Nowa restauracja Mateusza Gesslera – w aranżacji Borisa Kudlicki

W sercu Elektrowni Powiśle w Warszawie powstało unikalne miejsce – DOCK 19 by Mateusz Gessler. Projekt wnętrza powierzono cenionej pracowni Boris Kudlicka with Partners. Przestrzeń, łącząca tradycję kulinarnej Azji i Europy, stała się miejscem zarówno na lunch jak i ekskluzywne spotkania wieczorne.

Restauracja Mateusza Gesslera – w aranżacji Borisa Kudlicki

Wykwintna kuchnia i architektura mają ze sobą wiele wspólnego. Łączą poszczególne składniki w całość, ściśle wiążąc się z zastanym kontekstem kulturowym i kreatywnością. Łatwo zrozumieć, jak kultury zmieniały się na przestrzeni czasu, obserwując, jak zmieniała się ich kuchnia; to samo można powiedzieć także o architekturze.

Restauracja Mateusza Gesslera – w aranżacji Borisa Kudlicki

Inspiracje: Energia elektryczna i woda

Historycznie w budynku restauracji DOCK19 by Mateusz Gessler znajdował się niegdyś keson, który przez ponad 100 lat wodą z Wisły ochładzał turbiny maszynowni. Dlatego właśnie te dwa elementy —woda i prąd stały się punktami wyjściowymi procesu projektowego. Dzięki zachowaniu postindustrialnego charakteru przestrzeni, w obecnym wnętrzach DOCK19 goście mogą przyglądać się działającym niegdyś suwnicom, przemysłowym hakom i instalacji elektrycznej, której Boris Kudlicka with Partners postanowili dać drugie życie. Cztery suwnice: jedna z nich znajdująca się na „wieży” oraz trzy znajdujące się wzdłuż całego budynku, są ściśle powiązane z historią budynku i jego dawną funkcją. Rytm słupów przyściennych od początku spodobał się architektom, będąc ściśle związany z szynami, po których jeździły kiedyś suwnice. Poprzez zabiegi takie jak dodanie okładziny stalowej na bokach słupów, podkreślono go jeszcze bardziej.

Restauracja Mateusza Gesslera – w aranżacji Borisa Kudlicki

Kolorystyka i kształt: statkowy design

Kolorystyka, nawiązująca do wody i energii elektrycznej, definiuje przestrzeń. Motyw miedzi, symbolizujący energię elektryczną, widoczny jest w miedzianych linach na posadzce. Kształt budynku, przypominający statek, zainspirowany został głębinami oceanu.

Restauracja Mateusza Gesslera – w aranżacji Borisa Kudlicki

Bar jako centralny punkt: Nawiązanie do statku

Budynek niejako „wymusił” centralną pozycję baru, która w luźny sposób nawiązuje do statku poprzez swój kształt i proporcje. Podczas prac nad koncepcją projektową inspiracji szukano w morskich głębinach podwodnego świata. Motywem wyjściowym były meduzy, ich nieoczywiste kolory i kształty. „Nie bylibyśmy sobą, gdyby we wnętrzu nie pojawił się element surrealistyczny, odbiegający od motywu przewodniego. W tym przypadku była to instalacja inspirowana bramą do lunaparku.

Restauracja Mateusza Gesslera – w aranżacji Borisa Kudlicki

To właśnie ona wieczorami rozświetla wnętrze, wprawiając podczas weekendów gości w bardziej klubowy nastrój” – mówi Agata Motyka, architekt odpowiedzialna za projekt. Z początku projekt artystycznej instalacji w strefie wieży był bardziej dosłowny, z czasem przybrał bardziej abstrakcyjną, ale nadal wielokolorową formę.

Restauracja Mateusza Gesslera – w aranżacji Borisa Kudlicki