Owoce dla cukrzyka – które dozwolone, które zakazane?

Owoce to źródło witamin, ale również... cukru. Niektóre nie służą więc diabetykom, którzy powinni unikać zawartej w nich fruktozy. W takim razie jakie owoce mogą jeść cukrzycy?

Owoce dla cukrzyka – które dozwolone, które zakazane?

W ostatnich latach w dużym stopniu wzrosła świadomość na temat diety dla osób cierpiących na cukrzycę. Wiele sklepów dba o zaopatrzenie w produkty przyjazne diabetykom, powstają również książki kucharskie z przepisami stworzonymi z myślą o pacjentach cierpiących na tę chorobę. Jednocześnie w Internecie wciąż znajduje się masa nieprawdziwych informacji dotyczących szkodliwości lub nieszkodliwości produktów w kontekście właśnie cukrzycy. Spory pojawiają się między innymi w temacie owoców – zdrowych, pełnych witamin, lecz jednocześnie zawierających fruktozę, czyli cukier owocowy. Czy więc diabetycy powinni je spożywać? Odpowiedź nie może być jednoznaczna, ponieważ każdy owoc jest inny. Podpowiadamy, które z nich nie szkodzą cukrzykom, a których powinni raczej unikać.

Owoce dla cukrzyka

Soczyste, smaczne i przede wszystkim słodkie. Owoce to pyszna przekąska, a także składnik dań i ciast. Mało kto umie sobie odmówić letnich truskawek czy jesiennych jabłek. Tymczasem cukrzycy często obawiają się, że nie powinni ich jeść. Jest to jednak mit, który zabiera należącą się diabetykom przyjemność z ich spożywania.
Wśród owoców, które osoby chore na cukrzyce mogą spożywać, są:

 • cytrusy (np. cytryny, grejpfruty, pomarańcze) – są najzdrowsze dla cukrzyków ze względu na małą zawartość węglowodanów, jaką się cechują
 • owoce jagodowe (np. truskawki, maliny, poziomki, borówki, aronia, czarne jagody, jeżyny)
 • jabłka i gruszki
 • wiśnie i czereśnie
 • awokado
 • morele, nektarynki, brzoskwinie, śliwki

Wyżej wymienione owoce mają niski indeks glikemiczny, ale to nie oznacza, że cukrzyk może pochłaniać je w ogromnych ilościach! Należy pamiętać, że wszystko zależy od przyjętej dawki cukru, która zależy z kolei od liczby zjedzonych porcji. W przypadku owoców należy spożywać ich około 200-300 g dziennie. By skutecznie je odważyć, warto zaopatrzyć się w wagę kuchenną.
Przy wyborze owoców każdy cukrzyk powinien mieć na uwadze, by wybierać te świeże lub mrożone. Są one zdecydowanie najzdrowsze, a przy okazji najsmaczniejsze.

Owoce, które szkodzą diabetykom

Każdy cukrzyk powinien jednak uważać na produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które są dla niego niepodważalnie szkodliwe. Do tej kategorii zaliczają się również niektóre owoce. Są to te, które zawierają najwięcej fruktozy. Jej duża ilość może wyniszczać biochemię człowieka, więc naprawdę trzeba na nią uważać.
Do owoców szkodliwych dla diabetyków zaliczają się:

 • arbuzy i melony
 • winogrona
 • banany
 • ananasy
 • czarne porzeczki

Ponadto cukrzycy powinni wykluczyć z jadłospisu owoce w syropie oraz z puszki – zawierają one zdecydowanie najwięcej fruktozy i glukozy. Nienajlepszym wyborem dla diabetyka są także owoce suszone. Chorym na cukrzyce rekomenduje się unikanie daktyli, których indeks glikemiczny wynosi aż 102. Poza tym warto zrezygnować ze spożywania dżemów i konfitur, ponieważ nierzadko są one dodatkowo dosładzane. Słusznym wyborem okażą się więc takie produkty, w których składzie nie znajdziemy żadnych ”nadprogramowych” cukrów.

EP