Podstawowe pytanie – pochłaniacz czy wyciąg?
Tryb działania okapu to zasadnicza kwestia. Większość z nich może działać zarówno jako pochłaniacz, jak i wyciąg, ale nie wszystkie modele będą na to pozwalały. Ponadto, sposób działania okapu ma wpływ na jego montaż, a także dodatkowe koszty związane z instalacją i eksploatacją urządzenia.
Czym jest pochłaniacz i wyciąg? Ten pierwszy to okap kuchenny, który filtruje powietrze w obiegu zamkniętym. Ten drugi wymaga podłączenia do osobnego kanału wentylacyjnego, jako że odprowadza powietrze na zewnątrz.
Zasadniczo zaleca się, by okap pracował jako wyciąg, choćby dlatego, że pozbywa się nadmiaru wilgoci. Nie w każdym mieszkaniu jest jednak możliwość podłączenia go do kanału wentylacyjnego. Dlatego trzeba na samym początku określić w jakim trybie okap ma działać.
Dopasuj wydajność okapu do potrzeb
Okap kuchenny skutecznie i efektywnie filtruje tylko wtedy, gdy jego wydajność jest dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym pracuje. Zbyt niska wydajność nie pozwoli przefiltrować powietrza w odpowiedni sposób. Zbyt wysoka narazi na dodatkowe koszty.
Jak dobrać wydajność okapu do kuchni? Zakłada się, że okap kuchenny powinien przefiltrować powietrze w kuchni co najmniej 6 razy w ciągu godziny, a maksymalnie do 12 razy. Optimum jest pośrodku.
Aby sprawdzić jaką wydajność powinien mieć okap należy obliczyć kubaturę pomieszczenia (czyli przemnożyć jego powierzchnię przez wysokość) i pomnożyć ją przez 6, 9 i 12. W ten sposób otrzymamy minimalną, optymalną i maksymalną wydajność okapu. Przykładowo, kuchnia o metrażu 30 m3 będzie potrzebować okapu o optymalnej wydajności 270 m3/h.
Znaczna część modeli okapów kuchennych oferuje dziś pracę na co najmniej czterech biegach prędkości. To pozwala dostosować wydajność okapu do każdej kuchni, a także warunków gotowania. Nie zawsze okap musi przecież działać z maksymalną mocą.
Na rynku obok okapów o przeciętnej wydajności – do 360 m3/h – znaleźć można wysokowydajne modele z turbinami o mocy nawet powyżej 700 m3/h. Warto pamiętać, że jeśli okap ma pracować w trybie pochłaniacza, powinien mieć większą wydajność niż gdy pracuje jako wyciąg.
Zwróć uwagę na dodatkowe koszty
Czy wiesz, ile będzie cię kosztować wykorzystywanie okapu? Okap kuchenny zużywa energię. Dlatego też warto upewnić się, jaka jest klasa energetyczna urządzenia. Energooszczędne okapy kuchenne pozwolą ograniczyć wydatki na prąd. Chodzi tu zarówno o pracę turbin, jak i oświetlenie.
Ponadto, do zakupu okapu pracującego w trybie wyciągu trzeba dokupić odpowiednie rury wentylacyjne. Ich kształt, długość, wielkość również mają wpływ na wydajność i skuteczność okapu. Urządzenie musi być odpowiednio umiejscowione, najlepiej na tyle blisko kanału wentylacyjnego, by połączenie było jak najkrótsze i miało jak najmniej załamań.
Jeśli okap kuchenny ma pracować jako pochłaniacz, koniecznie należy wziąć pod uwagę koszty wymiany filtrów węglowych. Co jakiś czas stare i zużyte filtry należy zastąpić nowymi. W innym przypadku okap po pewnym czasie przestaje sprawnie spełniać swoje zadania. Dlatego trzeba sprawdzić, ile będą kosztować filtry wymienne oraz jak często należy je wymieniać w danym modelu. Liczy tu się też to, czy użytkownik ma do nich łatwy dostęp.
Inne funkcje i eksploatacja
Kwestia dostępu ma zresztą znaczenie także w przypadku wielorazowych filtrów metalowych. Okap należy co jakiś czas przeczyścić. Jeśli jest często używany, czynność tę należy wykonywać nawet co dwa miesiące. Dzięki temu będzie on efektywnie działać. Użytkownik musi zatem mieć możliwość bezproblemowego zdjęcia i założenia filtr. Dobrze też, jeśli filtr można umyć w zmywarce.
Wiele okapów kuchennych oferuje także wiele dodatkowych funkcji i udogodnień. Mogą to być wszelkiego rodzaju czujniki, programatory działania, etc. Może to być nawet tak podstawowa funkcja jak timer czy sterowanie za pomocą pilota. Niektóre okapy pozwalają dodatkowo na odświeżanie powietrza, albo mają po prostu atrakcyjne podświetlenie LED. Warto przed zakupem dowiedzieć się, co dany model oferuje.
Liczy się także dobry serwis. Dlatego warto stawiać na jakość i szukać urządzeń, które działają bezawaryjnie i rzadko się psują. Wykorzystanie dobrych podzespołów pozwoli na dłuższą żywotność sprzętu. Co więcej, ma to przełożenie również na komfort użytkowania. Źle dopasowane elementy mogą mieć wpływ na głośność okapu. Z tego względu istotne znaczenie ma także montaż urządzenia. Przede wszystkim warto jednak zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta poziom hałasu okapu, wybierając jak najcichszy model.
Dobierz okap do aranżacji
Rzecz jasna kwestie związane z estetyką również mają wpływ na wybór modelu okapu. Jest wiele różnych rodzajów tych urządzeń. Są okapy przyścienne, wyspowe, blatowe, sufitowe, podszafkowe. Każde z tych urządzeń sprawdzi się w nieco innej sytuacji. Okap blatowy będzie idealny, gdy właściciel ceni minimalizm. Okap podszafkowy sprawdzi się w małej kuchni z zabudową. Okapy przyścienne można zaś ustawić zarówno w narożniku, jak i przy ścianie. Wszystko zależy od ustawienia kuchenki, kanału wentylacyjnego i umeblowania pomieszczenia. Aktualna oferta na okapy kuchenne jest na tyle szeroka i zróżnicowana – zarówno jeśli chodzi o formę, jak i kolor, cenę czy funkcje – że bez trudu można znaleźć odpowiednie urządzenie do każdej kuchni w każdej możliwej stylistyce.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Nortberg. Więcej informacji o okapach marki, a także więcej informacji o okapach kuchennych można znaleźć na stronie producenta: www.nortberg.pl.