Karaiby są jednym z wymarzonych kierunków obieranych przez Polaków na wakacje. Nic dziwnego, czekają tam na nas niebiańskie plaże, pewna pogoda i ogrom atrakcji. Dlaczego warto wybrać się na wczasy na Karaibach? Co mają do zaoferowania takie karaibskie państwa jak Kuba, Dominikana czy Jamajka?
Karaiby są tak różnorodne jak ludzie je zamieszkujący. Dzięki wielu atrakcjom, jeden urlop może nie wystarczyć, aby poznać dokładnie tę rajską krainę. W zależności od wybranego kierunku możemy liczyć na typowe lokalne potrawy (jak jamajskie „ackee and saltfish”, czyli owoc Jamajki przyrządzany z rybą i warzywami), malownicze plaże, bajeczne wysokie palmy, lasy deszczowe czy nawet swobodę i życiowy luz w rytmie kubańskiej muzyki. Ta rozmaitość sprawia, że w 2014 roku padł rekord liczby turystów – Karaiby odwiedziło aż 26,3 mln osób i był to piąty rok z rzędu, kiedy odnotowano wzrost liczby gości na wyspach. Zgodnie z danymi serwisu wakacje.pl w 2021 roku największym zainteresowaniem wśród Polaków, jako rejony wakacyjne, cieszyły się właśnie Karaiby, ponadto Zanzibar i Malediwy. Mało tego, portal turystyka.wp.pl podaje, że przez całe lato 2021 Polacy aż cztery razy w tygodniu wylatywali na Karaiby i to tylko z jednym biurem podróży.
Dlaczego tak chętnie obieramy ten kierunek? Za wakacjami na Karaibach przemawia ich dostępność – biura podróży oferują karaibskie wczasy z opcją bezpośredniego przelotu. Opcję all inclusive możemy mieć już za 4700 zł (11 noclegów za 1 osobę) w Meksyku lub za 4900 zł (10 noclegów za 1 osobę) na Dominikanie w hotelu pięciogwiazdkowym (dane z: https://www.tui.pl/karaiby).
Karaiby – krótka historia odkrycia
Karaiby zostały odkryte przez Kolumba w 1492 roku. Skąd wzięła się nazwa? Przyjmuje się, że kiedy Krzysztof Kolumb i jego ludzie badali ten obszar podczas swojej drugiej podróży, natknęli się na tubylcze plemię, które im się sprzeciwiło. Członków plemienia badacze uznali za agresywnych, a także fałszywie oskarżyli o bycie kanibalami. Kolumb nazwał to rodzime plemię „Carib”. Z biegiem lat nazwa regionu ewoluowała na Karaiby. Co ciekawe, kiedy Krzysztof Kolumb po raz pierwszy przybył na Karaiby, myślał, że dotarł do Indii i tak nazwał pierwszych mieszkańców, których spotkał – Indianami. Dopiero podczas swojej trzeciej podróży do tego regionu zdał sobie sprawę, że nie jest w pobliżu Azji.
Dodajmy, że pierwsi mieszkańcy regionu Karaibów pochodzili z kontynentu południowoamerykańskiego. Pojawili się ponad 7000 lat temu i byli członkami plemion Majów, Taino i Kalinago, którzy osiedlili się na różnych wyspach w całym regionie Karaibów. Kiedy Europejczycy zaczęli kolonizować region Karaibów, rdzenna ludność została zdziesiątkowana przez choroby i wojny.
Cztery oblicza Karaibów – Kuba, Dominikana, Jamajka i Aruba
W całym regionie Karaibów występuje zróżnicowana topografia, w tym rafy koralowe, góry, lasy tropikalne, nisko położone plantacje, doliny, wodospady i wulkany. Wyspy Karaibskie łącznie liczą ponad 7 000 wysp i wysepek, obejmujących obszar 255 tys. km kw. z liczbą ludności przekraczającą 40 mln osób. Nie każda wyspa jest jednak zamieszkana na stałe. W zasadzie tylko 2 proc. regionu Karaibów jest zamieszkała. Kiedy mówi się o Karaibach, zwłaszcza w kontekście wakacji, ma się na myśli 32 kraje. Najpopularniejsze z nich, mocno kojarzące się z Karaibami to: Kuba, Dominikana, Aruba i Jamajka. Każdy z tych regionów oferuje turystom niesamowite atrakcje oraz klimat, którego nie sposób znaleźć w Europie.
Tak na przykład Aruba nazywana jest rajem na Karaibach i szczęśliwą wyspą. „Wszystko wygląda tam jak wyjęte wprost z tropikalnej bajki. To sprawia, że turyści często decydują się, żeby wziąć tam ślub – malownicze krajobrazy działają na wyobraźnię i stanowią perfekcyjne tło dla zakochanych par. Na Arubie nikt nie może się nudzić – na każdym kroku coś przyciąga wzrok i zachęca turystów do zwiedzania” – czytamy w przewodniku turystycznym Biura Podróży TUI na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/aruba.
