Naturalne hydrolaty – alternatywa dla tradycyjnych toników

Hydrolaty do twarzy na bazie naturalnych składników to coraz popularniejsza opcja zamiast zwykłych toników, często mogących zatykać pory. Co warto o nich wiedzieć?

Hydrolaty, czyli inaczej wody kwiatowe lub roślinne, nawilżają, łagodzą i odżywiają skórę twarzy. To inaczej woda, która zostaje po produkcji olejków zapachowych. Są kojące zwłaszcza dla suchej i zmęczonej skóry. Mogą zastąpić tradycyjny tonik, a także można je łączyć z olejkami czy serum. W naturalnych hydrolatach nie ma sztucznych konserwantów, dlatego ich termin ważności jest krótki. Można je stosować w formie toniku i nanieść na płatek kosmetyczny albo jako odświeżającą mgiełkę do twarzy.

Woda różana

Woda różana powstaje z płatków róży damasceńskiej, zwanej najcenniejszym kwiatem świata, w procesie wytwarzania olejku różanego (destylacji płatków parą wodną). Nie tylko oczyszcza i tonizuje, ale również łagodzi podrażnienia, dlatego polecana jest do cery wrażliwej i trądzikowej. Jest bezpieczna i może być stosowana bez rozcieńczania. Jest bogatym źródłem bioflawonoidów, dzięki którym posiada właściwości antyoksydacyjne.  Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i kojąco, dzięki beta-karotenowi. Zawartość witamin z grupy B sprawia, że woda różana minimalizuje napięcie i rogowacenie skóry, natomiast witaminy C i E odpowiadają za nawilżenie skóry, spowolnienie procesu powstawania zmarszczek, jak i za wzmocnienie naczynek. W wodzie różanej znajdują się lotne olejki eteryczne – zapach ten ma właściwości aromaterapeutyczne, dzięki czemu poprawia
samopoczucie, pomaga zrelaksować się i odprężyć. Hydrolat z wody różanej regeneruje, koi, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, odżywia i nawilża, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, a także zwiększa elastyczność skóry i przywraca jej naturalny blask.

Woda z szałwii i aloesu

Zarówno szałwia, jak i aloes, są bogatymi źródłami antyoksydantów, które chronią przed negatywnym działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie – zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Obie rośliny wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Delikatną wodę z liści szałwii zaleca się po wieczornym zmyciu makijażu – aby odświeżyć skórę i przygotować ją do nałożenia kremu lub oleju (wówczas zawarte w nich substancje lepiej się wchłoną). Hydrolat z liści szałwii lekarskiej charakteryzuje się pH podobnym do skóry, dzięki czemu przywraca naturalną równowagę. Poza tym reguluje wydzielanie sebum i delikatnie zwęża pory. Do najważniejszych składników szałwii lekarskiej zaliczamy:
– garbniki, które działają antyseptycznie i ściągająco,
– fenolokwasy – zwalczają wolne rodniki, a także złuszczają i rozjaśniają cerę,
– flawonoidy – wykazujące działanie przeciwzapalne, detoksykujące i przeciwutleniające,
– saponiny, które ułatwiają wchłanianie pozostałych składników czynnych.
Do oczyszczania i regeneracji naszej cery zalecana jest również woda, którą wytwarza się z liści aloesu zwyczajnego. Jest ona znana z właściwości nawilżających, łagodzenia podrażnień i poparzeń słonecznych, a także z przyspieszania gojenia ran. Poza tym wzmacnia strukturę skóry, gdyż stymuluje syntezę kolagenu.

Woda z bergamotki i szałwii

Citrus Bergamia, czyli pomarańcza bergamota to niskie, wiecznie zielone drzewo, którego liście przypominają cytrynę. Z pewnością każdy kojarzy specyficzny aromat herbaty Earl Grey – tak właśnie pachnie bergamota, którą aromatyzuje się liście herbaty. Jednak w przeciwieństwie do cytryny, która kwitnie kilka razy w ciągu roku, bergamota kwitnie tylko raz w roku. Bergamotę zwykle uprawia się dla olejku, który pozyskuje się ze skórki niedojrzałych owoców i liści. Jest ona jednak wykorzystywana także do wytwarzania wody, która jest naturalnym hydrolatem. Woda, która powstaje na bazie Citrus Bergamia oczyszcza, regeneruje i koi skórę, a także działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Zalecana jest do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Stosuje się ją w przypadku stanów zapalnych skóry, egzemy czy opryszczki, jak i również zwalcza bakterie, które powodują brzydki zapach skóry. Hydrolat z szałwii przeznaczony jest do cery:
– podrażnionej, ze względu na właściwości łagodzące i przeciwzapalne,
– suchej i popękanej, gdyż zwiększa stopień jej nawilżenia,
– trądzikowej (działanie antybakteryjne i odkażające),
– normalnej i dojrzałej, gdyż zawiera antyutleniacze oraz związki, które regenerują i wyrównują pH.