Od edukacji seksualnej do odpowiedzialnych zachowań

Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka jest tzw. pierwszy raz. Niezależnie od tego, czy para przygotowuje się do niego, czy jest to efekt spontanicznych uczuć i emocji, zawsze jawi się jako wyjątkowe przeżycie.

Jak wynika z raportu Durex Sex Wellbeing Global Survey, zaledwie co trzecia osoba na świecie czerpała radość podczas pierwszego kontaktu seksualnego.

Po raz pierwszy
Według raportu marki Durex, tylko 35% ludzi na świecie zadeklarowało zadowolenie ze swojej inicjacji seksualnej. Okazuje się, że najbardziej usatysfakcjonowani są mieszkańcy Ameryki Północnej (44%) oraz Południowej (42%), gdzie prym wiodą obywatele Stanów Zjednoczonych (45%) oraz Brazylii (43%). Ich wyniki – choć w pełni nie cieszą – są dobre, w porównaniu do 37% i 36% zadowolonych mieszkańców Australazji oraz Europy. W ich przypadku najlepiej swój „pierwszy raz” wspominają osoby z Nowej Zelandii (35%) oraz Hiszpanii (43%). W Polsce tę opinię podziela 39% społeczeństwa. Najmniej entuzjastycznie w tym temacie wypowiadają się osoby z Azji (27%) i Afryki (22%), gdzie zanotowano jeden z najgorszych wyników – 3% wśród mieszkańców Nigerii.

Wiedza potrzebna od zaraz
Wśród powodów niezadowolenia z inicjacji można wskazać nieodpowiednią edukację seksualną. Wyniki badań Durex Sex Wellbeing Global Survey pokazują, że w dzisiejszych czasach głównym źródłem nauki o seksie i poszukiwania informacji są przyjaciele lub znajomi (42%), książki (41%) oraz internet (35%) – nie zaś zajęcia w szkole.