A co z innymi lokalizacjami? Kuby nie trzeba specjalnie przedstawiać. Znana głównie z cygar, salsy tańczonej na ulicach Hawany oraz drinków z rumem. Jest to największa wyspa karaibska, na której dominują piaszczyste plaże i krystaliczne zatoki. Mówi się, że karaibska Kuba jest jednocześnie rajska i piekielna – to sprawia, że ma klimat, którego nie sposób znaleźć gdzie indziej. Kubańskie rytmy oraz atmosfera swobody i szczęścia pobudzi każdego.
Innymi kierunkami obieranymi na wczasy na Karaibach są Jamajka i Dominikana. Co dla niektórych może być zaskakujące, oba te miejsca słyną z doskonałych pól golfowych. Jamajka ma aż 12 pól golfowych. Natomiast to właśnie w Dominikanie są jedne z najpiękniejszych pól golfowych na świecie, zaprojektowane przez wybitnych specjalistów tej dziedziny.
Co istotne, Karaiby szczycą się niezapomnianą ofertą nurkowania. Szczególnie do tego celu polecane są miejsca zlokalizowane w pobliżu łańcuchów wysp Wielkich i Małych Antyli, gdzie znajdziemy kilkaset wysp i zatoczek z bardzo bogatym życiem morskim.
Kiedy jechać na Karaiby?
Najlepszym czasem na podróż na Karaiby jest okres od listopada do maja, ponieważ od czerwca do października trwa tam pora deszczowa i huraganowa. Szczyt sezonu wakacyjnego na Karaibach zaczyna się w połowie grudnia i kończy w połowie kwietnia. Temperatura na Karaibach przez cały rok utrzymuje się okolicach 25-30 stopni Celsjusza, a otaczająca wyspy woda jest nieustannie ciepła. Jeśli chodzi o deszcze, te padają cały czas, z tym że można przyrównać je do angielskiego „shower”, czyli krótkich intensywnych opadów, trwających nie dłużej niż 15 minut, po których zawsze wychodzi słońce. Dlatego też w przewodnikach możemy przeczytać, że wakacje na Karaibach można planować także w sezonie deszczowym, ponieważ wygląda on zupełnie inaczej niż np. jesień w Polsce.
Wskazówką co do wyboru najdogodniejszego terminu na wakacje na Karaibach może okres odbywającego się tam karnawału, przy czym należy wiedzieć, że jest on obchodzony na wyspach w różnym czasie. Najbardziej polecanym jest karnawał na Trynidadzie, odbywający się w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową.
Wakacje na Karaibach warto wykupić w ofercie last minute, która pojawia się na koniec sezonu wakacyjnego. Wyprzedaż zaczyna się z początkiem września – wtedy to biura podróży kuszą rabatami. Wakacje last minute to doskonała okazja, aby zaplanować wycieczkę na Karaiby bez ryzyka natknięcia się na tłumy i to w korzystniejszej cenie. Zwłaszcza, że ceny potrafią być nawet o 50 proc. niższe!
Bezpieczne podróżowanie na Karaiby w czasie COVID-19
Przez koronawirusa branża turystyczna ucierpiała, ale jesteśmy w momencie jej ponownego rozkwitu. Dzięki specjalnie wdrożonym procedurom podróżowanie jest bezpieczne, a na Karaiby możemy udać się bezpośrednio z biurem podróży, które dodatkowo zadba o nasze bezpieczeństwo.
Zanim jednak wyruszymy na wakacje na Karaibach (lub jakiekolwiek inne za granicę), warto upewnić się, jakie warunki obowiązują w danym kraju jeśli chodzi o „wpuszczanie” turystów. Pomocne mogą być informacje publikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Europejskie Centrum Kontroli Chorób oraz lokalne ambasady. Co ważne, polskie biura podróży również udostępniają takie informacje, bazując na międzynarodowych wytycznych i rzetelnych źródłach. Zaletą skorzystania z wiedzy i oferty renomowanego biura podróży jest to, że jako turyści błyskawicznie otrzymujemy konkretne wytyczne dla danego kierunku wakacyjnego i warunki podróży, które są różne w zależności od kraju i sposobu podróżowania.
Dla większej ochrony możemy zdecydować się na zakup ubezpieczenia turystycznego wraz z ubezpieczeniem kosztów rezygnacji na wypadek rezygnacji spowodowanej zachorowaniem wywołanym przez COVID-19. Przykładowo Biuro Podróży TUI stosuje rozszerzone międzynarodowe standardy bezpieczeństwa, które pomagają przygotować się do wyjazdu i usprawnić procedury po lądowaniu. Niezależnie od kierunku wczasów, czy są to wakacje na Karaibach, czy na Sycylii, biuro pomaga w przygotowaniach niezbędnej dokumentacji do podróży, w tym karty lokalizacji oraz deklarację dla celów ochrony zdrowia publicznego w związku z COVID-19. Niezbędne dokumenty można pobrać ze strony biura podróży TUI: www. tui. pl/ubezpieczenia-turystyczne?pm_source=SGpm_name=2_Ubezpieczenie-allianz_Bezpieczne-podrozowanie