5 najczęstszych błędów w aranżacji wnętrz

Urządzanie i dekorowanie pomieszczeń naszego domu czy mieszkania zależy tak, prawdę mówiąc, od nas samych. Każdy z nas ma inny gust i inne upodobania. Od tego zależeć będzie estetyka naszych pomieszczeń oraz ich wygląd.

5 najczęstszych błędów w aranżacji wnętrz

Zdarza się bardzo często, że nie zawsze potrafimy sobie poradzić z wyznaczeniem tzw. stref w naszych pomieszczeniach oraz z aranżacją wnętrz. Pod tym względem popełniamy nieświadomie błędy, które sprawiają, że nasze wnętrza są po prostu niefunkcjonalne, nie wspominając już o ich estetyce. Wygląda to, jakby coś w nich nie grało, niby wszystko jest ale panuje nieład. Toteż warto wiedzieć jakie błędy popełniamy w aranżacji wnętrz i starać się ich unikać. Najważniejsza zasada podczas aranżacji wnętrza to plan oraz pomysł na wnętrze. Musisz pamiętać, że poszczególne elementy wystroju muszą być nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne.

5 najczęstszych błędów w aranżacji wnętrz
 • Jednym z podstawowych błędów podczas remontu mieszkania jest zły dobór koloru ścian, które bez przemyślenia mogą nie pasować do całości wystroju np. naszego salonu. Poprzez nieumiejętne dobranie koloru nasze wnętrze staje się chaotyczne, mało estetyczne i przytłaczające. Tak, prawdę mówiąc sami, się w takim wnętrzu źle czujemy. Podstawowa zasada to dobrać taki kolor ścian, który współgra z wyposażeniem naszego wnętrza oraz jego dodatkami. Bezpiecznymi kolorami, a zarazem ponadczasowymi są odcienie kolorów białego lub szarego. Są to kolory co do, których zawsze można dopasować meble tapicerowane, chociażby kanapę, sofę  czy fotele.
 • Kolejny błąd, jaki często popełniamy, jest to łączenie różnych stylów. Gdy nie jest się architektem wnętrz, ciężko jest nam wyobrazić sobie czy dane meble oraz dodatki będą ze sobą współgrały, czy jeden drugiego nie przytłoczy. Czy nowoczesny regał
  będzie dobrze wyglądał koło starego fotela „po babci”. Jeżeli nie jesteśmy pewni nie powinniśmy łączyć stylów.

  5 najczęstszych błędów w aranżacji wnętrz
 • Musimy pamiętać o tym, że nie może być w naszym wnętrzu źle zagospodarowanych przestrzeni. A zdarza się tak, gdy źle dobierzemy meble do wielkości pomieszczenia. Dodatkowo każda z tych przestrzeni musi być, również odpowiednio zrównoważona kolorystycznie. Ważna będzie w tym przypadku równowaga i harmonia. Możemy tym sposobem pozostawić np. trochę wolnego miejsca na niejednej półce z książkami, tak
  żeby nie sprawiały przytłaczanie ciężaru naszego regału. Innym ważnym błędem jest źle dobrane materiały do wykańczania wnętrz. Należy je tak wyselekcjonować i dobrać do charakteru naszego wnętrza. Jednym zdaniem powinny je zdobić, nadać odpowiedniego klimatu, a nie szpecić. Jest to bardzo trudne zadanie dla niejednej osoby, jednak wystarczy przejrzeć gazety wnętrzarskie i zasugerować się wybraną aranżacją.
 • Źle dobrane oświetlenie do pomieszczenia. Zanim kupimy najpiękniejszą, najdroższą lampę świata powinniśmy zadać sobie pytanie, z której strony dochodzi do nas światło. Czy pomieszczenie, które właśnie urządzamy ma duże czy małe okna? Czy pomieszczenie to jest od zachodu, czy może od wschodu słońca? Czy za oknem nie mamy wielkiego drzewa, które przez większość roku będzie zasłaniał nam dopływ
  naturalnego światła? Odpowiadając sobie na te pytania, dopiero powinniśmy przystąpić do wyboru rodzaju oświetlenia.

  5 najczęstszych błędów w aranżacji wnętrz
 • Kolejny błąd, który wiąże się z prądem są to gniazdka, na odpowiedniej ścianie oraz wysokości. Przemyśl wysokość na jakich mają one się znajdować oraz ich rozmieszczenie. Jeżeli decydujesz się na telewizor zastanów się nad kanałem podtynkowym, którym puścisz kable od telewizora. Czasami małe detale a sprawiają, że nasze samopoczucie będzie lepsze. Nie ma chyba nic bardziej irytującego człowieka po remoncie, jak myśli co bym zrobił inaczej, gdybym teraz remontował mieszkanie. Dlatego myślę, że powinno się dopisać jeszcze jeden błąd a mianowicie brak planu. Plan działania to podstawa!
5 najczęstszych błędów w aranżacji wnętrz26