Obchody 11 listopada: jak świętować Święto Niepodległości w 2021?

Po zeszłorocznym lockdownie i wirtualnych celebracjach wiele osób zastanawia się, jak sytuacja prezentuje się w tym roku. Jak można uczcić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości?

polska flaga
Obchody 11 listopada: jak świętować Święto Niepodległości w 2021? Foto jwvein/Pixabay

Wydaje się, że w tym roku możemy odetchnąć z ulgą. Chociaż wzrost zakażeń koronawirusem jest nieustający, to jak na razie nie zapowiada się na ogólnokrajowy lockdown. Dzięki temu 11 listopada obchody będą mogły się odbyć w fizycznej formie. W wielu dużych miastach zorganizowane zostaną zgromadzenia i marsze. Nie oznacza to jednak, że mieszkający poza metropoliami Polacy nie mogą włączyć się w świętowanie. Czekają na nich lokalne alternatywy, a także celebracje ogólnopolskie.

Obchody 11 listopada w Warszawie

W czwartek odbędzie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Jest on przeznaczony dla wszystkich, również dla rodzin z dziećmi. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się koncert, w którym udział wezmą m.in. Dawid Kwiatkowski, Paweł Domagała i Grubson. Z kolei na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych przygotowano atrakcje i zabawy dla najmłodszych. Połączone będą z edukacją, informując w interesujący sposób o polskiej historii i kulturze. Miłośnicy sportu będą z kolei mogli wystartować w Biegu 11 Listopada, w którym do przebiegnięcia jest 5 lub 10 kilometrów.

Co z Marszem Niepodległości?

Organizacja Marszu Niepodległości była jak do tej pory niepewna. Przez długi czas wydawało się, że wydarzenie to może się nie odbyć. Według decyzji sądu, nie można go było zarejestrować jako zgromadzenia cyklicznego. O uchylenie tej decyzji wnioskował Zbigniew Ziobro. Nie przyniosło to efektów, w związku z czym odbycie się Marszu Niepodległości byłoby nielegalne. Okazuje się jednak, że ostatecznie przemarsz ten będzie miał charakter państwowy. Tę decyzję podjęto 9 listopada. Oznacza to, iż Marsz Niepodległości będzie się mógł odbyć.

Święto Niepodległości w Krakowie

Poza mszą na Wawelu czy uroczystościami pod Grobem Nieznanego Żołnierza, Kraków zorganizuje też akcję krwiodawstwa. Jest to świetny sposób, by aktywnie zaangażować się nie tylko w świętowanie, ale i realną pomoc krajowi i obywatelom. Koło 11 na Wzgórzu Wawelskim i placu Matejki rozdawane będą polskie flagi. Z kolei o godzinie 17 na Rynku Głównym rozpocznie się 78. Krakowska Lekcja Śpiewania. W grodzie Kraka nie zabraknie też gwiazd. W ramach akcji „Ogólnopolskie śpiewanie biało-czerwonych przebojów” wystąpią De Mono, Viki Gabor oraz Piotr Kupicha.

Niepodległa

Program „Niepodległa” zaplanował szereg wydarzeń upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918. W tym roku w ramach obchodów znów będzie można m.in. wziąć udział w akcji „Niepodległa do Hymnu”. W jej ramach cała Polska zaśpiewa wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”, równo o godzinie 12:00 w południe. Chętni mogą zgłosić się do jednego z kilkuset punktów w kraju i zagranicą, a także wziąć udział na własną rękę, na przykład we własnym domu.