(Nie)zwykłe szare mydło

Z czym kojarzy nam się szare mydło? Duża, pożółkła, pozbawiona zapachu kostka, która jest zupełnym przeciwieństwem kolorowych, słodko pachnących mydełek. Pomimo braku walorów estetycznych, może zdziałać dla nas dużo dobrego.

(Nie)zwykłe szare mydło

Obecnie szare mydło wraca do łask i przeżywa swego rodzaju renesans. Dlaczego zatem to właśnie je powinniśmy wybierać, zamiast któregoś z pięknie pachnących płynów, kolorowych mydełek czy subtelnych pianek do mycia? Ich producenci zapewniają wiele niesamowitych właściwości, które mają skutecznie działać na naszą skórę. W rzeczywistości powodują uczulenia i sprawiają, że jest ona przesuszona. To wszystko za sprawą barwników, konserwantów i innych „ulepszaczy” znajdujących się w składzie tych środków. Szare mydło jest zatem nietypową perełką, która ma wiele zastosowań, nie tylko myjących i pielęgnujących.

Czym jest szare mydło?

Jest to mieszanina soli potasowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu i innych. Nie zawiera sztucznych barwników oraz substancji zapachowych. Sole potasowe powodują, że mydło jest miękkie, ma mazistą konsystencję i łatwo łączy się z wodą tworząc z nią pielęgnującą emulsję.

Zastosowania szarego mydła

  • Szerokie działanie antybakteryjne. Sprawdza się dla osób, mających problemy z trądzikiem i cerę skłonną do przetłuszczania się.
  • Idealne do mycia włosów. Jego zaletą jest to, że otwiera łuski włosowe, dzięki czemu wszelkiego rodzaju maseczki i odżywki lepiej wnikają w skórę głowy. Sprzyja także szybszemu wzrostowi włosów.
  • Właściwości hipoalergiczne. Oprócz twarzy, można umyć też mydłem całe ciało. Warto jednak później nawilżyć skórę, ponieważ wysusza ono skórę.
  • Wywabianie plam. Wystarczy namoczyć zaplamione miejsce szarym mydłem, a plama skutecznie zniknie.
  • Leczenie ran. Moczenie ran w roztworze z szarego mydła przyspieszy proces ich gojenia. Polecany głównie osobom z atopowych zapaleniem skóry.
  • Zwalczanie ogrodowych pasożytów. Systematyczne opryskiwanie roślin roztworem z szarego mydła i wody w stosunku 1:5 spowoduje, że mszyce, wełniaki i plamy po tarcznikach znikną z roślin.

Szare mydło powinno znaleźć się w każdym domu ze względu na swoje właściwości i szerokie spectrum zastosowań. Jest niedrogie i ogólnodostępne, można je kupić w każdej drogerii czy supermarkecie już za niecałe 2 zł.