nadwagą mogą żyć nawet 2,5 roku krócej. Foto. pixabay.com

„Dla wielu opiekunów dawanie jedzenia, a w szczególności smakowitych resztek i kąsków ze stołu, jest sposobem na okazanie zwierzęciu uczuć. Zwracanie uwagi na to, co podaje się swojemu psu do jedzenia, może w dużej mierze przyczynić się do utrzymania zwierzęcia w dobrej kondycji, a nam pozwoli cieszyć się jego towarzystwem przez wiele lat” – dodaje prof. Alex German. Niepokoi fakt, że wedle szacunków zaledwie jeden na pięciu opiekunów psów mierzy, ile jedzenia podaje swojemu zwierzęciu, a czterech na pięciu (87%) zawsze lub często po prostu szacuje ilość serwowanego pokarmu, jakiej – ich zdaniem – zwierzę potrzebuje podczas każdego posiłku.
Taki sposób karmienia może w znacznej mierze przyczyniać się do powstawania problemów związanych z nadmierną masą ciała. W świetle wyników omawianych badań szczególnie ważne staje się edukowanie i podnoszenie świadomości wśród opiekunów, jak prawidłowo i odpowiedzialnie karmić zwierzęta, aby przez długie lata cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją.

O utrzymaniu zdrowej masy ciała

Zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć, sprawdza się także, gdy chodzi o utrzymywanie zdrowej masy ciała u zwierząt. W profilaktyce otyłości ważne jest, aby problem dostrzec odpowiednio wcześnie. Oto kilka prostych działań, które możesz podjąć, aby mieć pewność, że Twój pies ma prawidłową masę ciała: 1) porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat idealnej masy ciała Twojego psa – lekarz doradzi Ci, ile jedzenia należy podawać zwierzęciu na każdym etapie życia – od szczenięcia po seniora, 2) zadbaj o to, aby zwierzę miało wystarczająco dużo ruchu – zależnie od swojego rozmiaru i rasy, 3) nie podawaj zwierzęciu resztek ze stołu – nie wszystkie artykuły żywnościowe przeznaczone dla ludzi są bezpieczne dla zwierząt, a spożycie niektórych z nich może nawet zakończyć się śmiercią psa oraz 4) regularnie waż swojego psa – nawet niewielkie przybranie na wadze może mieć duży wpływ na jego zdrowie.