No Women No Art – TEATR poleca: POZIOMAPIONOWA

no women no artA gdybyś ty chciał popełnić samobójstwo, to jak byś to zrobił? Sylvia Plath „Szklany klosz”„PoziomaPionowa” jest niezależnym projektem, którego inicjatorką jest Justyna Tomczak-Boczko. Do współpracy zaprosiła Beto Ruiza, reżysera, aktora i tancerza z Meksyku, z którym zrealizowała spektakl „Ubu Rey” w 2005 w Guadalajarze, oraz Fränza Hausemera, luksemburskiego muzyka, autora kompozycji do filmu „Butterflies”, nagrodzonego na Festiwalu w Wenecji za najlepszy film krótkometrażowy.

Premiera: 17 czerwca 2009 godz. 19:00 Miejsce: Teatr Ósmego Dnia

Reżyseria i aktorzy: Beto Ruiz i Justyna Tomczak-Boczko
Muzyka: Franz Hausemer „Frambo”
Scenografia: Laboratorium
Konsultacja reżyserska: Przemo Prasnowski
Konsultacja choreograficzna: Paulina Wycichowska
Kostiumy: Anna Sikorska
Foto: Kuba Jurga

Arbitralnie nadała tak stworzonej grupie jednoliterową nazwę: „Y”, w języku angielskim czytaną jak „why?”, w polskim kojarzoną z niewiadomą, a w hiszpańskim równoznaczną z łącznikiem „i”. Bo teatru nie da się robić w pojedynkę.
Spektakl, powstały dzięki tej współpracy, oparty jest na motywach powieści„Szklany klosz” wybitnej amerykańskiej poetki Sylvii Plath” i chce dotknąć tabu chorób umysłowych i prób samobójczych. Bohaterka żyje we własnej rzeczywistości, jej percepcja jest inna, jej mózg każdego dnia dodaje nową nić do pajęczyny, która ją oplata tak mocno, iż nie widzi ona innego wyjścia jak tylko samobójstwo.

Projekt cieszy się poparciem Ministerstwa Kultury Stanu Jalisco (Meksyk), Uniwersytetu Miasta Guadalajara (Meksyk), oraz Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu.

Prezentacja spektaklu będzie miała miejsce w dniach 17 (premiera) i 18 czerwca 2009 roku na deskach Teatru Ósmego Dnia. Kolejne prezentacje zaplanowane są na październik tego samego roku w Teatro Experimental w Guadalajarze, Meksyk.

Oficjalni patroni projektu: Ministerstwo Kultury Stanu Jalisco (Meksyk), Universidad de Guadalajara (Meksyk), Teatr Ósmego Dnia
Partnerzy: No Women No Art, Klubokawiarnia Meskal, Centrum Jezyków Obcych Kontakt, Company of Theatre „Jucam” (Luksemburg), Babiląd

 

Monday, 15 June 2009