Targi staroci, czyli gdzie się wybrać w poszukiwaniu przedmiotów „z duszą”?

Człowiek otacza się ogromną ilością przedmiotów, ale nie zawsze są one całkowicie zwyczajnie. Z częścią z nich jest bardzo silnie związany emocjonalnie i właśnie to czyni je wyjątkowymi.

Targi staroci, czyli gdzie się wybrać w poszukiwaniu przedmiotów „z duszą”. Foto Anita Bożek

Dzisiaj, kiedy po etapie mody na nowoczesność pozbyliśmy się większości staroci, wraca na nie moda. Zarówno, jeśli chodzi o ubrania i wystrój wnętrz jak i w przypadku zainteresowań i sposobów spędzania czasu. W świecie braku różnorodności ludzie odczuwają coraz większą chęć bycia oryginalnymi. Chcą znaleźć coś wyjątkowego, co będzie należało tylko do nich, czego nie ma nikt inny. Ten trend sprzyja rozwojowi miejsc, takich jak antykwariaty lub pchle targi, specjalizujących się w sprzedaży tego rodzaju produktów. To właśnie one są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów, antykwariuszy lub zwykłych miłośników przedmiotów „z duszą”.
Gdzie ich szukać w Warszawie? Oto kilka najpopularniejszych i najciekawszych miejsc.

Giełda staroci na Kole

Targi staroci, czyli gdzie się wybrać w poszukiwaniu przedmiotów „z duszą”. Foto Anita Bożek

Adres: ul. Ciołka 35
Jest to najpopularniejszy kierunek wypraw warszawskich szperaczy. Działa w soboty i niedziele w godzinach 6-15. Najlepiej jest zjawić się około godziny 9, jednak jeśli zależy nam na zakupieniu prawdziwie wyjątkowych okazów trzeba być wcześniej, w przeciwnym razie możemy wyjść z niczym.
Giełda na Kole jest znana nie tylko Warszawiakom, ale także mieszkańcom innych miast. Jest to mała enklawa historii w środku wielkiego, zanurzonego w nowoczesności miasta. Nic dziwnego, że przyciąga tak wielu ludzi. Zjeżdżają tam antykwariusze z innych miast, jest to także miejsce atrakcyjne dla turystów z zagranicy.
Na Kole można znaleźć wszystko: od używanych ubrań przez obrazy, płyty winylowe i bibeloty, aż po meble przeróżnej wielkości i drogie antyki. Nie zawsze są to przedmioty warte uwagi, jednak da się wśród nich odnaleźć prawdziwe perełki. Trzeba jednak uważać, ponieważ nie każda okazja w rzeczywistości nią jest, a czasem, jak to na bazarze, trzeba się trochę potargować, aby otrzymać korzystną cenę. Zobaczyliście wspaniałą kurtkę na zdjęciach babci i szukacie podobnej? Możecie wybrać się po nią na Koło. Urządzacie mieszkanie i marzy wam się lampa rodem z lat 80.? Powinniście udać się na Wolę. Chcecie odwiedzić miejsce z niepowtarzalną atmosferą i po prostu trochę się powałęsać? Zdecydowanie powinniście wybrać właśnie na ten targ staroci. Zawsze można tam porozmawiać, a sprzedający są mili i uśmiechnięci. Może przy okazji niedzielnej przechadzki odnajdziecie ten jeden wyjątkowy przedmiot, który wróci z Wami do domu.

Bazar Olimpia

Targi staroci, czyli gdzie się wybrać w poszukiwaniu przedmiotów „z duszą”. Foto Anita Bożek

Adres: ul. Górczewska 56/60
Na kolejny z wolskich bazarów możemy wybrać się w niedzielę, najlepiej od rana do około południa. W deszczowe dni lepiej unikać tego miejsca lub zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, ze względu na wszechobecne błoto i ogromne kałuże. Sprzedawcy wystawiają swoje towary na stolikach, foliach lub bezpośrednio na ziemi, co niestety nie wygląda estetycznie.
Jest to miejsce dość popularne wśród kupujących, więc warto o nim wspomnieć, jednak aby pośród morza bezwartościowych przedmiotów znaleźć coś ciekawego trzeba się porządnie namęczyć. Dodatkowo trzeba kupować ostrożnie, by nie dać się naciągnąć, ponieważ ceny bywają niekiedy zawyżone.

Antykwariat Grochowski

Targi staroci, czyli gdzie się wybrać w poszukiwaniu przedmiotów „z duszą”. Foto Anita Bożek

Adres: ul. Kickiego 12
Antykwariat działa na warszawskiej Pradze od 2004 roku, jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19, a w soboty 9-15. Jest to miejsce skierowane głównie do miłośników książek, ponieważ to właśnie na nich skupia się sprzedaż. Poza starymi czasopismami możemy znaleźć winyle, płyty CD i stare kasety. Dodatkowo antykwariat ma w swojej ofercie przeróżne drobne starocie, interesujące pocztówki oraz obrazy. Ceny są różne, wahają się od kilku złotych za książkę do kilkudziesięciu za obrazy lub stare i unikatowe czasopisma. Z częścią oferowanych towarów można się zapoznać na stronie internetowej antykwariatu. Odwiedzający chwalą nie tylko ogromny wybór, ale także niesamowitą atmosferę, która panuje w tym miejscu. Antykwariat Grochowski jest świeżo po remoncie, więc kiedy już zostaną rozpakowane ostatnie pudła, koniecznie musicie się tam wybrać.

Stare na Nowo

Targi staroci, czyli gdzie się wybrać w poszukiwaniu przedmiotów „z duszą”. Foto Anita Bożek

Adres: ul. Kulczyńskiego 2 i Marywilska 44
Jest to zlokalizowany na Ursynowie i Białołęce pchli targ pod dachem. Pomysł przyszedł do Polski ze Skandynawii, swój początek miał na warszawskim Ursynowie i rozwija się o kolejne punkty. Sprzedający mogą wypożyczyć mały lub duży regał na minimum tydzień, aby wystawić swoje przedmioty na sprzedaż. Otrzymują i naklejają metki na towar, a samą sprzedażą zajmuje się obsługa sklepu. W ofercie znajdują się rzeczy używane, dlatego nie jest możliwy ich zwrot. Są to głównie naczynia, drobne bibeloty, ubrania, a także stare sprzęty. Dodatkowo sklep co jakiś czas organizuje specjalne aukcje.
Jest to miejsce stanowiące alternatywę dla klasycznych pchlich targów w deszczowe dni, co prawda ma mniejszy asortyment, ale warto je odwiedzić choćby ze względu na ciekawą inicjatywę.

Anita Bożek