Czy jest możliwe odreagowanie stresu za pomocą gry komputerowej?

Obecnie istnieje wiele różnorodnych sposobów na redukcję lub całkowite wyeliminowanie stresu z naszego życia. Wiele kobiet staje się jego ofiarą podczas sesji na uczelni, w pracy, w domu, podczas podróży.

odreagowanie stresuWłaściwie stres towarzyszy nad od zawsze i niekiedy kontroluje  nasze życie. Jednak długotrwały stres może wyniszczyć nas psychicznie i fizycznie, dlatego tak ważna jest profilaktyka i walka z nim na bieżąco. Nie można pozwolić, aby stres zawładnął naszym życiem lub sprawił, że jesteśmy asocjalni.

Jak zredukować stres? Pyta wiele osób

Niektórzy nakazują zmianę stylu życia, pracy, zmienić postawę wobec świata i nie przejmować się tak bardzo błahymi sprawami. Inni radzą zachować dystans, sporządzić listę priorytetów i działań profilaktycznych czy może zmienić radykalnie dietę na zdrowszą. Inną alternatywą okazują się być gry przeglądarkowe, które według naukowców są nie tylko łatwym i tanim sposobem na redukcję stresu, ale również skutecznym. Jak się okazuje, po zagraniu 20 minut w odpowiednią grę odstresowującą, poziom stresu obniżony jest aż o 15%.

Jaka gra najlepsza na stres?

Jak się okazuje, nie wszystkie gry redukują stres. Co więcej, gra piętnująca zabijanie i samobójstwo czy gra pełna przemocy i krwi mogą mieć na nas odwrotny wpływ. Możemy odczuwać większy niepokój, co bardziej pogłębi nasz stres.

Najlepszymi kategoriami w walce ze stresem są:

Gry filmowe – okazuje się, że gra oparta na naszym ulubionym filmie wywołuje u nas bardzo pozytywne emocje i skojarzenia. To natomiast obniża stres, a wzrasta poczucie szczęścia. Może to wydawać się bardzo dziecinne i zabawne, ale gry komiksowe czy na przykład Star Wars obniżają stres najbardziej efektywnie.

Gry kreatywne – jest to kolejna kategoria gier, które sprawiają, że skupiamy nasza uwagę na rzeczach niezwiązanych ze stresem, czyli na przykład robieniu makijażu, szykowaniu stylizacji online, malowaniu czy czasami nawet śpiewaniu karaoke. Jakąkolwiek grę nie wybierzemy, oprócz rozwijania naszej kreatywności na pewno zrelaksujemy się i zapomnimy o codziennych problemach.

Gry łamigłówki – skupienie naszej uwagi na rozwiązaniu zadania matematycznego czy układaniu puzzli sprawi, że całkowicie zapomnimy o stresie, który nam towarzyszy. Co więcej, będziemy mogły się wyciszyć, skupić i pozwolić naszemu ciału i umysłowi na regeneracje.

Mimo, że brzmi to dość banalnie, gra przeglądarkowa z pewnością ułatwia walkę ze stresem, a w niektórych przypadkach może go całkowicie wyeliminować. Zanim zaczniemy testować na sobie leki i antydepresanty, może warto jest zagrać w grę 20 minut dziennie. To przecież nic nie kosztuje, a może nam oszczędzić zdrowie i niepotrzebne wydatki na lekarzy.